Günde Kaç Litre ya da Kaç Bardak Su İçmeli?

Favorilerime
Ekle

Vücudumuzun yüzde 75'i sudan oluşuyor. Farklı kilo ve boya sahip insanlarda oran değişmekle birlikte, bir insanın gün içinde ihtiyaç duyduğu su miktarı günde 8 su bardağı kadardır. Ortalama 1 litre suyun 5 bardağa denk geldiğini düşünürsek, günde ortalama 1-1,5 litre ya da 8 bardak kadar su içmek gerekir diyebiliriz.

Terleyerek, nefes alarak ya da tuvalete çıkarak günde ortalama 10 bardak su kaybı yaşarız. Bu suyu yerine koyabilmek için de hem su tüketimimize hem de beslenmemize dikkat etmemiz şart.

Vücudumuzun, kemiklerimizin ve kaslarımızın yüzde kaçı sudan oluşuyor?

Kandaki su oranı: Yüzde 92
Kemiklerdeki su oranı: Yüzde 22
Kaslardaki su oranı: Yüzde 75

Su içerek zayıflamak mümkün mü?

Uyanır uyanmaz içeceğiniz bir bardak su, bağırsaklarınızın ve vücudunuzun birçok noktasının daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca yemeklerden önce içeceğiniz 1 ya da 2 bardak su ile tokluk hissini artırabilir ve buna paralel yapacağınız egzersizler ile beraber kilo verebilirsiniz.

Özellikle soğuk su içmek metabolizmayı hızlandırma ve kalori yakma konusunda etkilidir. Metabolizmamız suyu tükettikten 10 dakika sonra hızlanmaya başlar ve 30-40 dakika içinde en hızlı haline ulaşır. Bu yüzden de uyanır uyanmaz içilecek bir bardak suyun vücudumuz için büyük faydası bulunur.

Hangi durumlarda daha çok su içmek gerekir?

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde, spor sonrasında ve hastalıklarda vücudumuzun suya ihtiyacı artar. Bu dönemlerde günlük su tüketimimizi artırabilir ve vücudumuzun kendini daha kolay onarmasını sağlayabiliriz.

Su yerine kola ya da meyve suyu ile aynı etkiyi yaratabilir miyiz?

Hayır. Sıvı olan içecekleri suyla karıştırmamak gerekiyor. Kola su değildir ve su görevini göremez. Meyve suyu da (özellikle şeker katkılı olanlar) su yerine geçemez. Yani günde 8 bardak meyve suyu içerek, 8 bardak suyun faydalarını göremezsiniz.

Ek bilgi olarak: Ortalama bir kutu kolada 30-35 gram şeker ve yani yaklaşık 140 kalori yer alıyorken, bir bardak suda ne şeker ne kalori bulunur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?