Karadağ'da Döner Satıp Türk Gezginlere Evini Açan Murat Dalkılıç'ın Babası Sedat Amca

Favorilerime
Ekle

Bugün size misafirperverliğiyle, samimiyeti ve sıcakkanlılığıyla insanın içini ısıtan bir babadan, Sedat Amca'dan bahsedeceğiz.

Sedat Dalkılıç, Karadağ'da bir şehir olan Budva'da yaşıyor ve burada küçük bir dönerci işletiyor.

Onu gündemimize taşıyan ise Facebook'taki Interrail Türkiye grubunda paylaşılan gerçek hikayeler oluyor. Zira öğreniyoruz ki Sedat Amca oraya yolu düşen Türk turistleri evinde ağırlıyor, bir kuruş almadan onları yediriyor, içiriyor ve çok güzel anılar biriktirmelerini sağlıyor.

Üstelik Sedat Amca çok da yabancı biri değil. Kendisi ünlü şarkıcı Murat Dalkılıç'ın babası.

Türk gezginleri evinde ağırlıyor, gelenler Murat Dalkılıç'ın odasına yatıyor

Yukarıda kısaca bahsettik Sedat Amca'dan ama onu daha yakından tanımak için onunla birebir tanışan gezginlerden dinlemelisiniz onu.

Hemen birinden başlayalım:

"Şimdi olay şöyle gelişti efenim hemen giriyorum; Kotor'dan Budva'ya 3 gece önce geldim. Malum burada euro kullanılıyor ve her şey çok pahalı. Bir Türk restoranına gittim ve hamakla sabahlamak için güvenli bir yer sordum. Tabii o zaman şehri tanımıyorum. Restoran sahibi 'Ne sabahlaması ya sen gel benim misafirim ol' dedi. Ben çok mutlu oldum falan derken neyse Sedat Amca ile eve geldik, muhabbet ediyoruz. O, bu, şu derken konu konuyu açtı. Çocuklarından bahsederken 'Benim oğlum da şarkı söylüyor' dedi. 'Aa ne güzel hobi olarak mı?' dedim. 'Tabii tabii hobi olarak' dedi. 'Sesi güzelse bir yerlerde çıkabilir aslında' dedim. 'Zaten birkaç yerde çıkıyor' dedi. 'Aa nerede kafede falan mı?' dedim. 'Yok daha çok konserleri oluyor' dedi. 'Konser mi? Oğlun kim acaba tanıyor muyum Sedat Amca?' dedim. 'Bilmiyorum belki tanırsın Murat Dalkılıç' dedi. Hiç düsturumu bozmadan babasının evinde 3 gecedir kalıyorum. Konserleri bittiğinde o da gelip burada, benim yattığım yatakta yatacak.

Yola çıkın yol güzel hikayelerle dolu."

Tanrı misafiri diyip gelenlerin yemeklerini eksik etmiyor

Sedat Amca ile ilgili bir diğer hikaye ise şöyle:

"Merhaba arkadaşlar. Balkan turumun dördüncü durağı olan Budva'da hostel arayışı içerisindeyken Budva Döner'in sahibi Murat Dalkılıç'ın babası Sedat Dalkılıç abi ile tanıştık. 'Hostele ne gerek var al anahtarı, bende kal' dedi ve 2 gün boyunca çok güzel, çok sıcakkanlı bir şekilde ağırladı. Kahvaltımı, akşam yemeğimi eksik etmedi. Kendisine çok teşekkür ediyorum."

Sedat Amca'nın ünü yayıldıkça yayılıyor

Bir gezgin hikayesi ise şöyle:

"Selamlar, güzel insanlar!

Kız arkadaşımla birlikte çıktığım 15 günlük Balkan turumuzu 5 ülke 10 şehirle tamamladık.

Son durağımız Budva idi.

Yakın zamanda bu gruptaki arkadaşların paylaşımıyla Budva Döner hakkında fikir sahibiydik. (O arkadaşlara teşekkürü borç biliriz.)

Budva otobüs terminaliden çıktıktan sonra şehir merkezine doğru ilerlerken -ismini bilip yerini bilmediğimiz- Budva Döner ile karşılaştık.

İşletme sahibi, güler yüzlü insan, Murat Dalkılıç'ın babası Sedat Abi harika misafirperverliğiyle hemen buyur etti bizi ve ikramlarda bulundu.

2 gün sonra Budva'dan Tiran'a geçeceğimizi ve 1 gece hostelde kalıp diğer gece sabahlayacağımızı öğrenince:

- Olur mu öyle şey!? Size evimin anahtarını vereyim bende kalın, dışarıda yatmayın çocuklar. Gelin ev müsait!

dedi ve 1 gün 1 gece boyunca bize harika ev sahipliği yaptı. Hoş muhabbetine ortak olduk, çok keyif aldık. Ona ne kadar teşekkür etsek az!

Eğer sizin de yolunuz Budva'ya düşerse mutlaka Budva Döner'e uğrayın, döneri tadın! Sedat Abi'ye de bizden bolca selam söyleyin!"

Baba sıcaklığı Sedat Amca'dan sorulur

Bir başka paylaşımda ise Sedat Amca'nın o sıcacık kalbini daha yakından hissediyoruz:

"2 kardeş çıktığımız 15 günlük Balkan rotamızda, 3 gün kalmayı planladığımız Budva'da sadece ilk günümüz için bulabildiğimiz couchumuzun adresini ararken bize yaklaşıp 'Yardımcı olmamı ister misiniz kızlar?' diye soran Budva Döner'in sahibi Sedat amcayı, daha önceden buradaki postlardan tanımıştık. Kendisi Murat Dalkılıç'ın babasıymış. İstanbul'un karmaşasından kaçmış ve Budva'ya yerleşmiş, döner dükkanı işletiyor. Öğlen sıcağında sırtımızda 15'er kiloluk çantalardan bizi kurtarıp bir şeyler ikram ettikten sonra aradığımız adreste sadece 1 gün kalacağımızı öğrenince 'Hiç uğraşmayın orayla, ben size evimin anahtarını vereyim, bende kalın' dedi ve üç gün boyunca bize piremsesler gibi ev sahipliği yaptı. Sabahları hazırladığı Türk kahvaltısı, akşamları hazırladığı yemekler, gece eve gelirken bizim için aldığı meyveler, hatta onları bizim için soymalarıyla bize adeta baba sıcaklığı yaşattı. Yolunuz Budva'ya düşerse mutlaka uğrayın, çayını için, dönerini tadın ve de bizden selamlar götürün. Ve tabii ki yol açık, yola çık!"

Siz de yolunuz düşerse Budva Döner'e uğramayı ve Sedat Amca'nın hatrını sormayı unutmayın

facebook/interrail.turkiye

facebook/interrail.turkiye

Son sözü de bu güzel paylaşım söylesin:

"Sevgili Interrail ailesi, Balkan turumuzun duraklarından biri olan Budva'dayız. Grubumuzun sevilen ve tanınan ismi Budva Döner’in sahibi Murat Dalkılıç’ın babası Sedat Dalkılıç abimizle tanıştık. Bizi çok güzel bir şekilde karşılayan Sedat abimize teşekkürü borç biliriz. Eğer sizin de yolunuz Budva’ya düşerse, Sedat abimizi ziyaret etmeyi unutmayın."

Budva'ya yolumuz düşerse gidip dönerinden tadacağımız çok sevecen bir tanıdığımız var artık var oralarda!

İyi ki varsın güzel kalpli Sedat Amca! <3


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?