Starbucks'ın Bardak İsimlerinin Tall, Grande ve Venti Olmasının İlginç Hikayesi

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253428 takipçi1759 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Nisan 24, 2019
Duygu Arslan
Nisan 3, 2019
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
Mert Öndaş
Ağustos 28, 2015

Starbucks'tan kahve alırken istediğiniz bardak boyunu neden venti, grande gibi İtalyanca isimler kullanarak belirttiğinizi hiç düşündünüz mü?

Yani aslında Seattle'da temelleri atılan dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks nasıl oluyor da bardak boy isimlerini İngilizce değil de İtalyanca seçmiş ve menüye eklemiş durumda? Neden small, medium, large değil mesela? Ya da neden biz küçük, orta, büyük demiyoruz da "Bir venti latte alabilir miyim?" diyoruz.

Her şeyin bir sebebi var.

Bardak boylarının İtalyanca adlandırılmasının arkasındaki sebep

learnvest

Duyanlar olmuştur. Starbucks Starbucks olmadan önce kurucusu Howard Schultz kahve işine Il Giornale isimli küçük bir kahve zinciriyle girmişti.

Starbucks'ın atası olan Il Giornale (Evet isim de İtalyanca) üç farklı boyda kahve satıyordu: Short, tall ve grande. Venti ise çok sonradan menüye eklenmişti. Tüm bunların sebebi ise Howard Schultz'un 1983'te İtalya'ya yaptığı geziye bağlanıyordu bir yerde.

Zira bu seyahatte Schultz, "İtalyan kafelerinden ve kahve deneyiminin romantikliğinden" aşırı etkileniyor. Sonra ülkesine dönen ve önce Il Giornale'i, sonra Starbucks'ı kuran Schultz kahve dükkanlarını da İtalya kafeleri gibi tasarlıyor ve kahve bardaklarına da onu diğer kahve dükkanları ve zincirlerinden farklılaştıracak "özel isimler" vermek gibi bir strateji benimsiyor.

Diğer bir deyişle Starbucks'ı dünyaca ünlü bir başarı hikayesi haline getiren Schultz, "farklı bir imaj yaratmak", "bir fincan kahveden fazlasını sunan bir deneyim" yaşatmak istiyor. Bu yüzden farklı bardak boyları kullanmaya ve onlara kendileriyle özdeşleşecek farklı isimler vermeye karar veriyor. Bunun için de onu çok etkileyen İtalya'dan ilham alıyor.

Kısacası pazarlamayla İtalya sevgisi birleşiyor ve bir anda daha önce hiç duymadığımız grande, venti gibi kavramlar hayatımızda en fazla kullandığımız kelimeler haline geliyor.

Peki bu kadar İtalyanca kelime içinde "tall" nereden çıktı? Üstelik en küçük boyken neden tall?

travelandleisure

Grande ve venti tamam da peki neden tall ve short İngilizce olarak menüde yer alıyor diyenlere de hemen cevap verelim. Üstelik bir de küçük boy bardaklara tall (uzun) derken?

Bunu yanıtlamak için 90'lı yıllara dönmemiz gerekiyor. O yıllarda menüde sadece üç farklı bardak boyu vardı: Short, tall ve grande. Short en küçük boyken; tall orta boy, grande ise büyük boy bardaklar için kullanılıyordu.

Ama sonra sahneye venti çıktı ve tüm sırayı değiştirdi. Venti menüye eklenince Starbucks dört farklı boyun çok fazla olduğuna karar verdi. Böylelikle short menülerden çıkarılınca tall küçük boy bardaklar için kullanılmaya başlandı.

Bu arada son olarak "short" menüde yer almamasına rağmen sıcak içeceklerinizi baristaya söyleyerek tall'dan daha küçük boydaki bardaklarda alabildiğinizi de ekleyelim.

Kaynak: thrillist.com

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?