Palm Yağı

Favorilerime
Ekle

Palmiye ağacının meyvelerinden elde edilen palm yağı, trans yağ içermeyen ve lezzet açısından nötr olan bir yağ türüdür. Kolombiya, Endonezya ve Malezya ülkeleri tarafından üretilen palm yağı, dünya genelinde en çok kullanılan bitkisel yağlar arasında ikinci sırada yer almaktadır. Yüzde 50 doymuş yağ asitleri, yüzde 40 doymamış yağ asitleri ve yüzde 10 çoklu doymamış yağ asitleri olmak üzere tüm yağ türlerinin birleşiminden oluşan palm yağı, trans yağ içermez.

Hidrojene olmayan palm yağı, sıcaklık ile işlenmemiş olduğu için, pişirme esnasında hiçbir değişikliğe uğramaz ve doğallığını korur. Bu nedenle tıpkı zeytinyağı gibi sağlıklı beslenmede önemli bir yere sahiptir.

Palm yağı nerelerde kullanılır?

Hurma yağı olarak da bilinen palm yağının iki farklı türü ve iki ayrı kullanım şekli bulunmaktadır. Palmiye meyvesinden elde edilen yağ mutfaklarda; tohumundan elde edilen yağ ise sanayide değerlendirilir. Oldukça geniş bir tüketim alanı bulunan palm yağı; çikolatalarda, cipslerde, margarinlerde ve kahve kremalarında sıklıkla kullanılır.

Aynı zamanda yüksek ısıya dayanıklı olduğu için fast food restoranlarında en çok tercih edilen bitkisel yağ türüdür. Baskın bir kokusu bulunmayan palm yağı, meyve ve sebzelerin tadını bozmadığı için pek çok gıdanın yapımında öncelikli tercih sebebidir. Palm yağı aynı zamanda kozmetik, deterjan, sabun ve akaryakıt sanayinde kullanılmaktadır.

Palm yağının faydaları nelerdir?

- Tıpkı kanola yağı gibi iyi bir antioksidan kaynağı olan palm yağı; hücre yaşlanması, alzheimer ve kansere karşı vücudu korur.

- Bileşiminde bulunan bol miktarda karoten ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

- E vitamini yönünden zengin olan palm yağının, katarakt oluşumunu önlediği ve kalp krizi riskini minimuma indirdiği düşünülmektedir.

- Keten tohumu yağı ile birlikte kullanıldığında kan lipidlerini iyileştirici etkiye sahiptir.

- Sindirim sistemini düzenler ve hazmı kolaylaştırır.

Palm yağının zararları nelerdir?

Palm yağı içerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça sağlıklı bir yağdır. Ancak rafine edilmiş palm yağında bu bileşenlerin miktarı oldukça düşüktür. İşlenmiş palm yağının insan sağlığı üzerinde pek çok zararı söz konusudur.

Palm yağındaki doymuş yağ asidi seviyesi yüzde 50 iken, ayçiçeği yağında bu oran yüzde 7'dir. Dolayısıyla işlenmiş palm yağı, obezite ve kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Ucuz olduğu için hazır gıdalar, organik ve vegan yiyeceklerin yanı sıra, bebek mamalarına da ilave edilen palm yağı kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında pek çok rahatsızlığa yol açabilmektedir.

Görselin kaynağı: http://financialtribune.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?