Dolgulu Çikolata

Favorilerime
Ekle

Dış kısmı sütlü, bitter ve beyaz çikolata ile kaplı olan dolgulu çikolatanın iç kısmında yumuşak dolgu malzemesi bulunur. Dolgulu çikolatanın iç kısmında yaban mersini, portakal, çilek, elma, böğürtlen ve vişne gibi meyve marmelatları veya karamel, fındık ve dondurma gibi malzemeler konur.

Dolgulu çikolata nerede satılır?

Birçok farklı marka tarafından üretilen dolgulu çikolata, sarışın çikolataya ve kuvertür çikolataya oranla daha kolay bulunur. Marketlerden, bakkallardan, büyük alışveriş merkezlerinden ve çikolata satışı yapan internet sitelerinden hem yerli hem de yabancı markalara ait dolgulu çikolata çeşitleri kolayca temin edilebilir.

Dolgulu çikolata yapmanın püf noktaları nelerdir?

Dolgulu çikolata kepçe, spatula, kağıt veya plastik kalıp, çikolata ve dolgu malzemesi gibi basit malzemeler ile evde kolayca hazırlanabilir. Benmari usulü eritilen çikolata ince bir tabaka olarak kalıplara alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuyan çikolatanın üzerine ince bir tabaka daha çikolata sürülebilir. Çikolatanın çabuk kuruması için kalıplar buzdolabına konmamalıdır.

Çikolatanın buzdolabına konması çikolatanın matlaşmasına neden olacak ve çikolataların dış kısmının beyazımsı görünmesine yol açacaktır.Oda sıcaklığından biraz daha serin bir ortamda sertleşmeye bırakılan çikolata kalıplarının içi istenilen dolgu malzemesi ile doldurulur.

Kalıpların içine çok fazla dolgu malzemesi koymamak gerekir. Dolgu malzemesini kalıpların içine dökmek için ise kaşık yerine krema torbası kullanmak hem işlemi kolaylaştıracak hem de kalıpların şeklinin bozulmasını engelleyecektir. Dolgu malzemesinin üzerini sıvı çikolata ile doldurup şekillerinin düzgün olması için spatula ile sıyırmak gerekir ve çikolataların donması için kalıplar buzdolabına konur. Tamamen katılaşan çikolata kalıplardan kolayca çıkarılır.

Dolgulu çikolata nasıl saklanır?

Dolgu çikolata sade çikolataya göre daha hassas koşullarda saklanır. Dışarıdan alınan dolgulu çikolatalar ambalajı açılmadığı sürece oda sıcaklığında son kullanma tarihine kadar saklanabilir. Evde hazırlanan dolgulu çikolatalar ise kısa sürede tüketilmelidir. Sıcak ortamda bekletilen dolgu çikolata kakao yağını salacağı için özellikle buzdolabında saklanmalıdır.

Dolgulu çikolatalar hava almayacak şekilde poşetlere konarak uzun süre buzlukta muhafaza edilebilir. Buzdolabından çıkarılan dolgulu çikolatalar servis edilmeden önce oda sıcaklığında 45 dakika ya da 1 saat bekletilmelidir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Banu İdil ve Didem29 Mayıs 2021 10:40
muteşmmmm.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?