Ölümsüzlük Mantarı

Favorilerime
Ekle

Ölümsüzlük mantarı adı ile bilinen kırmızı reishi mantarı, Polyporaceae familyasından gelen şifalı bir mantar türüdür. İçerdiği vitamin ve mineraller ile vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşıladığı için ölümsüzlük mantarı olarak adlandırılan mantar, Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde yaygın olarak üretilmektedir. Geleneksel Çin tıbbında “bitkilerin kralı”, “mutluluğun kaynağı” veya “ruhsal gücün bitkisi” olarak tanınan ölümsüzlük mantarı, tedavi amacıyla kullanılan en eski mantarlardan biridir.

Ölümsüzlük mantarı nerede bulunur ve nasıl tüketilir?

Ölümsüzlük mantarı genelde aktarlarda ve şifalı ürünler satan marketlerde kapsül olarak, hazır çay şeklinde veya kurutulmuş şekilde bulunur. Anadolu’da üç farklı bölgede üretildiği için taze ölümsüzlük mantarını da aktarlarda bulmak mümkündür. Toz haline getirilmiş ölümsüzlük mantarı ise aktarlarda ve farklı internet sitelerinde satılmaktadır.

Ölümsüzlük mantarı, çiğ olarak yendiğinde vücut tarafından sindirilmez. Odunsu ve sert yapıya sahip olmakla birlikte, yenmeyecek derece kuru ve acı bir tada sahiptir. Yemek yapmaya ve pişirilmeye de elverişli olmayan ölümsüzlük mantarı sadece çay olarak tüketilir.

Ölümsüzlük mantarı çayı nasıl hazırlanır ve püf noktaları nelerdir?

Ölümsüzlük mantarı çayı, hem taze ve hem kurutulmuş mantarlardan hazırlanabilir. Aktardan alınan kurutulmuş ölümsüzlük mantarı, mümkün olduğunca küçük parçalara bölünerek demliğin içine konur. Çay hazırlamak için kullanılan demliğin cam olması gerekir. Çünkü metal demlik, içindeki vitaminlerin etkisini kaybetmesine neden olacaktır. Demliğin konan mantarların üzerine kaynamış su eklenir ve 15-20 dakika kaynatılır.

Kaynama süresi mantarın kuru ve taze olmasına göre değişebilir. Belirlenen sürede mantar rengini vermezse suyun rengi kırmızı dönene kadar kaynatma işlemine devam edilmelidir. Çay demini alınca ocaktan alınarak birkaç dakika dinlendirilir ve iki saat içinde tüketilir. Ölümsüzlük mantarı çayı hazırlarken kullanılan ölçü ise kullanım amacına göre değişmektedir.

Ölümsüzlük mantarının faydaları nelerdir?

- Ölümsüzlük mantarı shiitake mantarı gibi kansere karşı destekleyici olarak kullanır.

- Hepatit A, hepatit B ve hepatit C gibi hastalıklara karşı tedaviyi destekler.

- Düzenli kullanıldığında kuvvet verdiği, yaşam enerjisini arttırdığı ve sağlık hissi verdiği bilinir.

- İştahsızlığa iyi geldiği bilinen ölümsüzlük mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Görselin kaynağı: http://superfoodify.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?