kirmizi-reishi-mantari

Kırmızı Reishi Mantarı

Favorilerime
Ekle

Tıbbi kullanımı dışında mutfakta kullanılma uygun olmayan kırmızı reishi mantarı, özellikle Uzak Doğu ülkelerinde geleneksel yöntemlere tüketilmektedir. Çin'de “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılan reishi mantarı, meşe veya erik ağacı kütüklerinde yetişir. Dokuz ay gibi bir sürede büyüyen bu mantar, tam büyümeden kullanılmaz.

Kırmızı reishi mantarının faydaları nelerdir?

-Halk arasında düzenli kullanıldığında ömrü uzattığı bilinen kırmızı reishi mantarı, vücuda kuvvet verir.

-Geçmişte karaciğer, akciğer ve kalp rahatsızlıklarına karşı kullanılmıştır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir ve zayıflık, iştahsızlık gibi sorunlara iyi gelir.

-Günümüzde kanser tedavisi ile birlikte hepatit A, hepatit B, hepatit C tedavisinde kullanır. Yüksek tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklara karşı kullanılır.

-Kırmızı reishi mantarı, yaraların çabuk iyileşmesini sağlar ve romatizma ağrılarını hafifletir.

-Halsizliğe karşı canlandırıcı özelliğe sahiptir. Bunun yanında yaşam enerjisi arttırdığı, mutluluk ve sağlık hissi verdiği bilinir.

Kırmızı reishi mantarı nasıl tüketilir?

Yemek yapmaya ve pişirilmeye uygun olamayan reishi mantarı, tahta gibi sert ve odunsu bir yapıya sahiptir. Sert olması ile birlikte tadı acıdır, bunun için yenerek tüketilmez ve vücut tarafından sindirilmez. Kırmızı reishi mantarı, şitake mantarı gibi çay olarak tüketilir ve bu çay evde kolayca hazırlanabilir. Çay yapılacağı zaman taze olarak ve kurutularak iki şekilde de kullanılabilir. Taze olarak kullanılacağı zaman parçalara bölünen mantar, yarım saat kadar kaynatıldıktan sonra süzülür. Kurutulmuş reishi mantarı ise toz haline getirilerek suda çözülür ve tüketilir.

Kırmızı reishi mantarı kullanırken ve hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Kırmızı reishi mantarının bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte, hamile ve çocuk emziren kadınlara tavsiye edilmez. Bunun dışında kullanımında herhangi bir sakınca olmayan mantarın çayı hazırlanacağı zaman dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Özellikle çayı demlerken kullanılan demliğin porselen veya cam olması gerekir. Demlikle birlikte kullanılan suyun sıcaklığı, miktarı ve çayın kaynama süresine dikkat etmek gerekir. Çay demlendikten sonra dikkat edilmesi gereken nokta ise çayı bekletmemektir. Çünkü suda çözüldükten sonra hemen tüketilmesi gereken kırmızı reishi, bekletilirse bütün özelliğini kaybedecektir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Mehmet Atmaca29 Temmuz 2015 16:00
Reshi mantarı selülozik yapısı nedeniyle sindirile bilinen bir mantar olmadığı için kapsül ve tablet şeklindeki tüketimlerin herhangi bir faydası yoktur bu nedenle ancak kaynatılıp hücre duvarları patlatıldıktan sonra hücreler içerisindeki usarenin suya geçmesi sonucu çay şeklinde tüketilmelidir. www.saglikicinmantar.com
Yanıtla
sumeyratemizkan 6 Mayıs 2021 00:31
Yanıtla
😯😯

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?