corek-mantari

Çörek Mantarı

Favorilerime
Ekle

Yayvan şapkası ve hoş kokusunun yanında rengi çok değişken olan çörek mantarının eti beyazdır. Et kısmı beyaz olmasına rağmen şapkasının altındaki kısım açık veya koyu kahverengidir.

Çörek mantarı faydaları nelerdir?

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

-İçerisindeki “Lentinian” adı verilen madde ile tümörlü hücreleri küçülttüğü bilinmektedir.

-Çörek mantarı A, D, B ve C vitaminini acısından oldukça zengindir. Bu vitaminler ile hücrelerin çabuk onarılmasına, kemik sağlığının korunmasına, yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

-Beyin kanaması ve damar sertliği gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu özelliği vardır.

Çörek mantarı nasıl tüketilir?

Yumuşak ve hoş bir tada sahip olan çörek mantarı, farklı yemeklerin yanı sıra çiğ olarak da tüketilebilen bir mantar türüdür. Mutfakta çorbadan, makarna sosuna kadar geniş pişirme seçeneklerine sahiptir. Sote olarak, ızgarada veya fırında da farklı sebzeler ile pişirilebilen çörek mantarı, özellikle tereyağı ve karabiberle süslenerek servis edilir.

Çörek mantarı mevsimi

Çam mantarı ve istiridye mantarı gibi doğada kendiliğinden yetişen çörek mantarı, yapraklı ve iğne yapraklı ormanlarda yaz mevsiminin sonundan sonbahar mevsiminin ortalarına kadar bulunabilir. Yayvan yapraklı ormanlarda özellikle meşe ve kayın ağacı çevresinde ve yetişir. İğne yapraklı ormanlarda ise çam ve ladin ağaçlarının çevresinde görülürler. Özellikle sonbaharda orman sınırlarında ve yol kenarlarında yetişir.

Çörek mantarı nasıl saklanır?

Çörek mantarı, derin dondurucuda, konserve yapılarak veya kurutularak saklanabilir. Derin dondurucuda saklanacağı zaman önce suyunun buharlaştırılması gerekir. Suyunu buharlaştırmak için mantar sotelenir ve hızlıca soğutularak derin dondurucuya konur. Bir yıl derin dondurucuda saklanabilir. Mantarları sotelerken yağ kullanılırsa saklama süresi üç-dört aya düşer. Derin dondurucunun yanı sıra konserve olarak saklanabilen çörek mantarının önce suyunun buharlaştırılması gerekir. Buharlaştırmadan sonra mantarlar kavanoza konup üzerine su eklenir ve ortalama yetmiş beş dakika kaynatılır. Bunun yanında çörek mantarı kurutularak saklanacaksa yıkanmadan bir fırça yardımı ile temizlenir ve küçük parçalara bölünür. Bir elek yardımı ile veya ipe dizilerek açık havada kurutulur. Eleğin yanı sıra mantarların altına bez, havlu veya kağıt serilerek kurutma işlemi yapılabilir. Çörek mantarı kurutulurken güneş görmeyen, nemsiz bir ortamda kurutma işlemi yapılmalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

iPhone X31 Temmuz 2019 11:44
cok guzel mantar
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?