goodfullness

Sıra Dışı Kurabiye Yapma Yöntemiyle Neredeyse Dünya Çapında Ünlenen Kadın

Favorilerime
Ekle

Bugün sizi ilginç bir kadın ve uyguladığı sıra dışı kurabiye yapma yöntemiyle tanıştıracağız.

Kendisinin bulduğu bu yöntem gören herkesi şaşırtsa da tadına bakan herkesten tam puan alıyor, bir süredir bu yöntem Amerika'da "Minnesotalı annenin kurabiye tarifi" şeklinde dilden dile dolaşıyor.

Peki, bu tarifi diğer tüm kurabiye tariflerinden farklı kılan ne mi? Buyurunuz hemen anlatalım.

Minnesota'da yaşayan Sarah, pastacılığa duyduğu ilgi nedeniyle sürekli farklı tarifler ve yöntemler deniyordu...

Amerika'nın Minnesota eyaletinde yaşayan Sarah Kieffer, 2 çocuk annesi genç bir kadın. Çocuk sahibi olmadan önce birçok kafe ve restoranda çalışan Sarah, pastacılığa oldukça meraklıymış ve farklı tarifler, değişik yöntemler denemeyi hep çok sevmiş.

Öyle ki 2 çocuğu doğduktan sonra iş hayatından vazgeçip ev hanımı olmaya karar vermesi bile bu merakından uzak kalmasına neden olmamış ve o, evde denemelerine hız kesmeden devam etmiş. En klasik tarifleri denerken bile bir farklılık katmayı seven genç anne, geçtiğimiz aylarda bulduğu sıra dışı teknikle ortaya tüm Amerikalıların beğenisini toplayan efsane bir kurabiye çıkarmış. Üstelik klasik çikolata parçalı kurabiye tarifini değiştirmeden...

Sarah'ın ilginç yöntemine geçmeden önce kullandığı klasik kurabiye tarifini de vermeden olmaz

Bilenler bilir, özellikle Amerika'da 'chocolate chip cookie' yani çikolata parçacıklı kurabiyeler oldukça meşhurdur. İşte Sarah da bu meşhur kurabiye tarifini çok sevenlerdenmiş ve her şey, "Bu kurabiyeyi nasıl daha farklı ve güzel yaparım?" sorusuyla başlamış.

Genel olarak yumuşak dokulu, ağızda dağılan ve yayvan olarak yapılan bu kurabiyeleri, gevrek ve kıtır kıtır kurabiyeler sevenlerin de damak tadına hitap etmesi adına değiştirmeye karar vermiş. Önce tarifte ufak bazı değişiklikler yapsa da ardından klasik tariften şaşmamaya karar vermiş ve şu tarifi uygulamış:

Chocolate chip cookie için gerekli malzemeler:

 • 2 fincan (284 g) un
 • Yarım çay kaşığı kabartma tozu
 • 3/4 çay kaşığı tuz
 • 227 g tuzsuz tereyağı (oda sıcaklığında)
 • 1,5 fincan (297 g) toz şeker
 • 1/4 bardak (50 g) esmer şeker
 • 1 büyük yumurta
 • 1,5 çay kaşığı saf vanilya özütü
 • 2 çorba kaşığı su
 • 170 g bitter çikolata (Ufak parçalara ayrılmış)
 • Nasıl yapılır?

  Bir karıştırma kabına un, kabartma tozu ve tuzu ekleyip karıştırın.

  Ayrı bir yerde (Eğer bir karıştırıcınız varsa karıştırıcının içinde) tereyağını bir miktar çırpın. Ardından içine hem toz şekeri hem de esmer şekeri ilave edin ve 2-3 dakika kadar hafif kabarık ve homojen bir kıvam alana dek çırpmaya devam edin. Yumurta, vanilya özütü ve suyu da ilave edin ve birleştirmek için karıştırıcının düşük ayarında güzelce karıştırın. Son olarak bu karışımın içine ayrı bir kasede karıştırdığınız unlu karcı da ilave edin ve malzemeler bütünleşinceye kadar güzelce karıştırın.

  Tüm hamur homojen bir hal aldığında içine çikolata parçalarını da ilave edip son bir kez karıştırın ve işte hamurunuz hazır oldu bile!

  Bu hamurdan ortalama bir tepsiye dört top gelecek şekilde yerleştirin. 100 gramlık dört top hamuru, dondurma kaşığı yardımıyla pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine yerleştirdikten sonra hamurun geri kalan kısmını dondurucuya kaldırıp saklayın. Tepsiye yerleştirdiğiniz kurabiye hamurlarını da pişirmeye vermeden önce 15 dakika dondurucuda bekletin.

  Bu sırada fırınınızı önceden 176 dereceye ayarlamayı unutmayın. Dondurucuda yeterine beklettiğiniz kurabiye hamurlarını çıkarın ve fırına verin.

  Ardından klasik tarifte kurabiyelerinize pişene dek süre tanımanız yeterli ama söz konusu Sarah'ın tarifi olduğunda asıl iş şimdi başlıyor desek yeri.

  Buyurunuz, geldik en ilginç kısmına...

  Genç kadının kurabiyelerin şeklini ve lezzetini değiştiren sıra dışı pişirme yöntemiyse şöyle...

  goodfullness

  goodfullness

  Sarah, kurabiyeleri fırına verdikten 10 dakika sonra fırının kapağını açıyor ve tepsiyi fırının tabanına sert bir şekilde bir kez vurduruyor. Bu sayede pişen kenarların daha çok kıtırlaşmasını, ortasındaki henüz pişmemiş kısmında aşağı çökmesini sağlıyor. Bu işlemi her 2 dakikada bir tekrar eden genç kadın, toplam 16 ila 18 dakika arası pişirme işlemini tamamlıyor ve bu sırada yaklaşık 4-5 kez tepsiyi fırın tabanına sert bir şekilde vuruyor.

  Tüm bu işlemin sonunda kenarları kıtır, ortasıysa yumuşak ve sakız kıvamında bir kurabiye elde etmiş oluyor. Her damağa hitap eden kurabiyelerin sırrı da işte bu tepsiyi sert bir şekilde tabana vurma işleminde gizli oluyor.

  Görüntü itibariyle de diğer tüm kurabiyelerden ayrılan Sarah'ın kurabiyeleri bir anda öyle meşhur oldu ki New York Times gibi dünyaca ünlü birçok mecra tarafından övgüler yağdırıldı. Sarah'ın adı artık dünyaca ünlü aşçılar ve şefler arasında bile konuşuluyor. Sosyal medyada da sadece bu kurabiye tarifi sayesinde birçok takipçi edinen genç kadın, geçmişte çıkardığı yemek kitabına ek olarak yeni bir yemek kitabı da çıkarmayı planlıyor.

  Unutmadan, "Ben nasıl yapıldığını izlemek istiyorum." derseniz sizi hemen şu videoya doğru da alabiliriz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?