one-cikan-sabit-toru-tarim

3 Üniversite Bitirip İşsiz Kalınca Sıra Dışı Bir Yöntemle Kazancını Katlayan Çiftçi

Favorilerime
Ekle

Bugün size 3 diploması bulunan ama okuduğu alanlardan çok daha farklı bir alanda başarıya kavuşan bir çiftçiden söz edeceğiz.

Üstelik bu kez öyle çok uzaklara değil, Mersin'e gidiyoruz. Alternatif tarımla uğraşan Sabit Toru'nun yaptıklarını ve başarısının sırrını öğrenince şaşıracaksınız. Zira kendisi, tarımda elde ettiği bu başarıyı ürettiği ürünlere çeşit çeşit kimyasallar vererek elde etmiyor, çok basit ama çok etkili bir sırrı var.

O sır ne mi?

Buyurun, sizi daha fazla merakta bırakmadan alternatif tarımda denediği basit bir yöntemle başarıya ulaşan Sabit Toru ile tanıştıralım...

Sabit Toru, Mersin'de yaşayan ve şu an tarımla uğraşan 3 diplomalı bir çiftçi...

ensonhaber

http://cdn.yemek.com/wp-content/uploads/2014/05/viagrali-dondurma.jpg |

Çiftçilikle uğraşmaya başlayan Sabit Toru'yu üne kavuşturan sır keçiboynuzu pekmezinde saklı...

ensonhaber

Sabit Toru, çiftçilikle uğraşmaya başlayınca ürünlerini öyle sıradan bir şekilde yetiştirmiyor. Organik tarım yapan azimli adam, Ziraat Mühendisi bir arkadaşından edindiği bilgiyi hemen hayata geçirmeye karar veriyor. Bu yüzden de hemen harnup pekmezi olarak da bilinen keçiboynuzu pekmezinden bol bol ediniyor.

Keçiboynuzu pekmezini tarlasında yetiştirdiği ürünlerle buluşturunca da istediği sonuçları almaya başlıyor.

Pekmez sayesinde ürünlerinin daha hızlı bir şekilde olgunlaştığını gören çiftçi, bu sayede çok daha fazla para kazanmaya başlıyor...

milliyet

Keçiboynuzu pekmezi sayesinde "erkenci ürün" olarak tanımlanan ürünler elde etmeye başlayan Sabit Toru, tahmin ettiğinden de iyi sonuçlar almaya başlıyor. Bu yöntemi ilk olarak salatalıklarında deneyen ve başarıya ulaştığını görünce ardından dut ağaçlarına da uygulamaya başlayan çiftçi, şimdilerde sera maliyetlerinden kurtulduğunu söylüyor ve ekliyor:

"Şu anda dut fiyatları serada kilosu 20 liradan, açık alanda 8-9 liradan satılıyor. Ben de dutların erken olmasını sağlamak için harnup pekmezi veriyorum. Dutlar şu anda kızarmaya başladı. Bu nedenle piyasada fiyatlar düşmeden 13-14 liradan satış yapabileceğim. Böylece kiloda yaklaşık 4 lira daha fazla kar elde etmiş oluyorum."

Unutmadan, Sabit Toru tarımla uğraşan ve bu yöntemi denemek isteyenlere de yardımcı olabileceğini ekliyor, bizden söylemesi.

Kaynak: Milliyet


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?