gogus-olcusune-gore-kampanya-yapan-restoran-one-cikan

Kadınlara Göğüs Ölçüsüne Göre İndirim Yaparak Tepki Çeken Çin Restoranı

Favorilerime
Ekle

Bugün size son zamanların en garip ve en fazla tepki çeken kampanyalarından birini anlatacağız.

Mekan, Çin'in Zheijiang bölgesinin en büyük kenti olan Hangzou'da yer alan Trendy Shrimp isimli restoran.

Küçük bir restoran olan Trendy Shrimp'in tüm dünyada ses getiren kampanyası ise şaşılacak cinsten. Zira seksist olmasıyla eleştirilen bu kampanyada kadınlara sütyen bedenlerine göre indirim yapılıyor. Göğüsleri ne kadar büyükse yemeklerini o kadar ucuza yiyebiliyorlar yani.

Akıl alır gibi değil.

İlk olarak reklam afişleriyle tepki çektiler

Her şey Trendy Shrimp isimli Çin restoranının satışlarını artırmak ve dikkat çekmek için kadınları hedeflediği bir kampanyaya imza atmasıyla başladı. Vitrinin önüne reklam panoları yerleştirerek iç çamaşırlı kadın çizimlerinin üzerine "Tüm şehir göğüs arıyor" yazan restoran ilk olarak bu reklamlarıyla tepki çekiyor. Hatta öyle fazla tepki alıyorlar ki bir süre sonra afişleri kaldırmak zorunda kalıyorlar.

Kadınlar göğüsleri ne kadar büyükse o kadar ucuza yemek yiyebiliyor

asyali-kadin-yemek-shutter

Ama buna rağmen restoran kampanyadan vazgeçmiyor. Kadınların göğüs ölçüleri büyüdükçe indirim oranı da artan kampanyada en küçük göğüslü kadınlar %5 indirim alırken sütyen bedeni en büyük olan kadınlar %65 oranında indirimle "ödüllendiriliyor".

Bunu yaparken ise restoran kadınların beyanını temel alıyor. Yani restoran çalışanları göğüsleri ölçmek için herhangi bir harekette bulunmuyor.

Kampanyayla birlikte müşterileri yüzde 20 arttı

theurbanlist

theurbanlist

Durum böyle olup kampanya Çin'den çıkıp tüm dünyada ses getirince tepkiler de tabii ki gecikmedi. Uygulamanın seksist olduğunu, kadınları aşağıladığını ve küçük göğüslü kadınları değersiz gösterdiğini söyleyenlerin ve kampanyanın kaldırılmasını savunanların sayısı hiç de az değil.

Ancak restoran bunun sadece zeki bir pazarlama stratejisi olduğunu savunmaya devam ediyor. Ayrıca kampanyanın çok başarılı olduğunu da ekliyorlar. Trendy Shrimp'in genel müdürü olan Lan Shenggan şöyle diyor: "Promosyonumuz başladığından bu yana müşterimiz yüzde 20 arttı ve tanıştığımız bazı kızlar oldukça gururluydu, saklayacak hiçbir şeyleri yoktu."

Peki, siz bu kampanya hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: bbc.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

ahtapotsaclikiz5 Ekim 2017 17:36
bana A grubundan bile yok o zaman
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?