Sivas'ta Bilmeceyi Çözüp Doğru Tuğlayı Kırana 11 Bin Lira Ödül Verecek Kafe

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254116 takipçi2198 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Şubat 6, 2015
Mert Öndaş
Aralık 8, 2015
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Birazdan görüp görebileceğiniz en ilginç kafelerden birine konuk olacaksınız. Üstelik öyle çok uzaklara gitmeden, Sivas'ta yer alan bir kafeye.

Hemen herkesin sevdiği bilmece çözme oyununu kafesine sıra dışı bir şekilde uyarlayan kafe sahibi, kurduğu bilmece ve eğlenceli oyun sayesinde müşterilerinin gününü eğlenceli bir hale getirmekle kalmıyor, bir de üzerine bilmecedeki soruya doğru cevabı verip doğru tuğlayı kırana 11 bin lira ödül vereceğini söylüyor.

"Tuğla da nereden çıktı?" dediğinizi duyar gibiyiz. E hadi o zaman kafaları daha fazla karıştırmadan anlatmaya başlayalım!

Her şey Halil Kuşçu'nun bir kafe açması ve kardeşinin ona bir hediye vermek istemesiyle başlıyor

Halil Kuşçu, Sivas kent merkezinde bir kafe açmaya karar veriyor ve kolları sıvıyor. O kafe işleriyle uğraşırken inşaat mühendisi olan kardeşi Muhammet Kuşçu da boş durmuyor ve kardeşine nasıl destek olabileceğini düşünüp ona nefis bir öneride bulunuyor.

Muhammet Kuşçu, kafenin tanıtımını yapmak için gelen konuklarına bir bilmece sorabileceklerini düşünüp başlıyor kafa yormaya. Geliştirdiği fikriyse şöyle anlatıyor:

"Dükkanın tadilatı sırasında bir gece geldim, kardeşime nasıl bir hediye verebilirim diye düşündüm. Bizim örf ve adetlerimizde vardır, birisi bir işletme açtığında destek olunur. Bu bir de kardeşim olunca biraz daha fazla kafa yordum. Tanıtım için nasıl bir fayda sağlayabilirim diye düşündüm.

Dükkanın iç dekorasyonunda kullanılan 11 bin tuğla var. Birinin arkasına 1 lira saklayıp bir soru yazdık. Tabii soru içerisinde şifrelerimiz var. İnsanlar bu şifreleri çözüp adım adım cevaba yaklaşacak. Bir gün birinin bu 1 lirayı bulacağına inanıyoruz."

Bu eğlenceli bilmece ve oyun sayesinde kafenin tanınırlığı bir hayli artıyor

Gelelim bu kafede sorulan bilmece ve oyunun ayrıntılarına...

Kafeye gelen müşteriler bir bilmeceyle karşılaşıyor. Bilmecede anlatılan adımları doğru tahmin edeni, kafenin iç dekorasyonunda kullanılan tuğlalardan biri bekliyor. Doğru olduğunu düşündüğü tuğlayı kıran müşteri, eğer kırdığı tuğlanın arkasında 1 liralık madeni parayı bulursa 11 bin liralık büyük ödülün sahibi oluyor.

Tabii müşteriler doğru olduğunu düşündükleri tuğlayı kırmak için de 100 lira gibi bir ücret ödüyor.

Özellikle öğrencilerden büyük ilgi gören kafede şu ana dek 2 tuğla kırılmış durumda

milligazete

milligazete

Sivas'ta bir ilke imza atan bu kafe, tam da Kuşçu kardeşlerin hedeflediği gibi insanlardan büyük ilgi görüyor. Özellikle öğrencilerin uğrak noktası haline gelen kafede bugüne dek 1 lirayı bulma umuduyla tuğla kıran 2 kişi olmuş ancak 2 tuğlanın ardından da 1 lira çıkmamış.

Toplam 7 adımdan oluştuğu söylenen bilmecenin dördüncü, beşinci adımlarına kadar gelen öğrenciler de yok değil tabii.

Eğer sizin de yolunuz bir gün Sivas'a düşerse ve böyle eğlenceli bir deneyime ortak olmak isterseniz bu kafeye mutlaka uğrayın deriz.

Son olarak "Bilmece neymiş ki?" diyenler için kafenin müşterilerine sorduğu bilmeceyi de şöylece bırakmış olalım: "19 ayaklı topal han. Demir kazık önünde. Dik başlı küheylan. Bir yetmez 2 atla. Soldan yürür bu kervan. Çarparsan 90. Bir eksiğiz sen yoksan."

Kaynak: Birgün

Görseller Google'dan alınmıştır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?