ekmek-deneyi-el-yikama

Çocuklara El Yıkamanın Önemini Sıra Dışı Bir Ekmek Deneyiyle Anlatan Öğretmen

Favorilerime
Ekle

Çocukken annelerimiz, babalarımızın sürekli bize edindirmek istediği alışkanlıklardan biriydi yemekten önce ve sonra ellerimizi yıkamak. Sokakta oynar, eve gelirdik, annemiz daha kapıdan girer girmez bağırırdı: "Ellerini yıka, şimdi yemek yiyeceğiz" diye. Açıkçası çok da hoşumuza gitmezdi bu durum.

Sonra büyüdük. Kaçımız bu alışkanlığı edindi, kaçımızın bir kulağından girdi diğerinden çıktı bilinmez ama şimdi anlatacağımız örnek tüm ezberleri bozacak türden.

Şimdiki hikayemizde bir öğretmen çocuklara el yıkamanın önemini anlatan öyle farklı bir deney yapıyor ki o sınıftaki tüm çocukların artık bu alışkanlığı tüm hayatlarına yaymaktan başka çareleri yok gibi...

Deney için ihtiyacınız olanlar: Üç tost ekmeği ve bir sınıf dolusu çocuk

ekmek-yiyen-cocuk

Bir gün Donna Gill Allen isimli bir öğretmen sınıfa üç farklı ekmek ile geliyor. İlk ekmeği ellerine eldiven geçirerek bir poşetin içine koyuyor. Diğer ekmeğe dokunmadan önce ise ellerini iyice suyla sabunla yıkıyor ve öyle poşete koyuyor.

Son ekmeği ise tüm öğrencilerin elden ele geçirerek poşete koymalarını istiyor.

Sonra bu üç poşeti sınıfın bir köşesine asarak çocuklara birkaç gün sonra onlara tekrar bakmalarını söylüyor.

Ve sonuç...

Deneyden birkaç gün geçiyor ve çocuklar poşetlere baktığında farkı hemen görüyor. İlk iki poşetteki ekmekler ilk günkü gibi dururken son poşetteki ekmek yani kirli ellerin değdiği ekmeği bakteriler ele geçirmiş ve yenmez durumda.

Son olarak bu sıra dışı deneyi yapan öğretmenin sözleriyle bu farkındalık yaratan ve yetişkinlere bile ders olması gereken hikayeyi bitirelim:

boredpanda

boredpanda

"Tüm öğretmen arkadaşlarımın dikkatine. Bu dünyanın en iğrenç ama en havalı deneyi. Bunu bakterileri ve onların nasıl ürediğini anlattığım derste gerçekleştirdim. Üç farklı ekmek kullanıyorsunuz. İlk olarak ellerinizde eldivenle bir ekmeği poşete koyup üzerine 'kontrollü' yazıyor, sonra ellerinizi yıkayarak diğer ekmeği üzerine 'temiz eller' yazdığınız başka bir poşete koyuyor ve son olarak üçüncü ekmeği sınıftaki tüm çocukların ellemesine izin vererek onu 'kirli eller' yazan son poşete koymalarını sağlıyorsunuz. Sonra zaman içinde ekmeklerin bakteriler sayesinde nasıl değiştiğini takip ediyorsunuz. Bu el yıkamanın önemini anlatmanın en harika ve en havalı yolu!"

Gerçekten de öyle değil mi?

Kaynak: Bored Panda


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?