seflere-gore-ihtiyacimiz-olmayan-urunler-7-one-cikan

Şef ve Yemek Blogger'larına Göre Aslında İhtiyacınız Olmayan 8 Mutfak Ürünü

Favorilerime
Ekle

Tasarım ürünleri seviyor, özellikle de mutfakta işlerimizi kolaylaştıran, hayat güzelleştiren ürünlere tam anlamıyla bayılıyoruz ama... Zaman zaman da karşımıza öyle ürünler çıkıyor ki "Buna ne gerek var?" demeden edemiyoruz.

Biliyoruz, bu hemen hepimizin başına geliyor. Hatta kimi zaman görünce çok işe yarayacağını düşünüp aldığımız o ürünleri mutfakta en az kullanılan dolabın en dip rafına kaldırıyoruz. Bu da bize hem israf hem de mutfakta yer bulamama gibi sorunlar olarak geri dönüyor tabii.

Peki ama işin uzmanları, yani şefler ve mutfakta epey bir zaman geçiren yemek blogger'ları bu konuda ne düşünüyor dersiniz? Dünyaca ünlü birbirinden farklı şeflere ve yemek blogger'larına "Sizce mutfaktaki en gereksiz ürün nedir?" diye sormuşlar ve cevaplarını bir bir paylaşmışlar.

Evet, tahmin edebileceğiniz gibi onlar da her mutfak ürününün gerekli olmadığı konusunda hemfikir. Özellikle yalnızca tek bir amaca hizmet eden ürünlerden ve sadece tek bir iş yapabilen ürünlerden uzak durulması gerektiğini düşünüyorlar.

"O ürünler nedir?" derseniz sizi hemen aşağıya doğru alabiliriz.

Biz de size soralım, sizce en gereksiz mutfak ürünü hangisi? Cevaplarınızı ve nedenlerinizi çok merak ediyoruz, yorum olarak bize mutlaka yazın.

Sarımsak soyucular

Yemek blogger'ı Julia Nickerson, mutfakta aslında pek de ihtiyacımız olmayan ürünlerin başında gelen ismin sarımsak soyucu olduğunu düşünüyor. “Plastik sarımsak soyucular efor harcamadan sarımsağı soymayı vadediyor. Ancak ben henüz reklamlarda pazarladıkları gibi çalışan bir sarımsak soyucu görmedim. Eğer sarımsak soyacaksanız sarımsağın üzerine bıçağın yan kısmıyla güzelce vurun ve kolayca soyun. İşte bu kadar!" diye de ekliyor.

Tart ağırlıkları

Tart hamuru gibi pişerken kabarmasını istemediğiniz hamurların üzerine konulan bu ağırlıkları Şef Briana Abrams çok da gerekli bulmuyor ve nedenini şöyle açıklıyor: "Seramik ya da paslanmaz çelikten olan bu ağırlıklar pahalı olabiliyorlar, temizlenmesi de zor."

Biz de küçük bir hatırlatma yapmış olalım, böyle ağırlıklar yerine tart yaparken hamuru fırına atmadan önce üzerine önce pişirme kağıdı yerleştirip ardından da nohut gibi baklagilleri koyarsanız yine aynı etkiyi kolayca yaratabilirsiniz.

Baharat setleri

Neredeyse tüm dünyaca bilinen Master Chef yarışmasının birincilerinden olan Claudia Sandoval'a göre baharat setlerini almak pek doğru değil. Claudia bu düşüncesinin ardında yatan nedeniyse şöyle açıklıyor: "Baharat setleri beni geriyor. İçlerinde sizin için seçilmiş birtakım baharatlar oluyor ama o baharatların hangilerini kullanıp kullanmayacağınızı bilemiyorsunuz. Baharatlar ne zamandır orada duruyor, onu da bilmiyorsunuz. Son kullanma tarihi de yemeğin tadında çok önemli. O yüzden baharatlarınızı set şeklinde değil de ayrı ayrı almanızı öneririm."

Bakır mutfak eşyaları

Ünlü bir diyetisyen olan Maya Feller bakır mutfak eşyalarının pek de kullanışlı olmadığı görüşünde. Düşünceleriyse şöyle: "300 dolarlık bir çaydanlık hediye olarak bana geldi. Çok güzeldi. İki gün ocakta bıraktıktan sonra alttan başlayarak rengi değişmeye başladı. Haftanın sonunda epey çirkin gözüküyordu. Düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Keşke kendiliğinden parlak kalsaydı."

Elma dilimleyiciler

Beslenme Uzmanı Claire Martin'e göre elma dilimleyiciler pek de kendinden beklenen performansı veremiyor. Karşılaştığı durumu Martin şöyle açıklıyor: "Elma dilimleyiciler genelde işe yarayacak kadar keskin olmuyorlar. Genelde tek boyut elma için üretiyorlar. Bazıları tehlikeli bile sayılabilir, elmayı bastıracağım derken elinizi kesebilirsiniz."

Mısır püskülü temizleyiciler

Tek bir ürüne yönelik olarak çıkartılan, henüz ülkemizde pek yaygın olmasa da yavaş yavaş görmeye başladığımız ürünlerden biri de mısır püskülü temizleyici. Mısırı ortasına yerleştirip çekince mısırın üzerinde kalan tüm püskülleri temizlediği söylenen bu ürünler ilgili Şef Daniel Orr pek de olumlu düşünmüyor ve şöyle diyor: "Öncelikle bu aparat tek boyutta mısır için kullanılabiliyor. Yani büyük ya da küçük mısırlarda işe yaramayabilir. Aynı zamanda çıkarttığı püsküller aleti tıkayabiliyor ve sık sık uzun sürecek bir temizleme işlemiyle uğraşmak zorunda kalıyorsunuz."

Çilek sapı ayıklama aparatları

Artık semt pazarlarında bile karşımıza çıkan o ilginç ürünlerle dolu tezgahların yeni yıldızlarından olan çilek sapı ayıklama aparatı, yurt dışında uzunca bir süredir ünlü. Çileğin sadece yeşil kısmını değil, aynı zamanda tam orta kısmında yer alan beyaz bölgeyi de temizleyen bu aparatın haksız ününden pek memnun Şef Torrey Stepp, şöyle diyor: "Başta bu aletin işimi kolaylaştıracağını düşünmüştüm ama tamamen kullanışsızmış. Çileği kendiniz tutuyor aletin sap koparan kısmına oturtum güç uyguluyorsunuz. Yani çoğu işi yine siz yapıyorsunuz. Bu yüzden ben bıçakla yapmaya devam ediyorum. Basit bir süreç ve çok daha az güç kullanılıyor."

Yemek.com özel bonusu: Bamya açacakları

fruitnet

fruitnet

Bu kadar şeflerden, yemek blogger'larından söz etmişken Yemek.com'un biricik şefi Yasemin'e de sormadan olmazdı. Bugüne dek mutfakta işini kolaylaştırır diye düşündüğün ama aldıktan sonra memnun kalmadığın ürün nedir dedik, cevabı bamya açacakları oldu.

Yasemin'e göre bamya açacağı gibi spesifik bir ürün almak aslında pek doğru değil. Nedeniyse basit, bu açacaklar hayat kolaylaştıracak, vakit kazandıracak gibi gözükse de aslında bamyaların uç kısımlarını ayıklarken daha çok zorluk çıkarabiliyor. Her bamyanın boyutuna uyum sağlayamadığı için uçlarını temizlerken bazı bamyaların dağılmasına bile neden olabiliyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?