Pestil ve Kömeden Gelinlik Tasarlayarak Bir İlke İmza Atan Gümüşhaneli Kadın

https://www.cnnturk.com/turkiye/pestil-ve-kome-karisimli-gelinlik?page=1 | cnnturk
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253433 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Şubat 6, 2015
Öznur Doğan
Eylül 17, 2014
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Gelinlik denince aklınıza beyaz, uzun, tül ve kumaştan yapılan elbiseler geliyorsa orada durun. Çünkü birazdan göreceğiniz gelinlik bildiklerinizden çok farklı.

Gümüşhaneli tasarımcı Ayşegül Öznur Parlak öyle bir gelinlik tasarladı ki şaşırmamak imkansız. Zira bu sıra dışı gelinlik Gümüşhane'nin coğrafi işaretli ürünleri pestil ve kömeden oluşuyor.

Nasıl derseniz, detaylar hemen aşağıda.

Gümüşhane'nin coğrafi işaretli ürünleri pestil ve köme başrolde

Gümüşhane'de bir gelinlik mağazası açan Ayşegül Öznur Parlak, Türkiye'de daha önce hiç yapılmamış bir şeyi yapmak ve Gümüşhane'nin coğrafi işaretli ürünleri pestil ve kömeye dikkat çekmek için çok farklı bir gelinlik tasarımına imza atmış durumda.

"Coğrafi işaretli ürünler ne demek?" derseniz hemen açıklayalım: Coğrafi işaretli ürünler, belirgin bir özelliği nedeniyle ait olduğu yörenin, bölgenin ya da ülkenin adıyla özdeşleşen ürünler olarak tanımlanıyor.

Pestil ve köme de Gümüşhane'yle özdeşleşmiş ürünler olarak şimdi bir gelinliğe dahil olmuş durumda.

10 günde hazırlandı

Ayşegül Öznur Parlak bu sıra dışı gelinliği ise 10 günde tamamlamış. Önce diktiği gelinliği sıvı pestile bulayan tasarımcı pestilin kurumasının ardından köme ve nazar boncuğuyla süslemeler yaparak bu farklı gelinliği tamamlamış.

Pestil ve kömeyi önce kumaş sananlar olduğunu söyleyen Parlak gelinliği görenlerden olumlu tepki aldığını söyleyerek şöyle devam ediyor: "Türkiye'de böyle bir gelinliğe hiç rastlanmadı. Onun için olmayan bir şeyi yapmaya çalıştık. Gelinlerimiz ilk önce bunu farklı renkte bir kumaş sanıyor. Pestil olduğunu fark ettiklerinde ise çok güzel ve farklı olduğunu belirtiyorlar. Tepkiler gayet olumlu."

Türkiye'de bir ilk

Gümüşhane'de bu yıl 10'uncusu düzenlenen Lames Bilim Kültür ve Sanat Şenliği'nde manken Esra Akaydın tarafından da sergilenen pestilli ve kömeli gelinlik için patent başvurusu da yapmayı planlıyor tasarımcı.

"Pestil, çocukluğumuzdan beri hayatımızda olan bir ürün. Tasarımım olan gelinliği pestille birleştirip farklı bir görünüm kazandırdım. Bu çalışmayla kentimizin coğrafi işaretli ürününe dikkati çekmek istedim" diyen Ayşegül Öznur Parlak'ın bu sıra dışı gelinliğini siz giyer miydiniz?

haberlutfen

haberlutfen

Yorumlarınızı merak ediyoruz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?