icilmesi-gereken-buzlu-kahveler

Ölmeden Önce Bir Yolunu Bulup İçmeniz Gereken 8 Leziz Buzlu Kahve

Favorilerime
Ekle

Yaz adım adım yaklaşıyor. Çay harareti alır diye ondan yine vazgeçmeyeceğiz muhtemelen ama diğer içecek tercihlerimizde daha ferahlatıcı seçeneklere yöneleceğiz. Örneğin sahlep yerine limonata, filtre kahve yerine buzlu kahve bu sıcak günlerde kurtarıcımız olacak, serinlememize yardımcı olacak.

Buzlu kahve demişken diğer kahveler gibi bu kahve türünün de ayrı bir kültürü olduğunu hatırlamakta fayda var. Yani hayat Starbucks'tan aldığımız buzlu kahvelerden ibaret değil. Dünyanın farklı ülkelerinde, şehirlerinde öyle değişik, öyle lezzetli buzlu kahve tarifleri var ki insanın baktıkça uçak bileti alıp bir kahve için oralara gidesi geliyor.

Peki o bilet nereye alınmalı? Bakıyoruz.

Kafein patlaması: Brezilya'dan Mocha Kola

Kahve üretiminde dünya birinciliğini kimseye kaptırmayan Brezilya'dan tabii ki de farklı bir tat bekliyorduk. Bizim akşamdan kalma günlerimizin kocakarı ilacı olan nescafe&kola birleşimini onlar daha profesyonel ve daha leziz bir hale getirmişler. Cold brew kahveye (soğuk damıtılmış kahve) eklenen kola, sütten alacağınız şekersi tadın yerine geçiyor ve tamamen başka bir lezzet dünyasının kapısını aralıyor. Bir de içinde çikolata var diyelim, ağzınızın suları daha da aksın. Üstüne krema ya da dondurma da ekleyince neler olduğunu tahmin etmek de çok zor değil.

Limonatalı kahve: İsveç'ten Kaffelemonad

Kaffelemonad yani limonatalı kahve! Menüde böyle bir şey görsek aklımıza hemen şu gelir: "Bunu mutlaka denemeliyim!" Gerçekten de yolunuz İsveç'e düşerse mutlaka denemelisiniz. Kahveden kafein ihtiyacınızı alırken limonun da ferahlatıcı tadının keyfine varacaksınız çünkü. Ne tam kahve, ne tam limonata, kaffelemonad bir harika!

Tatlı sade kahve sevenlere: İrlanda'dan esmer şekerli buzlu kahve

Kahvenin kendi tadını saf bir şekilde alma taraftarıysanız, bir yandan da kahvenin kendi tadını bozmayacak yeni deneyimler peşindeyseniz yolunuzu İrlanda'ya düşürün deriz. Zira eritilmiş esmer şeker, yoğun bir kremayla karıştırılmış sade kahvenin o acılığını alıp sizi farklı diyarlara götürüyor. İrlanda'ya gitmişken viski içerim ben arkadaş diyorsanız bu üstünüzdeki tüm yorgunluğu alacak kahvenin içine bir shot katmalarını isteyebilirsiniz. Tavsiye edilir.

"Irish coffee"yi kim yerinde denemek istemez ki hem?

Alışılmışın dışında: Vietnam'dan yoğunlaştırılmış sütle tatlandırılan buzlu kahve

Kahvelerinin içine yumurta koymaları ile bizi farklı tahayyüllere sürükleyen Vietnamlı baristalar sağ olsunlar buzlu kahveyi de bir sanat eserine dönüştürmeyi başarıyorlar.

Kahve çekirdekleri oldukça sert olan Vietnam’da bunu yoğunlaştırılmış sütle tatlandırmayı ve soğuk bir şekilde servis etmeyi tercih ediyorlar. Bazı tariflerde içine yumurta, yoğurt, tereyağı, peynir bile koyuyorlar, giderseniz şok olmayın.

Sudan fazla tüketiliyor: Yunanistan'dan frappe

Granül halindeki kahveye su eklenmesi ve köpürtülmesiyle yapılan frappe Yunanistan’ın dünyaya bir armağanı. Yunanistan’a gittiğinizde her kafenin menüsünde, herkesin elinde göreceğiniz bu kahveyi ana vatanında içerseniz buradakinden daha fazla keyif alacağınızın garantisini verebiliriz. Zira Yunanistan frappe’sine bu enfes tadı veren ülkemizde olmayan bir süt çeşidi ile yapılıyor olması.

Oh canımız yaz çekti.

Egzotik müdürüm afedersin: Tayland'dan Thai iced coffee

Tayland’a gidince sadece sokak lezzetleriyle yetineceğiniz diye bir şart yok. Zira adamlar buzlu kahve konusunda tüm dünyaya ders veriyorlar. Sütün kıvam verdiği Thai iced coffee bildiğiniz kahvelere hiç benzemiyor çünkü.

Dondurmalı kahve de denir: Almanya/Eiskaffee

Alman dostlarımız sadece milli içecekleri bira ile hayatlarını sürdürüyorlar sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kendileri eiskaffee adını verdikleri ve özellikle sıcak havalarda lıkır lıkır içtikleri, espresso ve soğut sütle hazırlanan bu buzlu kahve kremalı ya da tercihe göre dondurmalı olarak da servis ediliyor. Her türlüsü de muhteşem.

Yine bir gariplikler: Japonya'dan aisu kohi

huffingtonpost

huffingtonpost

Dünyanın en orijinal insanları olan Japonlar bu garipliklerini yeme-içme konusuna da direkt yansıtıyorlar. Bunlardan biri de buzlu kahveye yaklaşımları.

Japonya usulü bu buzlu kahvede kahve direkt olarak buzun üzerine damıtılıyor. Yani aslında buzlu kahve değil kahveli buz içiyorsunuz. Ölmeden önce denenmesi gerekenlere yazın bunu.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?