maras-dondurmasinin-hikayesi-1

Karsambaçtan Bugünlere: Lezzetli Bir Tesadüf Sonucu Ortaya Çıkan Maraş Dondurmasının Hikayesi

Favorilerime
Ekle

O nefis kıvamıyla, mis gibi tadıyla kendini tüm dondurmalardan ayırmayı başaran Maraş dondurmasını sevmeyen yok. Peki ya ortaya çıkış hikayesini bilen kaç kişiyiz?

Yiyeceklerin tarih boyunca başından geçenleri öğrenmeye bu kez Maraş dondurmasıyla devam ediyor, bu dondurmayı yapmayı başaran ilk usta başta olmak üzere tüm Maraş dondurması ustalarına ve Kahramanmaraş'a teşekkürlerimizi sunmadan da geçemiyoruz.

Hakkında çeşitli rivayetler olan, birçok farklı hikayeye konu olmuş Maraş dondurmasının en çok bilinen hikayesine ortak olalım birlikte. Buyursunlar...

Tesadüfen ortaya çıkan salepli karsambaçtan bu günlere uzanan Maraş dondurmasının hikayesi

maras-dondurmasinin-hikayesi-2

Kıvamına hayran kaldığımız, tadına doyamadığımız Maraş dondurmasının hikayesi Osmanlı zamanlarına dek uzanıyor. Kesin olarak tarihi bilinmese de Osmanlı zamanında yaşamış Maraşlı Osman Ağa sayesinde bu lezzet günümüzde hala ulaşabildiğimiz bir tarife dönüşüyor. Peki Maraşiı Osman Ağa bu nefis dondurmayı nasıl hazırlamış dersiniz? Birçok kaynağa göre Osman Ağa bu dondurmayı tesadüf eseri bulmuş.

O lezzetli tesadüfse şöyle: Osmanlı saraylarına ve konaklarına yabani orkide, yani salep tedarik eden Maraşlı Osman Ağa, bir gün satışlarının tamamlanmasının ardından elinde kalan salebi kara gömmeye karar veriyor. Salebi, şekerli ve sütlü bir karışım halinde temiz karın üzerine döküyor ve üstünü de yine temiz karla kapatıyor. Ertesi gün gelip kara gömdüğü karışıma baktığında ise salebin kıvamındaki değişiklik dikkatini çekiyor. Osman Ağa'nın salebi, şeker ve sütün de etkisiyle soğuk karın içinde uzun süre kaldığı için koyulaşıyor ve sakız gibi uzayan bir kıvama ulaşıyor. Tadına baktığında ise farklı ve nefis bir lezzet yakaladığını fark ediyor.

Osman Ağa, o dönem oldukça bilinen ve yapılan tatlılardan biri olan karsambaç sebebiyle de ismini "salepli karsambaç" koyuyor. Tadını deneyen herkes tarafından çok sevilmesi bu özel salepli karsambacı kısa sürede herkesin beğendiği bir lezzet haline getiriyor. Yaklaşık 3 kuşak sonra ise bu özel tatlının adı salepli karsambaç değil "Maraş dondurması" olarak anılmaya başlıyor.

maras-dondurmasinin-hikayesi-1

Maraş dondurmasını diğer tüm dondurmalardan ayıran nedir derseniz, orijinal bir Maraş dondurmasının Ahır Dağı'nın eteklerinden beslenen keçilerin sütüyle hazırlandığı söyleniyor. Öyle ki bu dondurmanın yapılabilmesi için keçilerin Maraş dağlarında, kekik, çiğdem ve sümbül gibi bitkilerle beslenmesinin dahi çok büyük önem taşıdığı söyleniyor. Aynı şekilde bu nefis dondurmanın yapımında kullanılan salebin de Ahır Dağı'ndan toplandığı biliniyor.

Sözün kısası, uzadıkça uzayan kıvamıyla bir kez tadına bakan herkesi kendine hayran bırakan Maraş dondurması böyle binbir emek ve sabırla sofralarımıza konuk olmaya devam ediyor.

Kaynak: 1, 2


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?