Faydalarından Yapımına, Geleneksel Lezzetlerimizin En Tatlısı: Lohusa Şerbeti

Favorilerime
Ekle

Etrafınızda yakın zamanda doğum yapmış birileri varsa ya da sizin başınızdan en az bir doğum geçtiyse lohusa şerbetini çok duymuş, hatta denemiş olabilirsiniz.

Ama adı çok bilinse de içeriği, ne işe yaradığı yeteri kadar bilinmiyor ne yazık ki bu güzelliğin. Evet, anne sütünü artırdığı yönünde birçok duyumunuz var belki ama sadece bu kadar mı dersiniz?

Kızamık ve kızılcık şekeri gibi isimlerle de anılan kırmızı renkli bir şeker kullanılarak hazırlanan lohusa şekeri nedir, ne değildir tüm yönleriyle öğrenmenin zamanı geldi.

Artık karşınıza çıktığında lohusa şerbetinin faydalarını bilerek onu değerlendirecek, lohusa şerbetinin tarifini, nasıl yapıldığını öğrenip evde kendi ellerinizle yapabileceksiniz.

Hiç endişelenmeyin, bir zararı var mı, onu da hep birlikte öğreneceğiz.

Buyurunuz o zaman, lohusa şerbetini A'dan Z'ye tüm yönleriyle masaya yatıralım.

Adını belki de çok duydunuz ama: Lohusa şekeri ve lohusa şerbeti nedir?

lohusa-serbeti-nasil-yapilir-faydalari-1

En tatlı geleneklerimizden biri sayılan lohusa şerbeti, yeni doğum yapan annelerin olmazsa olmazlarından biri desek yanlış olmaz. Öyle ki artık doğum yapan annelere hastaneler bile sürpriz olarak bu ikramda bulunabiliyor, lohusa şerbeti sadece lohusa olan annenin değil ziyarete gelen herkesin de damaklarını tatlandırıyor.

Uzun yıllardır kullanılan, aktarlardan kolayca temin edilebilen bu kırmızı renkli şekerin içindeyse, karanfil başta olmak üzere farklı baharatlar, şeker ve doğal boya bulunuyor. Bu şeker, şerbet yapımının dışında bazı tatlıların yapımında da renk vermesi amacıyla kullanılıyor.

Bu kadarını beklemiyor olabilirsiniz: Lohusa şerbetinin faydaları nelerdir?

lohusa-serbeti-nasil-yapilir-faydalari-3-one-cikan

 • Yeni doğum yapan ve emzirme döneminde olan annelerin sütünün artmasında olumlu etkileri bulunuyor.
 • İçerdiği faydalı maddeler sayesinde anne sütünün kalitesini artırabiliyor.
 • Anne sütünün tadının ve kokusunun bebeğin daha çok seveceği bir hale gelmesini sağladığı söyleniyor.
 • İçindeki baharatlardan aldığı güçle sadece annelerin değil içen herkesin genel sağlığını destekleyerek hastalıklardan koruyor.
 • Çok soğuk olarak tüketilmediğinde boğaz ağrısının hızlıca iyileşmesinde de önemli rol oynuyor.
 • Mideyi rahatlattığı, sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olduğu da biliniyor.
 • Eski zamanlarda kızamık ve zatürre gibi hastalıkların iyileştirilmesinde de başvurulan doğal yollardan biri olarak anılıyor.
 • Anne sütüyle ilgili olan etkileri bir yana, diğer tüm faydalı özelliklerinden yararlanmak için aslında sadece anne olan kadınların değil herkesin kullanması da önem taşıyor.

  Lohusa şerbeti tarifini bilmeden olur mu: Lohusa şerbeti nasıl yapılır?

  Lohusa Şerbeti Tarifi

  Lohusa Şerbeti Tarifi

  Lohusa şerbetinin ne olduğunu ve faydalarını öğrendiğimize göre geçelim en merak edilen kısma, yani lohusa şerbeti tarifine.

  Lohusa şerbeti nasıl yapılır diye sorduğunuzda, birçok yerden birbirinden farklı tarifler bulabilirsiniz ama temel olarak kızılcık, kızamık ya da lohusa şekeri olarak anılan şeker, su, şeker, karanfil ve tarçın kullanmanız lohusa şerbeti yapmak için yeterli malzemeler aslında. Dileyenler damak tadına göre baharatların oranlarını ya da çeşidini artırmakta özgür tabii ki.

  Buyursunlar karşınızda lohusa şerbeti tarifi...

  Malzemeler:

 • 1 adet çubuk tarçın
 • 2-3 adet karanfil
 • 3/4 su bardağı toz şeker
 • 100 gram lohusa şekeri
 • 7 su bardağı su
 • Nasıl yapılır?

  Bir tencerenin içine suyu ve lohusa şekerini aktarın ve ara ara karıştırarak kaynatın. Ardından içine diğer tüm malzemeleri de ekleyin. Rengini alan ve kaynayan lohusa şerbetinizi ocaktan alıp bir süre soğuttuktan sonra süzgeçle baharatlarını ayırarak bir sürahiye aktarın. Buzdolabında soğuttuktan sonra servis edebilirsiniz.

  Unutmadan, dilerseniz malzeme miktarlarını aynı oranda artırarak daha çok lohusa şerbeti de hazırlayabilirsiniz.

  Detaylı tarifi için sizi lohusa şerbeti tarifimize doğru da alabiliriz.

  Aman akıllarda soru işareti kalmasın: Lohusa şerbetinin bir zararı var mıdır?

  lohusa-serbeti-nasil-yapilir-faydalari-2

  Lohusa şerbetinin bilinen ciddi bir zararı yok, bu yüzden rahat olabilirsiniz. Ancak tabii ki yapımında genel olarak şeker kullanıldığı için başta diyabet hastalığı olanlar olmak üzere kronik ve ciddi bir rahatsızlığı bulunanların mutlaka ölçülü bir şekilde tüketmesi, doktorlarına danışarak hareket etmesi önemli.

  Aynı şekilde lohusa şerbeti yapımında kullanacağınız baharatlara karşı da alerjinizin olmadığından emin olmalısınız tabii, bizden söylemesi.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?