https://www.babycenter.com.my/ | babycenter

Miniğiniz Büyürken: 9 Aylık Bebek Gelişimi

Favorilerime
Ekle

Bebeğiniz günlerini artık sadece yemek yiyip uyumakla geçirmiyor. Dünyaya gözlerini açtığından bu yana tam 9 ay geçti ve her gün gözle görülür bir biçimde sosyalleşmeye, sizinle ve etrafındakilerle iletişim kurmaya devam ediyor. 9 aylık bir bebek olarak kendine özel alışkanlıklar geliştiriyor ve gerçek anlamda bir karakter oluşturmaya başlıyor. 9 aylık bebek gelişimi sürecinde, bilinçli ve sorumluluk sahibi ebeveynler olarak, sizi pek çok yenilik bekliyor.

Uyku

Genel olarak 9 aylık bir bebeğin gece uykuları epeyce düzene girmiş gibi görünür. Bebek; gaz, diş sancısı gibi problemler olmadığı sürece geceleri çok fazla uyanmaz. Bu noktada onun kendine bir uyku saati belirlemesi konusunda siz de yardımcı olmalısınız. Her gün aynı saatte onu odasına götürerek uyuyana kadar bir süre yanında bekleyebilirsiniz.

Unutmayın, çocuğunuz artık hızla alışkanlık kazanma evresine girdi ve bu evreyi onun lehine çevirmek sizin elinizde. Eğer uykuya geçme konusunda zorluk çekiyorsa uykudan önce duş, masal okuma ya da uyku arkadaşı gibi yöntemlerden destek alabilirsiniz. Gündüz uykuları konusunda bu dönemde her bebek farklı eğilimler gösterebilir. Kimi bebek tek bir gündüz uykusuyla yetinirken kimi bebek ise öğleden önce ve sonra olmak üzere iki uykuya ihtiyaç duyar.

Beslenme

Beslenme rutinlerini altüst ederek kendine göre yeni bir düzen kurma eğilimi, 9 aylık bir bebeğin bağımsızlık sancılarının göstergelerinden biridir. Bu ayda ona sunduğunuz yemeği şiddetle geri çevirebilir ya da kaşığa saldırarak kendi yemek isteyebilir. Almanız gereken tavır, sonsuz bir sabır göstermek ve bebeğinizin kendi kendine yemek yeme hevesini kırmamaktır. Uygun bir ortam yaratarak yemeğinin bir kısmını ya da tamamını önüne koyun ve bırakın kendi kendine yesin. Elbette gözünüzü üzerinden ayırmayın, zira henüz ağzına ne büyüklükte lokmalar atması gerektiğini tam olarak kavrayabilecek yaşta değil. Yardıma ihtiyaç duyduğu noktada ona sakince destek olun.

Bunun yanında 9 aylık bebeğiniz artık öğünlerde mümkün olduğunca sofrada sizinle birlikte oturmalıdır. Ailenizin bir parçası olduğunun farkına varmalı ve sizin yemek yediğiniz zamanlar onun için oyun oynama, televizyon izleme ya da tableti ele geçirme fırsatına dönüşmemeli. Sizinle birlikte sosyalleşmeyi öğrenmeli.

Uzmanlar iki yaşına kadar emzirmeyi tavsiye ediyorsa da çeşitli sebeplerden dolayı bebeğinizi sütten kesmeye karar verdiyseniz bu süreci en az sancılı şekilde atlatmak ve yeni bir beslenme düzeni oluşturmak için doktorunuza danışmanızda fayda var.

Fiziksel gelişim

Muhtemelen 9 aylık bebeğiniz artık emekliyor ya da hatta belki de yürümeye bile başlamış olabilir. Çocuğunuzun hareket ederken göz göre göre kendine zarar vermesini engelleyecek cam eşyaları ortadan kaldırma, mobilyaların sivri kenarlarını kapatma, yutabileceği nesneleri onun ulaşamayacağı yerlere taşıma gibi önlemleri alırken bu işi abartmamaya özen göstermelisiniz. Evde halihazırda var olan düzene de ayak uydurmayı öğrenmeli.

Bebeğiniz artık mutlu olduğunda ellerini çırpabilir, kendi kendine oturup emekleyebilir, ayağa kalkıp koltuk kenarlarına tutunarak durabilir, nesnelere uzanıp onları parmaklarıyla tutabilir, hatta kimi bebek 9 aylıkken konuşmaya bile başlayabilir.

Sosyal gelişim

Bebeğiniz artık size iyice alıştı ve yabancıları ayırt edebiliyor. Bu noktada farklı eğilimler gösterseler de bebekler genellikle tanımadıkları insanlara karşı daha tedirgin olurlar. Kimi çocuk bunu ağlayarak gösterebilir. 9 aylık bir bebek kendisine yöneltilen ilginin bilincindedir ve bu ilgiden çok hoşlanır. Yaptığı şeylerin görülmesini ve bunların sonucunda alkışlanmayı ister. Bu dönemde çocuğun anne babasını, özellikle de annesini her zaman yanında istemesi son derece doğaldır. Çocuk-ebeveyn bağı gittikçe güçlenmektedir.

Aşı takvimi

9. ayda bebeğinize Konjuge Meningokok aşısı yaptırabilirsiniz. Bu aşı menenjit gibi hastalıklara karşı koruyucudur.

9. Ayın Sonunda Bebeğim Neler Yapabilir?

babycenter

babycenter

Artık bebeğiniz oyun oynamaktan epeyce anlıyor. Oyuncaklara karşı ilgisi artıyor. Bu dönemde oyuncakları kendi arasında kategorize ederek ayırabilir ve içlerinden oynamak istediklerini gruplandırabilir. Nesne ve kavramlar arasında ilişki kurabilir. 9 aylık bir bebeğin en sık yaptığı hareketlerden biri kumandayı alarak televizyona doğrultmaktır. Ayrıca korkmayı da yine bu dönemde iyice öğrenir. Yüksek ses, ani hareketler gibi farklı şeylere karşı aşırı korku belirtisi gösterebilir.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?