incir-cipsi-yapan-anne-kiz-one-cikan

Aydın'da Yaptıkları "İncir Cipsi" ile Herkesin İlgi Odağı Olan Girişimci Anne-Kız

Favorilerime
Ekle

Girişimciliğin en lezzetli hallerinden biriyle karşınızdayız bugün.

Yaptıklarıyla çoğunlukla hayat kolaylaştıran enfes işlere imza atan yüzlerce, binlerce girişimciden sadece ikisinden söz edeceğiz size. Aydın'da yaşayan bir anne ve kızından...

Ancak giriştikleri iş öyle bir lezzetli ki insan tadını merak etmeden duramıyor, bir an önce denemek istiyor.

Buyurunuz, sizi daha fazla merakta bırakmadan Aydınlı anne ve kızının ellerinden çıkan incir cipsinin nefis hikayesine doğru alalım.

Her şey, Semra Hanım'ın satamadıkları taze incirleri değerlendirmek istemesiyle başlıyor

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde yaşayan Semra Ünal ve ailesi, çiftçilikle uğraşan ve incir üreticiliğiyle geçimlerini sağlayan bir aile. Üç çocuk annesi Semra Hanım'ın eşi yol kenarında bir tezgahta taze incir satıyor. Ancak satılamayan taze incirler ne yazık ki bir süre sonra bozulup ziyan oluyor tahmin edebileceğiniz gibi.

İşte tam da bu soruna bir çözüm üretmeye karar veren Semra Hanım, taptaze incirlerin bozulmadan değerlenmesini sağlayan enfes bir yenilik yapıyor. Satılamayan incirleri ince ince dilimleyerek kurutmaya başlıyor. Birkaç farklı deneme sonunda incir dilimlerini çıtır çıtır yapan enfes bir yöntem buluyor ve bu yöntemle hazırladığı incirlere "incir cipsi" adını veriyor.

Önceleri sadece ailesi ve yakınları için incir cipsi hazırlayan azimli kadın, incir cipslerinin çok ilgi görmesi üzerine harekete geçiyor...

Bunu bir iş haline getirmeye karar veren Semra Hanım, kızının da desteğiyle nefis bir işe imza atıyor

Semra Hanım, kendi elleriyle hazırladığı incir cipslerini herkese sunmaya karar verince, ilk iş İstanbul Üniversitesinde Almanca işletme bölümünde okuyan kızı Gizem'den yardım istiyor. Kızının da desteğiyle Semra Hanım, "Cennetten Gelen Tatlar" ismiyle incir cipsleri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Genç Çiftçi Projesi'ne başvuruyor ve 30 bin liralık bir hibe almaya hak kazanıyorlar.

Bunun üzerine incir cipsi üretimine hız veren anne-kız, bir anda Türkiye'nin birçok yerinden müşterileri olan enfes bir girişimcilik projesine imza atmış oluyor. Beklediklerinden çok daha fazla ilgi gören bu azimli girişimciler, geçtiğimiz yıl yaklaşık 400 kilogram incir cipsi satmış durumda.

Diğer kadınlara da iş imkanı sunan anne-kız önümüzdeki yıllarda ihracat yapmayı planlıyor

Bu yıl 1 tondan fazla incir cipsi satmayı uman anne-kız, giriştikleri bu iş sayesinde sadece taze incirleri bozulmaktan korumakla kalmıyor, aynı zamanda hem kendileri hem de köydeki diğer kadınlar için yepyeni bir geçim kapısı yaratmış oluyor.

Şu an için kendi mahallerinden 5 kadına daha istihdam imkanı sunan ailenin hedefleriyse oldukça büyük. Semra Hanım, kızı Gizem'in mezuniyetinin ardından işleri büyütmeyi, hatta ihracata başlamayı planlıyor.

"Kadınlar yeter ki istesin, başaramayacakları bir iş yok"

aa

aa

Kendi ve kızı başta olmak üzere tüm kadınların iş hayatında başarılı olabileceklerini ve bunun çok gurur verici olduğunu söyleyen Semra Ünal'ın tüm kadınlara basit ama bir o kadar da etkileyici bir mesajı var: "Kadınlar yeter ki istesin, başaramayacakları bir iş yok."

Böylesine lezzetli bir işe girişerek nefis sonuçlar alan anne ve kızın başarılarının katlanarak devam etmesini diliyoruz.

Kaynak: Hürriyet


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?