Ruşeym Nedir

1 Ton Buğdaydan Sadece 1 Kilo Elde Edilen Süper Besin: Ruşeym

Favorilerime
Ekle

Buğdayın içerisinde pek bilinmeyen, faydalarıyla şaşırtan çok başka bir mucize gizli. Bu mucizenin adı ruşeym! Dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde de sıkça tüketilmeye başlanan ruşeymden bahseceğiz. Ruşeym nedir, nasıl tüketilir gibi sorularınıza yanıt verecek, ruşeyimin faydalarını tek tek anlatacağız.

Minik bir not: Ruşeymin içerisinde ciddi oranda gluten bulunuyor. Çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olanların ve 6 aydan küçük bebeklerin tüketmeden önce bir uzmana danışmaları gerekebilir.

İçindekiler

 • Ruşeym nedir? Ruşeym nasıl elde edilir?

bugday-ruseymi

Ruşeym buğdaydan elde edilen bir besin kaynağı. Ruşeym, buğdayın en üst kısmında yer alan, buğdayın büyüyüp çoğalmasını ve çimlenmesini sağlayan kısım. Buğday işlem geçtiğinde ruşeymi kaybolabiliyor ve bu nedenle faydalarından yararlanmak güç hale gelebiliyor. Bu yüzden doğru şartlarda elde edilmesi ve korunması gerekiyor. Buğdayın hayat kaynağı diyebiliriz ruşeym için. O küçücük ruşeymlerin içerisinde ciddi bir protein, magnezyum ve mineraller gizli.

Son zamanlarda doyurucu ve çok sağlıklı olmasıyla gündemimizde. Çok kıymetli olması da cabası. 1 ton buğdaydan sadece 1 kilo elde ediliyor, bu nedenle çok özel bir besin. Gelin hadi, sağlık dolu ruşeymin faydalarını öğrenelim.

 • Ruşeymin faydaları nedir?

Ruşeym Faydaları
 • Ruşeymin içerisinde buğdayın içerisinde bulunandan birkaç kat daha fazla lif bulunuyor. Bu yüzden sindirim sistemine destek oluyor.
 • Doymamış yağ asitlerince yüksek olması nedeniyle kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Belli oranlarda tüketildiği sürece tok tutuyor ve zayıflamaya yardımcı oluyor.
 • Bitkisel bir ürün olduğu için içerisinde kolestrol bulundurmuyor.
 • E, A, B1, B6 ve en önemlisi de folik asit bakımında oldukça zengin.
 • Kan şekerini dengeliyor, bu şekilde ani acıkmaların ve tatlı krizlerinin de önüne geçiyor. Şeker yeme isteğinizi azaltıyor.
 • İçerisindeki vitamin ve minareller sayesinde daha enerjik olmanızı sağlıyor.
 • Saçlarınızın ve tırnaklarınızın daha güçlü olmasına yardımcı oluyor. Saç dökülmesi şikayetlerini en aza indiriyor.
 • Ruşeym zayıflatır mı?

Ruşeym Zayıflatır mı

Ruşeym, düzenli ve ihtiyacınız olduğu kadar tüketildiğinde tok tutuyor. Ani acıkmaların ve kan şekeri dengesizliklerinin de önüne geçiyor. Bu sayede kilo kontrolüne ve kilo vermeye yardımcı oluyor. Ancak kontrollü miktarlarda tüketmekte fayda var. Ruşeym tek başına kilo verdirmiyor. Düzenli beslenme ve egzersizle birlikte faydalarını görmek mümkün. Bu nedenle tüketirken bunlara dikkat etmek şart. Aksi takdirde karbonhidrat oranı çok yüksek bir besin olduğu için kilo almanıza bile neden olabilir.

 • Ruşeym nasıl tüketilir? Nerede satılır?

Ruşeym Nasıl Tüketilir

Ruşeymleri, kefirin, yoğurdun, sütün içerisine karıştırarak yiyebilirsiniz. Tıpkı yulaf lapası gibi pişirerek sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz. Bunun yanında toz haldeki ruşeymlerinizi ekmek hamuru yapımında kullanabilir, protein ve minerallerce zengin ekmekler hazırlayabilirsiniz. Kurabiyelerinizin içerisine koyarak daha sağlıklı kurabiyeler yapabilirsiniz.

Bunların yanında yemeklerinizin içerisine ilave edebilirsiniz. Dilerseniz omletlerinizin içerisine buğday ruşeymi koyarak omletinizi daha doyurucu hale getirebilirsiniz. Ruşeymi büyük marketlerin sağlıklı ürünler satan reyonlarından ya da aktarlardan temin edebilirsiniz. Ayrıca sağlıklı ürünler satan dükkanlardan da ulaşabilirsiniz.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?