bahce-sahibi-olma

Beyaz Yakalı Hayali: Kadıköy'ün Bostanları ile Şehrin Ortasında Kendi Bahçene Sahip Olma

Favorilerime
Ekle

Geçen yaz Kadıköy Belediyesi sayesinde Göztepe Özgürlük Parkı'nda ufak bir bostanımız oldu. Belki duymuşsunuzdur yanlış bilmiyorsam 2021 yılı itibariyle Kadıköy Belediyesi “Kadıköy Bostanları” isimli bir projeye başladı.

Yılda iki defa yaz ve kış dönemleri Kadıköy’de ikamet etme kaydıyla şu websitesi üzerinden çekilişe katılıyorsunuz. Eğer çekiliş size çıkarsa yaklaşık 6 ay boyunca çekiliş öncesi kayıt yaparken seçtiğiniz parkta ufak bir bostanınız oluyor.

Biz Özgürlük Parkı'nı seçmiştik hem evimize yakındı hem de meyve ağaçlarıyla dolu bir alanın içinde yer alıyordu bostan. Bostanımızda bütün yaz soframıza yetecek kadar marul, salatalık, patlıcan, biber ve domates yetiştirdik. Bunların yanında maydanoz, defne yaprağı, bezelye, fasulye, taze soğan ve dereotu ekip topladık. Ara ara sebzelerimiz böceklendi, Verda Hanım (bostan sorumlusu) sayesinde doğal yöntemlerle böceklerden kurtulmayı, hangi saatlerde sulama yapılması gerektiğini, patlıcanla domatesi yakın ekmememiz gerektiğini öğrendik.

Evinin balkonunda dahi olsa ufak bir bahçesi/bostanı olanlar için böceklenmeye karşı evde yapabileceğiniz doğal püskürtme yöntemini paylaşmak isterim, denedik ve işe yaradı.

- 1 lt su içine 1 çorba kaşığı arap sabunu 2 veya 3 diş sarımsak 1 çorba kaşığı zeytin yağı ekleyeceksiniz.
- Sarımsakları soyup ezip bir tülbent yardımıyla sürebilirsiniz. İhtiyacımız olan içinde parçacıkların olmadığı suyu.
- Daha sonra 1 lt suyun içine tamamen parçasız kalacak şekilde arap sabununu, süzülerek sulandırılmış sarımsağı ve zeytinyağını karıştırıp 1 gece bekleteceksiniz.
- Ertesi sabah böceklenen bitkilere evde elinizde olan fısfıs yöntemiyle karışımı püskürtebilir, 15 gün ara ile tekrarlayabilirsiniz.
- Rüzgarlı havalarda yapmamaya dikkat edin.
- Ayrıca bahçenize belirli aralıklarla reyhan, nane, kadife çiçeği gibi bitkiler ekerseniz böceklenmenin önüne geçebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?