https://tr.foursquare.com/v/pelit-pastanesi-istanbul-t%C3%BCrkiye/4dbff1384b2221ec2d64d6ce | foursquare/pelitpastanesi

İstanbul'da Ağzınızın Tadıyla Trileçe Yiyebileceğiniz 5 Mekan

Favorilerime
Ekle

Trileçe. Adını ilk duyurmasının üstünden 1 yıldan fazla geçti. Biraz popüler olan bir şeyin göklere çıkarılma arzusundan değil, gerçekten de lezzetiyle kendinden bahsettirdi. Yavaş yavaş geldi ve şu an en gözde tatlılardan biri.

Keçi, manda ve inek sütünün karışımıyla yapılıyor Trileçe. Soyağacında İspanyollar olduğu gibi, Arnavutlar da var. Melez bir tatlı. Yapımı da dünyanın en zor işi değil.

(bkz: Trileçe Tarifi, Nasıl Yapılır?)

Tarifinin bulunması zor olduğu gibi gerçekten lezzetli bir trileçe yenecek mekan bulmak da zordu bu süreçte. "Güzel bir trileçe nerede yenir?" sorusu arkadaş sohbetlerinin konusu bile oldu.

Biz de bu soruların bir ucundan yanıt olsun diyerek İstanbul'da trileçe yiyebileceğiniz mekanlarla geldik.

Başlayalım.

Sütçüoğlu, Bakırköy

1964 yılında Alibeyköy'de süt satmaktan başlayan bir hikayenin, 1970 yılında sütlü tatlılara dönüşmesiyle bildiğimiz bir yer Sütçüoğlu. Daha sonra Bakırköy'de açılan şubeye trileçenin dahil olmasıyla daha da bilinir olur. Daha çok karamellisiyle masaya gelen trileçe burada frambuazlı haliyle de kendini sevdirir.

Adres:Cevizlik Mah. Hatboyu Cad. No: 10/C Bakırköy / İstanbul

Baltepe, Fatih

Bundan 20 yıl sonra 'Trileçenin Tarihi' adlı bir makale yazıldığında ilk olarak bahsedilen yer burası olacak. Trileçeyi bu topraklarda ilk keşfeden, minnak, ne yapsa lezzetli bir mekan Baltepe. Osman Usta'nın babasının bundan 5 yıl önce Makedonya'ya gittiğinde bu tatlıyı görüp yapmasıyla başlıyor trileçenin Türkiye serüveni. Trileçenin çikolatalısı bile var Baltepe'de ama siz uğrayınca karamelli yiyin.

Adres: Atikali Mahallesi, Yavuz Selim Caddesi, No 33/B, Fatih / İstanbul

Pelit Pastanesi, Erenköy

Pelit Pastanesi'ni baştan aşağı anlatmanın çok akıl karı kalan yanı yok aslında. 1957'de hizmet vermeye başlayan Pelit, onlarca şube ve franchise ile İstanbul'da yaşayan herkesin en az bir kere karşısına çıkmış bir mekan. Erenköy'deki Pelit ise, trileçe konusunda sütün hakkını veriyor.

Adres:Şemsettin Günaltay Caddesi Osmanlı Sitesi No: 213 A Blok 3-4 Erenköy / İstanbul

Divan Brasserie, Beyoğlu

Brasserie tanımının her daim hakkını veren bir yer Divan. Son zamanlarda eski 'sempatikliğini' kaybeden Beyoğlu'nun hedef mekanlarından biri. Trileçesi de öyle.

Adres: İstiklal Cad. No:181 Merkez Han 5. Kat Beyoğlu / İstanbul

Efendiler Dondurmacısı, Acıbadem

foursquare/efendilerdondurmacısı

foursquare/efendilerdondurmacısı

Esasen adından da belli olduğu üzere dondurmasının namıyla bilinen bir yer Efendiler. Yolu Acıbadem'e düşmüş herkes de en az bir kere 'adettendir' denip götürülür. Trileçenin hafifliği nedeniyle yaz tatlısı oluşu, yolunu Efendiler Dondurmacısı'na düşürmüş. İyi ki de öyle olmuş.

Adres: Acibadem Cd. 121/1, Kadikoy / İstanbulDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

9

burak1111116 Ocak 2018 1:01
Bu işin en iyisi Seyid izzet trielçedir bence bi ugrayın derim . Haliç caddesi 74/a da şubeleri var .
Yanıtla
Ben Metin Demir10 Ağustos 2017 7:06
Osmanbey'de Ali's Cafe'de Trileçeye Trileçe demek için bin tane şahit getirsen bir tanesi bile yala yere şahit olmaz. Bu ne ya?
Yanıtla
ediz2 Ekim 2015 12:34
Bu işin üstadı Bayrampaşa da ki Üsküp Simit Poğaça'dır.Hemen hemen aklınıza gelecek her çeşit var, karamel frambuazdan başka portakallısı, vanilyalısı,limonlusu,hindistan cevizlisi,kivilisi, yaban mersinlisi daha aklıma gelemeyecek kadar çok çeşit var yolunuz düşerse denemenizi tavsiye ediyorum gerçekten çok lezzetli kıvamı da muhteşem yedikçe yemek geliyor içinden, ben her ay 1 tepsi alıyorum
Yanıtla
şenol10 Eylül 2015 7:55
Trilece beykoz gostivar dondurmasinda yenilir manda sütü riva köyünden geliyor keçi sütü silivri köylerinden geliyor gidin ve tadin hangisi güzel siz karar verin
Yanıtla
feyza ekinci5 Temmuz 2015 3:47
kesinlikle cerrahpaşa incir ağacında yenir ..
Yanıtla
oktan23 Haziran 2015 3:26
Eğer MALTEPE KÖFTECİSİ nde Trileçe yememişseniz Demekki siz Trileçe yememişsinizdir.Her şeyi doğal Frambuazlı Trileçeyi birde Maltepe Köftecisinde yiyin Altayçeşme Mah.Bağdat Cad. 363/c MALTEPE
Yanıtla
qwert10 Ocak 2015 6:46
Arnavutlukta yasiyorum ve rahatlikla sunu diyebilirim ki turkiyedekilerin hepsi cok kotu buradaki tadi asla vermiyorlar ve hic bir yer orjinalini yapmiyor..
Yanıtla
Osman Ukail28 Ekim 2014 8:21
Kadıköy Bubada'da yememişseniz iyi bence trileçe yedim demeyin!
Yanıtla
Tat Dedektifi27 Ekim 2014 3:13
Divan'ın görseli başka bir yere ait. Onlar Trileçe'lerini bu şekilde servis etmiyorlar. Görsel için isterseniz yardımcı olabilirim.
Yanıtla
Ufuk Utaş 27 Ekim 2014 3:42
Yanıtla
Çok seviniriz dedektif, bekliyoruz o zaman :)
İlhan 28 Ekim 2014 1:24
Yanıtla
TRİLEÇEDE TEK ADRES KOZYATAĞI YOĞURTÇU Eğer tadarsanız aradaki farkı hissedersiniz......

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?