İstanbul'da Ağzınızın Tadıyla Trileçe Yiyebileceğiniz 5 Mekan

https://tr.foursquare.com/v/pelit-pastanesi-istanbul-t%C3%BCrkiye/4dbff1384b2221ec2d64d6ce | foursquare/pelitpastanesi
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21747 takipçi442 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Ağustos 23, 2019
Çağla Gillis
Temmuz 9, 2019
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Çağla Gillis
Temmuz 26, 2019

Trileçe. Adını ilk duyurmasının üstünden 1 yıldan fazla geçti. Biraz popüler olan bir şeyin göklere çıkarılma arzusundan değil, gerçekten de lezzetiyle kendinden bahsettirdi. Yavaş yavaş geldi ve şu an en gözde tatlılardan biri.

Keçi, manda ve inek sütünün karışımıyla yapılıyor Trileçe. Soyağacında İspanyollar olduğu gibi, Arnavutlar da var. Melez bir tatlı. Yapımı da dünyanın en zor işi değil.

(bkz: Trileçe Tarifi, Nasıl Yapılır?)

Tarifinin bulunması zor olduğu gibi gerçekten lezzetli bir trileçe yenecek mekan bulmak da zordu bu süreçte. "Güzel bir trileçe nerede yenir?" sorusu arkadaş sohbetlerinin konusu bile oldu.

Biz de bu soruların bir ucundan yanıt olsun diyerek İstanbul'da trileçe yiyebileceğiniz mekanlarla geldik.

Başlayalım.

Sütçüoğlu, Bakırköy

1964 yılında Alibeyköy'de süt satmaktan başlayan bir hikayenin, 1970 yılında sütlü tatlılara dönüşmesiyle bildiğimiz bir yer Sütçüoğlu. Daha sonra Bakırköy'de açılan şubeye trileçenin dahil olmasıyla daha da bilinir olur. Daha çok karamellisiyle masaya gelen trileçe burada frambuazlı haliyle de kendini sevdirir.

Adres:Cevizlik Mah. Hatboyu Cad. No: 10/C Bakırköy / İstanbul

Baltepe, Fatih

Bundan 20 yıl sonra 'Trileçenin Tarihi' adlı bir makale yazıldığında ilk olarak bahsedilen yer burası olacak. Trileçeyi bu topraklarda ilk keşfeden, minnak, ne yapsa lezzetli bir mekan Baltepe. Osman Usta'nın babasının bundan 5 yıl önce Makedonya'ya gittiğinde bu tatlıyı görüp yapmasıyla başlıyor trileçenin Türkiye serüveni. Trileçenin çikolatalısı bile var Baltepe'de ama siz uğrayınca karamelli yiyin.

Adres: Atikali Mahallesi, Yavuz Selim Caddesi, No 33/B, Fatih / İstanbul

Pelit Pastanesi, Erenköy

Pelit Pastanesi'ni baştan aşağı anlatmanın çok akıl karı kalan yanı yok aslında. 1957'de hizmet vermeye başlayan Pelit, onlarca şube ve franchise ile İstanbul'da yaşayan herkesin en az bir kere karşısına çıkmış bir mekan. Erenköy'deki Pelit ise, trileçe konusunda sütün hakkını veriyor.

Adres:Şemsettin Günaltay Caddesi Osmanlı Sitesi No: 213 A Blok 3-4 Erenköy / İstanbul

Divan Brasserie, Beyoğlu

Brasserie tanımının her daim hakkını veren bir yer Divan. Son zamanlarda eski 'sempatikliğini' kaybeden Beyoğlu'nun hedef mekanlarından biri. Trileçesi de öyle.

Adres: İstiklal Cad. No:181 Merkez Han 5. Kat Beyoğlu / İstanbul

Efendiler Dondurmacısı, Acıbadem

foursquare/efendilerdondurmacısı

foursquare/efendilerdondurmacısı

Esasen adından da belli olduğu üzere dondurmasının namıyla bilinen bir yer Efendiler. Yolu Acıbadem'e düşmüş herkes de en az bir kere 'adettendir' denip götürülür. Trileçenin hafifliği nedeniyle yaz tatlısı oluşu, yolunu Efendiler Dondurmacısı'na düşürmüş. İyi ki de öyle olmuş.

Adres: Acibadem Cd. 121/1, Kadikoy / İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?