hurmanin-faydalari-one-cikan

Haftada 5 Kiloya Kadar Zayıflatan Çok Besleyici Bir Diyet O: Hurma Diyeti

Favorilerime
Ekle

Yaz yaklaşırken kilo vermek isteyenler için, son dönemlerde insanlar tarafından oldukça merak edilen hurma diyeti ile bir haftada sağlıklı bir şekilde 3-5 kilo vermeniz mümkün. Hem çok lezzetli hem de sağlıklı olan hurmanın yüksek lif oranına sahip olması sizi uzun süre tok tutacaktır. Hurmanın bağırsakları hızlı çalıştırması metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi kolaylaştıracak, ayrıca yağ asitleri bakımından zengin olduğu için de kan şekerinizi düzenleyecektir.

Orta boy bir adet yaş hurma 23 kalori, kuru hurma ise 42 kaloridir. Hem düşük kalorili hem de besin kaynağı açısından oldukça zengin olan hurma ile sağlığınıza yarar sağlayarak kilo vermeniz hurma diyeti ile mümkündür.

Hurma diyeti nedir?

smithsonianmag

smithsonianmag

Bir haftada 3-5 kilo verdiren hurma diyeti içerisinde hurmanın yer aldığı ve diğer yan besinlerle desteklenen besleyici ve faydalı bir diyet çeşididir. Hurmanın zengin lif içeriği sayesinde kısa sürede yağları yakmasına yardımcı olması motivasyonunuzu artıracaktır. Günlük ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin pek çoğu hurmada mevcuttur, dolayısıyla diyetinizi uygularken enerji kaybı ve halsizlik sorunları yaşamayacaksınız.

Hurma diyeti nasıl yapılır?

hurmanin-faydalari-one-cikan

Hurma diyeti için size bir günlük örnek beslenme listesi vereceğiz. Öğünlerdeki besinleri örnek listeye göre miktarını aşmamak kaydıyla kendiniz belirleyebilirsiniz. Öğlen yiyeceğiniz 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeğini kendiniz seçebilir ve akşam yiyeceğiniz et türünü zevkinize göre seçebilirsiniz. Önemli olan bol yeşil sebze, balık, kırmızı et ve tavuk eti, yoğurt, gibi gıdaları günlük olarak almanızdır. Bir hafta boyunca rafine şeker, unlu mamuller, beyaz ekmek ve tuz gibi gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Kullanılacak hurmaları bir gece önce bir bıçakla yararak suda bekletmeniz iyi olur. Bu sayede tok tutucu özelliği artacaktır.

1 günlük hurma diyeti beslenme listesi

Kahvaltıdan önce: 2 bardak su, 2 hurma

Kahvaltı: 2 dilim buğday ekmeği, 1 haşlanmış yumurta, 2dilim peynir çeşidi, yeşillik, 4-5 zeytin

Ara öğün: 4 adet hurma

Öğlen: 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği, 1 porsiyon yağsız yoğurt, 1 dilim kepekli ekmek, 2 hurma

Ara öğün: 1 bardak süt içerisine 2 adet hurma

Akşam: 1 porsiyon kırmızı et / tavuk eti / balık eti, zeytinyağlı salata

Ara öğün: 2 hurma ve bitki çayı

Önemli not: Diyet boyunca her gün yarım saat yürüyüş yapılması ve 2 litre su içilmesi kilo vermenizi hızlandırmak için tavsiye edilmektedir. Hurma diyeti ile haftada 3-5 kilo vermeniz mümkündür. Fakat bu durum kişilerin metabolizma hızına göre farklılıklar göstermektedir. Tansiyon ve şeker hastası olan kişilerin, hurma diyetine başlamadan önce doktorlarına danışmalarında fayda var.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?