hangover-ordek-1

Hangover'ı Tedavi Eden En Olmayacak 10 Yöntem

Favorilerime
Ekle

Yapılan araştırmalar, alkol konusunda bütün insanlığın balık hafızalı olduğunu kanıtlıyordu. Hangover oluyor, hayattan soğuyor, bir daha içmemeye yemin ediyor, hangover'ın etkileri geçtiği gibi de tekrardan içiyorduk. Tatlı bir kısır döngü içindeydik.

Hal böyle olunca da elde akşamdan kalmalığı tedavi edecek yöntemlere sarılmak kalıyordu. 2014'ün en lezzetli balıklarına sahip gezegeninde de suyun içine atılan birkaç ilaçla bu mümkündü. (Ofisteki çekmecenizde, mutfak dolabınızda ya da sırt çantanızda birer paket olduğunu biliyoruz)

Peki yalnızca biz mi bu kolaycı yönteme sarılıyorduk? Dünyada ve tarihte hangover giderme yöntemleri nasıldı? İşe yarıyorlar mıydı?

Denemeden bilemeyiz.

Bol yağda kızartılmış kanarya

Antik Roma'da uygulanan ve üç büyük takımımızdan birinin taraftarlarını bir hayli kızdırma ihtimali olan bu yöntem başa bir de mide ağrısı çıkarma riski taşısa da kanarya etinde bulunan protein, karbonhidrat ve yağ kan şekerini ve yağ asit dengesini düzenleyerek hangover'ı kısa sürede tedavi ediyormuş.

Ördek fetüsü buğulama

Bardaklarımızı Filipinler'e kaldırıyoruz. Doğal felaketlerle boğuşmaktan olsa gerek yemek menülerini bir hayli marjinal kılmayı başaran bu ada ülkesi akşamdan kalmalığı ördek fetüsü buğulama yiyerek geçiriyormuş. Tabii farklı kültürlerde ördek fetüsü buğulamayı yedikten sonra buğulama için de farklı bir tedavi aranabilir. Demeden geçmeyelim.

İki farklı romla yapılan 'buffalo sütü'

"Çivi çiviyi söker" diyen atalarımızın Afrika'nın güneyinde yer alan Namibya vatandaşlarıyla bir akrabalığı olduğunu düşündüren bu yöntem, sabah kalkar kalkmaz içmeye devam edin diyor. İki farklı rom, cream liquer (yağlı sütle yapılan bir alkol) ve kremayla yapılan buffalo sütü birkaç gün üst üste partilemeyi sevenlerin elinden çıkmış gibi duruyor.

'Balık kazıma'

Peru'dayız. Lime suyu, limon suyu, zencefil, sarımsak ve balık stock'uyla yapılan 'balık kazıma' içerdiği früktöz ve sitrik asidi sayesinde alkolü vücuttan atmada bir hayli başarılıymış. Alkol masası hazırlamaktan daha zahmetli durmasa iyi tedavi aslında.

Kıyma ve peynirli turta yanında da çikolatalı süt

Yeni Zelanda'nın fantastik tedavi yöntemiyle beraberiz. Aslında kallavi bir kahvaltı anlamına gelen bu yöntem içerdiği amino asitler sayesinde işe yarıyormuş. Bizce güzel bir serpme kahvaltı da aynı işi görebilir sanki. Ne dersiniz?

Irn-Bru Sosisi

Bu konularda sonuna kadar güveneceğimiz İskoçya'nın akşamdan kalmalığı tedavi yöntemi Irn-Bru Sosisi. Yani kızartılmasında su yerine Irn-Bru adında İskoçya'ya özel bir gazoz kullanılan lezzetli yöntem. Eğer Irn-Bru markasının pazarlama başarısı değilse kulağa gayet güzel geliyor. Bunu bir ara deneyelim.

Kurutulmuş boğa penisi

Yemek kültürleriyle dünyaya nam salmış İtalyanların sanırsak nazar boncuğunu bulduk: Kurutulmuş boğa penisi. Hangover'dan kurtulmak için bu bolca protein, hormon ve mineral içeren menüyü tercih eden Çizmelilere biz de en güzelinden dana billuru hediye ediyoruz. Afiyet şeker olsun.

Koyun gözlü domates suyu

Yok hayır benzetme yapmadık. Bildiğimiz domates suyuna bildiğimiz koyunun gözünü koymak suretiyle yapılan bu yöntem sayfalarımıza Moğolistan'dan katılıyor. Domates suyunun alkolü bağırsaklardan en hızlı atan içeceklerden biri olduğunu duymuştuk ama koyun gözüne bir anlam veremedik. "Martini'ye zeytin atılıyorsa biz de domates suyuna koyun gözü atarız" demiş olabilirler mi? Olabilirler.

Kuzu ciğeri ve baykuş yumurtası

Masayı bu kez Antik Yunan'a kuruyoruz. Ciğerden yana alışkın olsak da bu kez menüde kulağa hiç güzel gelmeyen baykuş yumurtası var. Her ne kadar pek lezzetli durmasa da okuduğumuz Yunanca tabletler bu yöntemin içerdiği sistein ve asetaldehid miktarının pek bir yüksek olduğu dolayısıyla vücuttaki alkolün canına okunduğu yönünde.

Serçe idrarlı konyak

dailymail

dailymail

Eğer dünyanın kurtulması sizin bir akşam daha içmenize bağlı değilse biz demedik, siz duymadınız. Bu yöntemi ilk keşfeden Macar arkadaşa da hangover'ın verdiği yetkiyle soralım: "Dostum sen bunu nasıl keşfettin?"

Not: Bazılarını denemiş, deneyecek olan cesur arkadaşların ciddi ciddi geri dönüşlerini bekliyoruz. Sıradan denerken (son madde hariç) mideyi bozmayalım. Teşekkürler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?