blooming-cayi

Her Çaycıda Kolaylıkla Bulamayacağınız 5 Farklı Çay Çeşidi

Favorilerime
Ekle

Hayatınızın şu anına kadar ortalama bir çay severseniz, dumanı üstünde, ince belli çay içmeye sevdalı, arada bir sallamaya denk gelen birisiniz. Eğer çay sevdanız biraz dallandıysa farklı çeşitte çayların dudağınıza değmesine izin verdiniz. Lakin bu çayları içebilmek için biraz mekan bilgisi, biraz gurmelik tutkusuna da tutulmuşsunuz demektir.

Aşağıda göreceğiniz çayları görmüş ve tatmışsanız, çay uzmanlığı konusunda ilk adımınızı attınız.

Blooming Flowers (Çiçek Açan Çay)

Beyaz, yeşil ya da siyah çay yaprakları, toplandıktan sonra ayıklanıp eşit uzunlukta olanlarının teker teker düzleştirilmesinin ardından, kurutulmuş bir çiçeğe pamuk ya da ipek ipliklerle elle dikilerek sıkıştırılıyorlar. Ardından kurutulup, işlenerek elde edilen bu çaylar demlenirken suyla açılıyor ve muhteşem çiçeksi aromalarını salıyorlar. Eflatun, hibisküs, yasemin, zambak ve osmanthus gibi farklı çiçeklerle farklı tadım deneyimlerine ulaşmanızı da sağlayan bu minik sanat eserleri, cam demliklerde adeta görsel bir şölen yaşatıyorlar.

Daha çok görselliğiyle ilgi çeken bu çayın özellikle Batı pazarında meşhur olmasıyla birlikte, kötü kaliteli örnekleri çıksa da kaliteli markaların pazara sunduğu çiçek açan çaylar hem göze hem damağa hitap edebiliyor.

Toucha

Kuş yuvasına benzeyen kubbeli şekliyle bilinen bu çay blokları, Çin’in Yunnan bölgesinde üretilen çay yapraklarından yapılıyor. Konveks şeklin sebebi ise bu sefer görsellikten çok çayın kurumasının önlenmeye çalışılması. Genellikle Pu-erh çayıyla yapılan bu çay bloklarının, şekli dışında en önemli özelliği ise yıllandırılabilirliği.

Mayalanarak yıllandırılan touchaların haliyle epeyce karakteristik bir tadı var; hafif maltlı, topraksı aromaların hissedildiği bu çay, güçlü gövdesiyle çay severlerin gözdesi.

Snow Dragon Tea

Narin, tomurcuklu, hafif tüylü, taze beyaz çay yapraklarının bambu kamışlarına elle sarılarak kurutulmasından elde edilen bu çayın spiral şeklinin, aslında dragonların kuyruklarına benzediği söylenir. Dragonların hava şartlarını ve suları kontrol ettiğine dair olan Çin inancına göre, çayın adı, bir çay tarlası sahibinin dragona hürmeten bu özel çayı yaptığı söylentisine dayanır. Yaprakları kadar narin ve çiçeksi aroması olan bu beyaz çay ise gerçek gurmelerin vazgeçilmezi.

Black Needle Pagoda

Çin’in çaylarıyla meşhur Yunnan bölgesindeki siyah ve altın renkli çay yapraklarının elle kavrulduktan sonra mısır koçanı şeklindeki ipek keselere doldurularak şekillendirildiği bu çaylar harika hindistan cevizi, bal ve çikolatamsı aromasıyla, ilk yudumdan muhteşem bir çay deneyiminin garanticisi oluyorlar.

Bu çayın aynı zamanda çay tarlası sahiplerinin iyi yaşam ve hasat dileklerinin de temsilcisi olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Kalp Şeklinde Kalıp Çay

Düğme Film

Düğme Film

Uzakdoğu çaylarının Batı piyasalarına girmesiyle ortaya çıkan değişik şekillerdeki çayların bir örneği olan kalpli çaylar, özellikle sevgililer günü gibi özel günlerde satılmak üzere hazırlanmaktadırlar.

Modern çay sanatının temsilcisi olan bu çay, gül yapraklarıyla sıkıştırılmış yeşil çaylardan yapılır ve gül aromasıyla hafifletilmiş keskin yeşil çay aromasıyla da şekli kadar orijinal bir içim yaratır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?