Bir Anneden Binlerce Kez Paylaşılan Güneş Yanığını 30 Dakikada Geçiren Yöntem

Favorilerime
Ekle

Yaz geldiğinde hemen herkesin ortak problemi güneş yanıkları. Güneş altında uzun süre korumasız kalmaya bağlı olarak oluşan güneş yanığı acı, kaşıntı ve kızarıklık olarak bize dönüyor ve çok kötü günler yaşamamıza sebep oluyor.

Bir annenin geçtiğimiz günlerde yaptığı "güneş yanığına 30 dakikada iyi gelen yöntem" paylaşımı ise tam da bu soruna sık sık maruz kalanlar tarafından kucaklandı ve bu paylaşım bir anda yayılarak tüm dünyada viral oldu.

Genç annenin kayınvalidesinden öğrendiğini söylediği bu sıra dışı yöntem size de ilham verebilir.

Kayınvalideden geline geçen sıra dışı bir yöntem

Cindie Allen-Stewart 2 çocuk sahibi bir anne. Bu anne geçtiğimiz günlerde Facebook profilinden güneş yanığını otuz dakika içinde geçiren sıra dışı yöntemle ilgili bir paylaşım yaptı ve bu paylaşım kısa süre içinde viral oldu.

Genç kadın, bu yöntemi kayınvalidesinden öğrenmiş. Kocası daha küçük bir çocukken güneşte çok kalıp yandığında ona bunu uyguluyormuş. Kayınvalidesi bu yöntemi 40 sene önce bir doktordan duyduğunu söylüyormuş.

Peki bu yöntem ne ve nasıl uygulanıyor?

Güneş yanığını 30 dakikada geçiren bu yöntem nasıl uygulanıyor?

Annenin anlattığına göre acı veren bir güneş yanığından muzdarip olduğunuzda bundan en kısa yoldan kurtulmak için tek bir şeye ihtiyacınız var. O da mentollü bir tıraş köpüğünden başkası değil!

Mentollü tıraş köpüğünü alıyorsunuz ve yanan bölgeye bol miktarda sürüp yayıyorsunuz. Masaj yapıp ovmadan sadece deriye yediriyorsunuz. Bu şekilde 30 dakika bekliyorsunuz. Mentollü olması sebebiyle tıraş köpüğü sıcak hissini soğukla değiştiriyor ve rahatlamaya başlıyorsunuz. Arada kaşınsa da merak etmeyin, bu yanığın iyileştiğine işaret. Yarım saatin ardından tıraş köpüğünü ılık suyla durulayarak vücudunuzdan atıyorsunuz. Eğer hala hafif de olsa bir yanma hissi mevcutsa aynı işlemi ertesi gün de tekrarlama şansınız var. Kısacası mentollü tıraş köpüğü sayesinde güneş yanığının o acı veren hissinden kurtulmak çok ama çok kolay.

Şimdiye kadar tam 230 bin kez paylaşılan bu sıra dışı yöntemin nasıl işe yaradığını göstermek için anne, öncesi-sonrası halinin olduğu fotoğraflarını da yayınladı. İki fotoğraf arasında 3 gün fark var.

Doktorlar ne diyor?

facebook

facebook

Bir dermatolojist olan Dr. Julia Carroll'a göre bu yöntem gerçekten de güneş yanıklarını hızlıca geçirmek için etkili bir yol olabilir. Zira doktor, mentolü cilt problemlerinin tedavisinde sıklıkla kullandıklarını söylüyor.

Ancak Carroll'a göre bu yöntemin riskleri de yok değil. Çünkü tıraş köpükleri ciltte çok uzun süre kalmak için tasarlanmamışlar. Bu durumda ciltte kaşıntı ve rahatsızlık yaratma ihtimalleri hiç de az değil. Ama diğer yandan yanığın acısını hafifletmek için mentol de oldukça etkili.

Doktorumuza göre en iyi yöntem ise güneşten korunmak. "Hastalarımı sürekli güneş yanığından korunmaları için uyarıyorum, çünkü bildiğiniz gibi güneş yanıkları cilt kanseri riskini oldukça artırıyor" diyor doktor.

Peki siz bu yöntemi uygulamayı düşünür müydünüz? Cevaplarınızı merakla bekliyoruz.

Not: "Güneş yanığına ne iyi gelir?" sorusuna cevap olacak doğal besinler ve malzemeler için ise şu içeriğimize göz atmanızı öneririz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?