eskisehir-bisiklet-kafe-2-one-cikan

Eskişehir'de Özel Tasarım "Bisiklet Kafe"siyle Sokak Sokak Gezen Resim Öğretmeni

Favorilerime
Ekle

Harika işler yapan insanları pek bir seviyor, girişimcilik konusunda çıtayı göklere çıkaranlara, hele hele yeme-içme ile ilgili nefis işlere imza atanlara ayrı bir bayılıyoruz, artık bilmeyen kalmadı.

Birazdan anlatacağımız hikaye de tam da böyle bir hikaye. Üstelik kahve tutkunlarının gözlerinden kalpler çıkaracak bu nefis iş çok uzaklarda değil, ülkemizde, Eskişehir'de yapılıyor.

"Neymiş o?" diyenler için sözü fazla uzatmıyor ve sizi resim öğretmenliği bölümünden mezun Murat Sönmez'le tanıştıralım diyoruz.

Buyursunlar...

Eskişehir'de yaşayan Murat Sönmez için her şey üniversite yıllarında başlamış

Eskişehir'de yaşayan Murat Sönmez, resim öğretmenliği bölümünden 2014 yılında mezun olmuş. Üniversitede okuduğu yıllarda farklı kahvecilerde çalışarak tecrübe edinen Sönmez, lisans hayatının ardından yüksek lisansla akademik kariyerine devam etme kararı almış.

Ancak bu süre içinde kafelerde edindiği tecrübeden aldığı destekle bir işletme açmaya da karar vermiş ve hiç vakit kaybetmeden kolları sıvamış. Öğrencilik yıllarında farklı ülkelere özgü kahveler konusunda da bilgi sahibi olan Sönmez, yaklaşık 8 ay önce işletmesini açmayı da başarmış.

Aklına gelen şahane fikirle özel bir bisiklet tasarlayan Sönmez, şimdilerde sokak sokak geziyor

Sıradan bir kafeden çok daha farklı ve güzel bir işletmeye sahip olabilmek adına uzun bir hazırlık süreci geçiren Murat Sönmez, rafından su tesisatına, iç mekan resimlerinden lavabosuna kadar her şeyi özel olarak tasarladığı işletmesini açtıktan sonra da boş durmamış ve aklına gelen şahane bir fikirle özel bir bisiklet tasarlamış.

28 yaşındaki genç adam, bu süreçte bir arkadaşından da aldığı destekle toplam 22 günde tasarladığı bu bisiklette hem kahveleri en doğru şekilde muhafaza edebileceği bir depo alanı hem üretim için gerekli malzemeleri barındıran özel bir tente hem de müşterilerine rahatça sunum yapabileceği özel bir alan oluşturmayı da ihmal etmemiş.

Şimdilerde sokak sokak gezerek müşterileriyle buluşan Sönmez, şu sıralar sadece Eskişehir'de değil neredeyse tüm Türkiye'de tanınan bir "kahve bisikleti"nin sahibi.

Murat Sönmez, Guernica ile müşterilerine 11 ülkeden 50 farklı türde kahve sunuyor

Bu özel tasarım kahve bisikletinin kendisi kadar ismi de dikkat çekiyor. Zira Murat Bey, hem işletmesine hem de bisikletine resim öğretmenliği eğitiminden bu yana hayranı olduğu dünyaca ünlü "Guernica" tablosunun adını koymuş. Pablo Picasso'nun 1937 yılında yaptığı bu tablo, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyasına ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937'de İspanya'daki Guernica şehrini bombalamasını anlatıyor.

Sanat ve kahve tutkunlarının Eskişehir'deki buluşma noktası olan işletmesi ve gezici bisiklet kafesiyle Sönmez, müşterilerine 11 farklı ülkeden 50 çeşit kahve sunarak yelpazesini de geniş tutuyor.

"İşletmem tamamen el emeğiyle yapıldı"

aa

aa

Murat Sönmez, elde ettiği başarıyla ilgili şunları söyleyerek yaptığı işin güzelliğini bir kez daha gözler önüne sererken kendisi gibi planları ve hayalleri olan gençlere de ilham oluyor:

"İş yerimi 45 günlük çalışma sonunda tamamen kendim hazırladım. Türkiye, Etiyopya, Guatemala, Kenya, Kosta Rika, Brezilya gibi 11 ülkeden farklı kahveleri iş yerimizde işleyip özel tasarım bisikletimizle misafirlerimizin adresine götürüyoruz. 50 çeşit kahvemizi, taze kavurup öğüterek müşterilerimize ikram ediyoruz. Bazen kendim gidiyorum bazen de yardımcım. Kahveleri, aracılar vasıtasıyla yurt dışından getirtiyor, burada hazırlıyorum. İşletmem tamamen el emeğiyle yapıldı."


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?