https://www.cebglobal.com/talentdaily/coffee-shop-less-distracting-than-office/ | cebglobal

Bu Açıklama Çok Tartışılır: "Kafe Gürültüsü Çalışmak İçin En İdeal Ortamı Sağlıyor"

Favorilerime
Ekle

İster çalışma hayatında olun ister okul, fark etmez, eğer çalışmanız gerekiyorsa uygun bir ortamı sağlamak çok önemlidir bilirsiniz.

Konsantrasyonu sağlayabilmek her zaman o kadar kolay olmaz, ortamda dikkat dağıtıcı hiçbir şey olmasın istersin ama bu da pek mümkün olmaz. İşin içine bir de çevreden yükselen sesler eklendi mi... O uygun ortam bir türlü yaratılamaz.

İşte bu konuyla ilgili yapılan son araştırmalar hemen herkesi şaşırtabilecek sıra dışı bir açıklama getiriyor ve kafelerde genel olarak var olan gürültünün çalışmak için en ideal ortamlardan biri olduğuna dikkat çekiyor.

Neden mi?

Buyurun anlatalım.

"Anlamsız sesler, anlamlı konuşmalardan çok daha verimli bir çalışma ortamı çağlıyor"

Japonya'da bulunan Yamaguchi Üniversitesi'nde bir grup bilim insanının yaptığı çalışma ve deneylere göre kafe gürültüsü, ofis ortamında çalışmaktan çok daha verimli sonuçlar alınmasını sağlıyor. Araştırmacılardan Dr. Takahiro Tamesue, yaptıkları deneyi ve aldıkları sonuçları en basit haliyle şöyle açıklıyor:

"Deneye gönüllü olarak katılan deneklere bilgisayar tabanlı belirli görevler verdik ve onlardan hem fonda görevleriyle ilgili anlayabilecekleri konuşmalar varken hem de anlamsız sesler varken görevlerini tamamlamalarını istedik ve bu iki ortamda ayrı ayrı elde ettikleri başarıları izledik.

Bu iki farklı ortamdaki başarı oranları değerlendirildiğinde, deneklerin dışarıdan kendi görevleriyle ilgili konuşmalar gelirken daha başarısız oldukları ancak anlamsız sesler duyarlarken çok daha başarılı oldukları ortaya çıktı."

"Anlamlı sesler zihinde görüntü oluşturmayı da gerektirebilir"

Bu araştırmalara göre, kişinin anlamlı sesler duymasındansa kafe gibi bir ortamdaki anlamsız gürültüleri duyması çok daha verimli sonuçlar doğuruyor. Örneklerle açıklamak gerekirse, eğer ofisinizde bilgisayar başında bir iş yapıyorsanız hemen arkanızdan gelen iş arkadaşlarınızın konuşmalarına kulak kabartabilir, istemeseniz de işinize hakim olduğunuz için duyduğunuz sesleri hemen anlamlandırabilirsiniz. Bu da zihninizin bir anda yaptığınız işten çok daha farklı bir konuya odaklanmasına neden olabilir.

Sussex Üniversitesi psikoloji bölümünden Dr. Graham Hole bunu kısaca şöyle örneklerle açıklıyor: "Siz işinizi yaparken iş arkadaşlarınız kendi aralarında "Mavi dosya neredeydi, şurada mıydı yoksa burada mıydı?" diye konuşmaya başladıklarında mavi dosyayla ilgili bir fikriniz olabileceği için zihniniz doğrudan çalışmaya başlar ve mavi dosyanın yeriyle ilgili olarak beyninizde görüntüler oluşmaya başlar. Bu da o an yaptığınız işe olan tüm konsantrasyonunuzu dağıtır ve verimliliğiniz düşer."

Bunun yerine bir kafede çalıştığınızda dışarıdan duyduğunuz hemen hemen tüm sesler size yabancı geleceğinden zihniniz dışarıdan gelen seslere kapılmaz ve işinize daha verimli bir şekilde devam edebilirsiniz. Tabii kafede büyük bir tartışma çıkmadığı ya da tanıdık bir yüzle karşılaşmadığınız sürece.

Peki neden kütüphane ya da restoran değil de kafe?

medium

medium

Tamam ofis dışı bir ortamda çalışmak daha verimli dedik ama neden kütüphane ya da restoran gibi farklı mekanlar değil de kafe öneriliyor dersiniz? Buyurun onu da hemen açıklayalım.

Kafe ya da başka bir ifadeyle kahve dükkanlarında genel olarak insanlar kalabalık gruplar halinde oturmuyor ve bu nedenle dikkat dağıtıcı yüksek sesle konuşma hali pek olmuyor, bunun yanı sıra kahve dükkanlarında çatal bıçak sesleri, iştah açan yemek kokuları ya da yüksek sesli müzik gibi durumlara maruz kalma ihtimali restoranlara göre çok daha az. Bunun gibi dikkat dağıtıcı birçok etken değerlendirildiğinde kafeler, restoranlardan çok daha doğru tercihler.

"E kütüphane daha sessiz?" derseniz araştırmacılara göre onu önermemelerinin sebebi de şu: İnsanların, özellikle bilgisayar başı, yaratıcılık gerektiren işlerde daha verimli olabilmesi için 70 desibellik bir ortamda çalışması gerekiyor. Hayal gücünün en verimli şekilde açığa çıktığı söylenen 70 desibellik ortamlarıysa yine kafeler sağlıyor. Kütüphane gibi sessizliğin esas olduğu ortamlardaki gürültü genel olarak 50 desibel civarında oluyor ve bu eşik doğrudan "sessiz ortam" olarak tanımlanıyor ve verimli çalışma için önerilmiyor, bizden söylemesi.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?