gordon-ramsaye-gore-siparis-etmemeniz-gereken-yemek

Gordon Ramsay'e Göre Restoranda Asla Sipariş Vermemeniz Gereken Yemek

Favorilerime
Ekle

Bir restorana gittiğimizde menüye uzun uzun bakarken hepimizin aklından geçen soru şu: "Ne sipariş etsem?"

Bazen de özellikle bir restoranı ilk kez deniyorsak şu soru beliriyor aklımızda: "Acaba menüdeki hangi yemeği seçsem mutsuz olurum?"

İşte bu konuda onlarca restoran çalışmış, birçok mutfağa girip çıkmış dünyaca ünlü şeflerin tavsiyeleri ve verdiği ipuçları bizim için bir rehber görevi görüyor, kulağımıza küpe oluyor.

Ama şimdi dorbalığıyla, ağzına gelen her şeyi anında söylemesiyle, acımasızlığıyla nam salmış bir şefe mikrofon uzatıyoruz ve ondan bir restorana gittiğimizde asla sipariş etmememiz gereken tek yemeğin ne olduğunu öğreniyoruz.

Cevabı sizi çok şaşırtacak.

Ünlü şeflerin de var bu konuda bir diyeceği

Daha önce içinde Anthony Bourdain gibi isimlerin de bulunduğu ünlü şeflerin bir restoranda sipariş etmemizi asla önermedikleri yemekleri paylaşmıştık. Bazıları yaprakların nemli kısımlarında çok çabuk üreyebilen bakteriler dolayısıyla göbek salata sipariş etmememiz gerektiğini söylerken bazı şefler de hafta sonu balık pazarları genelde kapalı olduğundan ve balığın sadece üç gün taze kalabileceği düşünüldüğünde pazartesi günü sipariş ettiğiniz balıkların taze olmama ihtimalinden bahsetmiş, bildiğimiz tüm doğruları baştan gözden geçirmemize sebep olmuştu.

Ama dobraların dobrası Gordon Ramsay'in bu konuda çok farklı bir fikri var.

Ancak Gordon Ramsay'in uyarısı sizi çok daha fazla şaşırtacak

independent

independent

Restoranları, televizyon programları, kitapları olan Michelin yıldızlı şef Gordon Ramsay çoğunuzun bildiği üzere Kitchen Nightmares (Mutfak Kabusları) isimli televizyon programında dünyanın en berbat haldeki restoranlarını yeniden hayata döndürmeye çalışıyor.

Hayatı boyunca birçok restoran mutfağında bulunmuş Gordon Ramsay'e bu sebeple bir röportajında "Bir restorana gittiğinizde asla sipariş vermeyeceğiniz yemek nedir?" diye sorulduğunda hiç düşünmeden şöyle cevap veriyor:

"Dünyanın en pis restoranlarında bulunmuş biri olarak bana deneyimlerim asla menüde 'günün çorbası' olarak yer alan yemeği sipariş etmemem gerektiğini öğretti. Günün çorbası olarak sundukları çorba aslında dün kalan çorba ve diğer yemeklerin kalıntılarından hazırlanıp servis ediliyor. Yani çoğu restoran müşterisinin zannettiği gibi her gün yeni çorba yapılmıyor. Tabii mutfak çalışanları bu çorbaların üzerine yeni malzemeler katarak onu zenginleştirmeye ve taze yapılmış gibi göstermeye çalışıyor ancak bu süreç restoran yeni bir çorba yapmaya karar verene kadar devam ediyor. Yani siz o restorana gidip çorba sipariş ettiğinizde belki de günlerce önce hazırlanmış bir çorbayı içiyorsunuz."

Tabii kimse her restoran böyledir diyemez ama Gordon Ramsay'in de bir bildiği vardır herhalde diye düşünüyoruz.

Kaynak: Independent


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?