Menülerde İsmiyle Dikkat Çeken Goralı Sandviçin Yıllara Meydan Okuyan Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Menülerin en dikkat çeken isimlerinden Goralı sandviçin hikayesini öğreneceğiz bugün birlikte.

Klasik bir sosisli sandviçten çok daha farklı, çok daha bol malzemeli ve lezzetli bu sandviçin nasıl ortaya çıktığını ve bugünlere nasıl geldiğini öğrendiğinizde şaşıracak, hemen gerçek bir Goralı sandviçin tadına bakmak isteyeceksiniz, eminiz.

Her bir malzemesi özenle hazırlanan, orijinalini çok az kişinin bildiği özel reçetesi ve lezzeti sayesinde bugünlere dek gelen, hatta her geçen gün müdavimi artan Goralı sandviç karşınızda!

Goralı sandviçin içi lezzet dolu hikayesi

gorali-sandvicin-hikayesi-3

Goralı sandviçinin geçmişi 1940'lı yıllara dayanıyor aslında. Bu lezzeti o yıllarda Kosova'dan ülkemize göç eden "Goralı" ailesine borçluyuz desek yeri. Goralı ailesi 1945 yılında Ankara'nın Kızılay semtinde kendi soyadlarını taşıyan küçük bir dükkan açıyorlar ve lezzet dolu hikaye böylece başlamış oluyor.

O dönemlerde ekmek karne ile dağıtıldığı için yemekler mekanlarda ekmek arası olarak değil tabaklarda, porsiyon olarak sunuluyor. Goralı ailesi de müşterilerine leziz mi leziz porsiyon sosisler sunuyor. Ekmek arası lezzetlerin pek olmadığı, fast food kültürünün ise henüz yerleşmediği bu yıllarda Goralı'nın müşterileri bu tada bayılıyor ve yiyen bir daha yemek üzere yeniden bu ufak mekana uğrar hale geliyor.

1950 yılına geldiğimizde ise o zamana dek tabaklarda sunulan Goralı, sandviç ekmeğinin içine giriyor. Tabii tek başına değil. Yanında ona eşlik eden lezzetli malzemelerle dolu özel bir reçete oluşturuluyor. Tadına bakanın tekrar tekrar yemek istediği bu özel sosise artık püre haline getirilmiş patates ile küp küp kesilmiş havuç, turşu, bezelye gibi tatlar, en taze malzemelerle hazırlanan özel bir sos da eşlik eder hale geliyor vve Goralı sandviç, bugün bildiğimiz ve afiyetle yediğimiz haline kavuşmuş oluyor.

gorali-sandvicin-hikayesi-2

Hazırladıkları bu özel sandviç ile her geçen gün gördükleri ilgi artan Goralı ailesi, 1956 yılında Ankara'dan İstanbul'a göç etme kararı alıyor ve kısıtlı imkanlarla İstanbul'da da meşhur Goralı'yı açıyorlar. Fındıkzade’de bostanlar arasında yeni bir binanın zemin katında hizmet vermeye başlayan Goralı'da müşterilere farklı ürünler sunsalar da dükkanın en gözde ismi yine kendi isimlerini taşıyan Goralı sandviç oluyor.

1972 yılında bu özel sandviçin gördüğü ilginin de etkisiyle dükkan biraz daha büyüyor, önüne tabureler konarak İstanbul'da adeta fast food kültürünün temelleri atılmış oluyor. Şefin özel reçetesiyle hazırlanan ve başkalarının ne kadar denerse denesin aynı lezzeti birebir yakalayamadığı Goralı sandviçin ünü de günden güne artmaya devam ediyor.

O günden bugüne kalite standartlarını hiç bozmadan getirdikleri Goralı için aile, 1999 yılında marka tescili yaptırmayı da ihmal etmiyor ve bu muazzam Türk usulü fast food, logulu bir marka olarak yoluna devam ediyor. Tescilli Goralı markasının imza ürünü ise tabii ki Goralı sandviç oluyor!

Kaynak: 1


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

yilzehra4 Nisan 2021 08:16
tarifinide verirmisiniz lütfen
Yanıtla
morcher29 Ocak 2021 01:06
Hikaye doğru olmasına rağmen ne yazık ki görsellerin anlatılan Goralı Sandviç ile ilgisi yok ne yazık ki. Keşke anlatılan Goralı Sandviç'in gerçek görselleri olsaydı.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?