https://www.liz-palmer.com/french-super-chef-alain-ducasse-reduces-wine-prices-to-discourage-dry-january/ | liz-palmer

Dünyanın En Fazla Michelin Yıldızına Sahip Şefi Alain Ducasse'nin Azim Dolu Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Gastronomi alanında dünyanın en prestijli rehberlerinden biri olan Michelin Guide tarafından verilen yıldızların peşindeyiz bugün! Dünyanın en fazla Michelin yıldızına sahip şefi olarak tanınan ve toplamda 32 yıldızlı restoranlarıyla yüzyılın şefi lakabıyla anılan Joel Robuchon'u 2018 yılında kaybetmiştik bildiğiniz gibi.

Yüzyılın şefinin ardından "dünyanın en fazla Michelin yıldızına sahip şefi" unvanı ise Alain Ducasse'nin oldu. Şu ana dek toplamda 21 Michelin yıldızı bulunan Alain Ducasse'in bu başarının sırrıysa hayat hikayesinde saklı aslında.

Dünyanın en başarılı şefleri arasına adını ilk sıralara yazdıran Alain Ducasse'ın hikayesine ortak olmak isteyenleri hemen bu lezzetli hayat hikayesine doğru alalım.

Alain Ducasse'nin çiftlikten dünyanın en ünlü ve başarılı şeflerinden biri olmaya uzanan hikayesi

Alain Ducasse, 1956 yılında Fransa'da dünyaya geliyor ve bir çiftlikte büyüyor. Çiftlikte, doğal bir ortamda büyümesi ise ona ileride mesleki hayatında da çok işe yarayacak değerler katıyor. Doğal meyve ve sebzelerin lezzetini doya doya keşfeden, hangi mevsimde hangi sebze ve meyvelerin yenmesi gerektiğini çok iyi öğrenen Ducasse'in neredeyse bir bakışta hangi meyve ve sebzelerin lezzetli olup olmadığını anladığı dahi söyleniyor.

İşte böyle doğal bir ortamda büyümenin kazandırdıklarının da etkisiyle mutfağa ilgisi artan Ducasse, 16 yaşında restoranlarda çıraklık yapmaya başlıyor. Gösterdiği başarı sonucunda 1977 yılında ise adı dünyanın en efsanevi şefleri arasında anılan Roger Verge'nin asistanlığını yapmaya başlıyor. Burada "nouvelle cuisine" olarak bilinen "mutfakta minimalizm" akımını derinlemesine öğrenme fırsatı buluyor, kendini özellikle Akdeniz mutfağı konusunda geliştiriyor. Akademik olarak da kendini sürekli geliştirmeye devam eden Alain Ducasse, yaklaşık 3 yılın sonunda asistanlığını yaptığı dünyaca ünlü şefinden "şeflik" teklifini de almış oluyor.

La Terrasse adlı restoranın baş şefi/aşçısı olma teklifini kabul eden Alain Ducasse, kısa sürede restoranda ve menüsünde yaptığı lezzetli değişikliklerle dikkatleri üzerine çekiyor ve 1984 yılında ilk 2 Michelin yıldızını kazanıyor. Ancak ne yazık ki aynı yıl Ducasse, çok talihsiz bir uçak kazası geçiriyor ve hayatı bir anda altüst oluyor. O uçak kazasından kurtulan tek kişi olan, sağ kolu ve bacağından ağır şekilde yaralanan ve 1 yıl boyunca hastanede tedavi gören genç şef, toplam 13 ameliyat geçirmek zorunda kalıyor. O dönem çok sevdiği mutfaklardan uzak kalmak zorunda kalsa da hastane odasında yeni tarifler oluşturmaya devam ettiği söyleniyor. Öyle ki bir süre sonra uzaktan da olsa restoran yöneticiliğine dahi devam etmekten geri durmuyor.

Mutfaklara ve yemeğe olan sevgisi ve azmi sayesinde sağlığına kavuşur kavuşmaz yeniden işinin başına geçen Alain Ducasse, açtığı her yeni restorana neredeyse birkaç ay içinde Michelin yıldızı kazandırmasıyla ününe ün katıyor. Günümüzde "şeflerin şefi" lakabıyla anılan başarılı isim, açtığı restoranların en ince detaylarına kadar ilgilenmesiyle de takdirleri topluyor. Kendisinin restoranda kullanılacak sandalyelerin kolçaklarından tutun da menüdeki yazıların fontlarına kadar tüm detaylarla tek tek ilgilendiği söyleniyor.

liz-palmer

liz-palmer

Ünü önce Fransa'ya, ardından ise tüm dünyaya yayılan Alain Ducasse, kariyerinde öyle bir noktaya geliyor ki günümüzde 3 kıtada 20'den fazla restoranı ve toplam 21 Michelin yıldızı bulunan bir şef oluyor. Hatta kendisi 2015 yılında Dünya'nın yörüngesinde araştırma yapan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan astronotlara dahi yemek hazırlıyor. Bu yüzden kendisine "yemek pişirmede sınırları tanımayan şef" de deniyor. Michelin yıldızları konusunda da sınırları zorlamış dünyaca ünlü şef Alain Ducasse'ın ilham veren hikayesi işte böyle çalkantılı ama lezzet ve başarı dolu zamanlara dayanıyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?