Eskiyen Eşyalarınızı Dün Almışsınız Gibi Yepyeni Yapacak Bütçe Dostu 9 Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Evde, mutfakta maalesef her şeyin bir ömrü var. Çok severek aldığınız, sık sık kullandığınız, hayatınızı kolaylaştıran eşyalar zamanla yıpranıyor, eskiyor ve bir süre sonra yenisiyle yer değiştirmek zorunda kalıyor.

Ama aslında yenisini almak yerine onları sanki dün almışsınız gibi yepyeni hale getirebilirsiniz. Bu hafta pratik bilgiler köşemizde çok sevdiğiniz eşyalarınızı çöpe atmaktan sizi kurtaracak, böylelikle bütçenize de katkı sağlayacak güzel bilgiler var.

Bir kenara not edin.

En kolay onlar yıpranır: Bakır kaplar

youtube

Yağ lekeleriyle kaplanmış, yıkasanız da geçmeyen kömürleşmiş yanık lekeleriyle dolu bakır kapları ilk günkü hale getirmek sandığınız kadar zor değil.

Bakır kabınızı bir lavabo içine alın ve üzerine tuz dökün. Bu bölgeye elma sirkesi dökün ve süngerle ovalayın. Aynı işlemi, aynı sırayla tekrar ettikten sonra sirke ve tuz tamamen gidene kadar su altında durulayın. Ve yepyeni bakır kabınıza hoş geldin diyin.

Daha detaylı bilgi için sizi şu içeriğimize alabiliriz: Bakır Kaplar Nasıl Temizlenir?

Çiziklerden ve pas lekelerinden kurtulun: Fırın tepsisi

thepolkadottedturtle

Fırın tepsileri zamanla çiziliyor, paslanıyor. Onları eskisi gibi pırıl pırıl yapmak ise çok kolay. Tek yapmanız gereken tepsinin tabanını kaplayacak şekilde karbonat dökmek ve bir sünger yardımıyla ovmak. Sonrasında su altında iyice durulayıp zeytin yağı dökerek biraz bekletin. Tekrardan durulayıp kullanıma hazır hale getirin.

Paslanmaya son: Döküm tava

thekitchn

Kalın tabanıyla ve ısıyı eşit dağıtmasıyla özellikle mutfakta sık sık et pişirenlerin gözdesi olan döküm tavaların temizliği çoğu tavaya göre daha zahmetli. Ama bir kere yaptıktan sonra onu paslı ve yağlı diye kenara attığınız her gün için üzüleceksiniz.

Döküm tavayı eskisi gibi yepyeni yapmak için önce onu seasoning denilen işlemden geçirmelisiniz. Önce tavayı fırında 180 derece fırında ısıtın. Sonra tava soğuduktan sonra onu iyice yağlayın. Yağı fırçayla tavanın hem içine, hem dışına iyice yedirin. Sonra kağıt bir havlu ile fazla yağı çekin, sadece incecik bir yağ tabakası kalsın. Bu aşamadan sonra önceden 250 dereceye kadar ısttığınız fırına tavayı ters yüz edilmiş şekilde koyun. Yaklaşık 1 saat böyle kaldıktan sonra tavanın fırın içinde soğumasına izin verin. Tavayı çıkardıktan sonra kağıt havlu ile tavayı yeniden iyice silin ve farkı görün.

Yiyeceklerin bıraktığı izlerden, bıçak çiziklerinden arınsın: Kesme tahtası

Kesme tahtasını limonlu suyla sünger yardımıyla ovalayanlar olduğu gibi aslında onu derinlemesine temizlemenin daha iyi bir yolu var.

Tuz, hatta mümkünse kaya tuzunu kesme tahtasının her yerine serpin. Sonra bol sulu bir limonu ikiye ayırın ve tuz döktüğünüz tahta üzerinde dolaştırın. Sonra durulayıp kurumaya bırakın. Bu kadar basit.

Daha detaylı bilgi için sizi şu içeriğimize alabiliriz: Ahşap Kesme Tahtası Nasıl Temizlenir?

Çiziklerden kurtulun: Porselen tabaklar

myfabulesslife

Porselen tabaklardaki çizikleri gidermek aslında az önce anlattığımız kesme tahtası temizleme yöntemine çok benziyor. Tabağı kaplayacak kadar karbonat döküp bir limonun yarısıyla iyice ovalayın. Kağıt havlu ile sildikten sonra çiziklerin yok olduğunu göreceksiniz.

Diğer bir deneysel yöntemse porselenleri bir tencereye koyup üstü kapanana kadar süt eklemek. Hafif ateşte 40-45 dakika süt kaynadıktan sonra porselendeki çizikler de yok olmaya başlıyor.

Yumuşaklıklarını kaybetmesinler: Mutfak havluları

c2csupplies

Mutfak havlularınızın ilk günkü gibi yumuşacık kalmasını istiyorsanız onları normal yıkadıktan sonra tuzlu suya bastırıp öyle durulamanız. Farkı göreceksiniz.

Çok narinler: Mikrofiber kumaşa sahip mobilyalar

jsonline

Eğer mikrofiber kumaştan yapılma bir koltuğunuz varsa ondaki lekeleri nasıl çıkaracağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Zira bu kumaşa sahip mobilyalar diğerlerine göre çok daha narin.

Beyaz bir süngeri alkole batırın ve lekeli bölgeye sürün. Kuruduktan sonra bir fırçayla bölgeyi iyice temizleyin. Lekelerin çıktığını göreceksiniz.

Onlar da gider: Deri mobilyalardaki çizikler

inmyinterior

Söz konusu deri mobilyalarınız, örneğin deri koltuklarınız ise bir pamuğa ya da kulak çubuğuna bebek yağı veya zeytinyağı dökerek çiziklerin olduğu noktalara sürün. Yağın kuruması için ona 1 saat tanıyın. Eğer hala çizikler görünür haldeyse aynı işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

O kadar basit ki: Kılları yanlara doğru açılan diş fırçaları

rd

Zamanla diş fırçasının kılları yanlara doğru açılıyor, genişliyor ve kıvrılıyor. Onu ilk aldığınız forma sokmak ise o kadar kolay ki... Tek yapmanız gereken bir kaba kaynar su dökmek ve fırçayı bu suyun içinde sürekli olarak dolaştırmak. Birkaç dakika sonra fırçayı sudan çıkardığınızda o sağa, sola giden fırça kıllarının dümdüz olduğunu göreceksiniz.

Mis, mis.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?