Kendi Porsiyonunu Kendin Oluştur: El ile Porsiyon Ölçüleri

diyetisyenyaseminaydin
Beslenmeni kısıtlı diyet menüleri ile değil, çeşit çeşit rengarenk tariflerle dü...
Devamını okuyun
0takipçi23 içerik


Favorilerime
Ekle

"Ben hic¸ sagˆlıksız s¸eyler yemiyorum ki”, “Salataya birazcık yagˆ do¨ku¨yorum ondan da bir s¸ey olmaz herhalde”, “Dıs¸arda hic¸ yemiyorum bile hep ev yemekleri yiyorum ama yine de kilo alıyorum”,“Abur cubur evimin kapısından bile girmez, atıs¸tırmalık olarak kuru yemis¸ yerim sadece” gibi birc¸ok cu¨mle duyuyorum.

Yedigˆiniz o ‘sagˆlıklı’ besinlerin de bir kalori degˆeri varsa sizin vu¨cudunuzun o besinlerden alacagˆı enerjinin de bir sınırı var demektir. Besinleri sagˆlıklı-sagˆlıksız gibi sınıflandırmayı dogˆru bulmasam da s¸imdi bir sınıflandırma yapacagˆım. C¸u¨nku¨ sagˆlıklı=sınırsız anlamına gelmez.

Gu¨nlu¨k olarak hangi besin grubundan ne kadar tu¨ketecegˆimiz kişisel olarak değişkenlik gösterir. Yas¸ımız, cinsiyetimiz, sahip oldugˆumuz sagˆlık problemi, boyumuz, vu¨cut agˆırlıgˆımız, gu¨nlu¨k fiziksel aktivitemiz gu¨nlu¨k almamız gereken enerji miktarını belirler. Gu¨n ic¸inde ihtiyacımız olan enerjiyi de besinlerden dengeli bir s¸ekilde, dogˆru porsiyonlarda alabilirsek dengeli beslenmeye bas¸lamıs¸ız demektir.

Mutfak tartısı kullanarak porsiyonlarınızı net bir s¸ekilde o¨lc¸ebilirsiniz ama tartınızı her zaman yanınızda tas¸ıyamazsınız. Peynirinizi kibrit kutusuyla o¨lc¸ebilirsiniz, tabii bu biraz is¸tah kac¸ırabilir. Kepc¸e-kas¸ık- tabak-bardak o¨lc¸u¨leri de farklı hacimlere sahip olabilecegˆi ic¸in her zaman standart o¨lc¸u¨yu¨ yakalamak zorlas¸abilir. Peki ne yapacağız?

Genellikle herkesin el o¨lc¸u¨su¨ vu¨cuduyla dogˆru orantılıdır. Bu nedenle tu¨ketecegˆiniz besinin bu¨yu¨klu¨gˆu¨nu¨ elinizle kars¸ılas¸tırarak kendi porsiyonlarınızı olus¸turabilirsiniz.

EL İLE PORSİYON ÖLÇÜLERİ

Eliniz ile nasıl porsiyon kontrolu¨ yapacagˆınızı ve hangi besinlerin porsiyonlarını o¨lc¸ebilecegˆinizi yukarıda go¨rebilirsiniz. Yalnızca s¸unu eklemek istiyorum:

Bir porsiyon bir o¨gˆu¨nde tu¨ketilmesi gereken besin miktarı demek degˆildir. Bir kis¸i ic¸in bir besin grubundan bir öğünde yeterli olan miktar 1 porsiyonken, bas¸ka biri ic¸in yeterli olan miktar 4 porsiyon olabilir. Beslenme her zaman, her yo¨nu¨yle bireyseldir.Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

0