Kendi Porsiyonunu Kendin Oluştur: El ile Porsiyon Ölçüleri

yemek.com
diyetisyenyaseminaydin
Beslenmeni kısıtlı diyet menüleri ile değil, çeşit çeşit rengarenk tariflerle dü ... Devamını okuyun
diyetisyenyaseminaydin
11 takipçi23 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

diyetisyenyaseminaydin
Ocak 11

"Ben hic¸ sagˆlıksız s¸eyler yemiyorum ki”, “Salataya birazcık yagˆ do¨ku¨yorum ondan da bir s¸ey olmaz herhalde”, “Dıs¸arda hic¸ yemiyorum bile hep ev yemekleri yiyorum ama yine de kilo alıyorum”,“Abur cubur evimin kapısından bile girmez, atıs¸tırmalık olarak kuru yemis¸ yerim sadece” gibi birc¸ok cu¨mle duyuyorum.

Yedigˆiniz o ‘sagˆlıklı’ besinlerin de bir kalori degˆeri varsa sizin vu¨cudunuzun o besinlerden alacagˆı enerjinin de bir sınırı var demektir. Besinleri sagˆlıklı-sagˆlıksız gibi sınıflandırmayı dogˆru bulmasam da s¸imdi bir sınıflandırma yapacagˆım. C¸u¨nku¨ sagˆlıklı=sınırsız anlamına gelmez.

Gu¨nlu¨k olarak hangi besin grubundan ne kadar tu¨ketecegˆimiz kişisel olarak değişkenlik gösterir. Yas¸ımız, cinsiyetimiz, sahip oldugˆumuz sagˆlık problemi, boyumuz, vu¨cut agˆırlıgˆımız, gu¨nlu¨k fiziksel aktivitemiz gu¨nlu¨k almamız gereken enerji miktarını belirler. Gu¨n ic¸inde ihtiyacımız olan enerjiyi de besinlerden dengeli bir s¸ekilde, dogˆru porsiyonlarda alabilirsek dengeli beslenmeye bas¸lamıs¸ız demektir.

Mutfak tartısı kullanarak porsiyonlarınızı net bir s¸ekilde o¨lc¸ebilirsiniz ama tartınızı her zaman yanınızda tas¸ıyamazsınız. Peynirinizi kibrit kutusuyla o¨lc¸ebilirsiniz, tabii bu biraz is¸tah kac¸ırabilir. Kepc¸e-kas¸ık- tabak-bardak o¨lc¸u¨leri de farklı hacimlere sahip olabilecegˆi ic¸in her zaman standart o¨lc¸u¨yu¨ yakalamak zorlas¸abilir. Peki ne yapacağız?

Genellikle herkesin el o¨lc¸u¨su¨ vu¨cuduyla dogˆru orantılıdır. Bu nedenle tu¨ketecegˆiniz besinin bu¨yu¨klu¨gˆu¨nu¨ elinizle kars¸ılas¸tırarak kendi porsiyonlarınızı olus¸turabilirsiniz.

EL İLE PORSİYON ÖLÇÜLERİ

Eliniz ile nasıl porsiyon kontrolu¨ yapacagˆınızı ve hangi besinlerin porsiyonlarını o¨lc¸ebilecegˆinizi yukarıda go¨rebilirsiniz. Yalnızca s¸unu eklemek istiyorum:

Bir porsiyon bir o¨gˆu¨nde tu¨ketilmesi gereken besin miktarı demek degˆildir. Bir kis¸i ic¸in bir besin grubundan bir öğünde yeterli olan miktar 1 porsiyonken, bas¸ka biri ic¸in yeterli olan miktar 4 porsiyon olabilir. Beslenme her zaman, her yo¨nu¨yle bireyseldir.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?