yemek-fotografcilari-manset

Instagram'ı Kıskandıracak Kadar Yetenekli Dünyanın En İyi 8 Yemek Fotoğrafçısı

Favorilerime
Ekle

Yemek fotoğrafçılığı özellikle Instagram’ın hayatımıza iyice girmesiyle daha da popülerleşen bir meslek ve bazıları için mutlak bir hobi haline geldi. Gelen yemek öncesi fotoğraf çekme seremonileri eşliğinde sosyal medyaya yüklenen yemek fotoğrafları elbette sizi "yemek fotoğrafçısı" yapmaya yetmez. Bu işi meslek edinmiş profesyonellerin neler yaptığına yakından bakmaya ve belki de hobinizi kariyere dönüştürmeye ne dersiniz?

Fotoğrafçıdan daha fazlası: Francesco Tonelli

Francesco Tonelli, sadece bir yemek fotoğrafçısı değil aynı zamanda müşterilerine yemek konusunda rehberlik eden bir danışman. İtalyan asıllı Francesco’nun derin ve tutkulu olarak tanımlayabileceğimiz stili, annesinin küçüklüğünde her gün ona verdiği ufak mutfak derslerinden geliyor. Yıllarca çeşitli mutfaklarda çalışan İtalyan fotoğrafçı, Amerika’nın ünlü yemek okulu The Culinary Institute of America’da mutfak sanatları alanında profesör ve La Cuccina Italiana’nın şefi ve stylisti olarak biliniyor.

Yemek kitapları, styling, tarifler, gastronomik turlar ve verdiği danışmanlıklar onu dünyanın en iyi yemek fotoğrafçılarından biri yaparken o ise kariyerini şu sözlerle özetliyor: "20 yıl boyunca şeflik yaptım ve bir tane bile fotoğraf çekmedim, hatta bir kameram bile olmadı. Ne zamanki The Culinary ınstitute of America’da çalışmaya başladım, öğrencilerim için tarifleri görselleştirme ihtiyacı duydum ve olan Olympus D-500L’i satın aldım. Böylece her şey başlamış oldu."

İnternet sitesi: francescotonelli.com

Yaşayan kareler: Benoit Levac

Mont Realli dijital yemek fotoğrafçısı Benoit Levac, birçok yemek firmasının reklamlarını çeken ünlü bir fotoğrafçı. Still Life çekimleriyle dikkat çeken Levac, sadece fotoğraflarının kalitesiyle değil styling’iyle de öne çıkıyor.

Sektörde iş disiplini, hayal gücü ve yaratıcılığıyla tanınan fotoğrafçı, gerçekçi kareleriyle birçok ünlü derginin sayfalarını süsleyen fotoğraflar çekiyor. Benoit Levac mesleğinden şu sözlerle bahsediyor: "Yemek fotoğrafçılığını seviyorum çünkü genel olarak yemeği seviyorum. Bir parça baget ekmek ve tereyağı, işte sihir bu! Ben fotoğrafladığım yiyecekleri sade ve taze gösterme gayesindeyim. Amacım onların hikayelerini doğru anlatan ambiyans yaratmak"

İnternet sitesi: levacphoto.com

Almanya’dan yerel kareler: Oliver Hause

Hamburg’da yaşayan yemek fotoğrafçısı Oliver Hause’ın uzmanlık alanı, yemek reklamları. Özellikle Almanya’nın yerel lezzetlerini fotoğraflayan Hause, tarz olarak eskitilmiş tahta ya da vintage temalı mekanlar ile yemeği birleştirmeyi seviyor. İşlerinde kullandığı tahta ve kalın bir çatal ya da kaşıkla imzasını bırakan fotoğrafçı, mesleğine duyduğu sevgiyi şu sözlerle anlatıyor: "Yemek fotoğrafçılığı sayesinde iyi yemeğe duyduğum tutkuyu ve değişik kültürlerin kendine has renklerini, kokularını ve tariflerini keşfetme fırsatı buluyorum. İş dışında sık sık kendim için yemek pişirmeyi ve fotoğraflarını çekmeyi çok seviyorum."

İnternet sitesi: oliverhauser.photo

Meslek aşkı: Nicole Genoni

Milanolu yemek fotoğrafçısı Nicole Genoni, yemek ve still life fotoğrafçılık konusunda uzman. İnsan kaynakları departmanında devam ettiği kariyer hayatına radikal bir kararla rest çekip, fotoğrafçılığa yönele Genoni, bu konuda eğitimini alarak hedeflerinin peşinden gitmiş. İyi bir fotoğrafın arkasında iyi yaratılmış bir set hikayesi yattığını düşünen fotoğrafçı, fotoğrafını çektiği her karenin hikayesi hakkında uzun uzadıya düşünüyor ve büyük bir titizlikle kurguluyor. Birçok ünlü marka ile çalışan Genoni, mesleğine duyduğu tutkuyu şu sözlerle ifade ediyor: "Yemek fotoğrafçılığı benim için rahatlatıcı ve eğlenceli. Ana set tasarımı hakkında hikayeler anlatmama izin veriyor. Yemek, aydınlatma ve çekilen kare hepsi bu işin bir parçası."

İnternet sitesi: nicolegenoni.com

Sosyal medya dostu: David Griffen

david-griffen

Hem yemeği hem de fotoğrafçılığı ayrı ayrı çok seven İngiliz fotoğrafçı David Griffen, aynı zamanda kendine ait bir mutfak stüdyosunun da sahibi. Özellikle yemek kitapları ve yemek dergileri için kareler üreten fotoğrafçı en ünlü şefler ve en iyi markalarla olan işbirlikleriyle tanınıyor. Sosyal medyayı oldukça etkin kullanan Griffen, sosyal medya ve blog hakkında yapılan seminerlerde yemek blogger’ları için fotoğrafçılık ve sosyal medyada yemek fotoğrafçılığı gibi konularda deneyimlerini paylaşıyor. Ünlü fotoğrafçı yemek fotoğrafçılığın hayatındaki yerini şu sözlerle anlatıyor: "Yemek, fotoğraflamak için harika bir özne. En çok malzemeleri ve pişirme sürecini çekmeyi seviyorum. Hem yemeğin görselliğini hem de lezzetini ortaya çıkarmak çok zevkli."

İnternet sitesi: davidgriffen.com

Masaldan fırlamış kareler: Carl Warner

İngiltere’nin Liverpool şehrinde doğan Carl Warner fotoğraf ve video üzerine aldığı eğitimin ardından, David Lowe’un asistanlığını yapmış. Daha sonra birçok ajansla çalışmaya başlayan Warner, henüz 80’lerin ortasında başarılı bir fotoğrafçı olmayı başarmış. Yemek çekmeye ilk kez pazardan aldığı Portobello mantarlarıyla başlayan sanatçı, daha sonra mantarları farklı malzemelerle de çekmiş ve minyatür bir sahne yaratmış. The Mushroom Savanna ismini verdiği bu çalışma ile yemek fotoğrafçılığı kariyeri de başlamış olmuş.

Bunu takip eden yıllar boyunca birçok önemli işe imza atan Warner, gazete ve televizyonlarda sıkça yer alarak iyice tanınır olmayı başardı. Carl Warner’s Food Landscapes isimli bir de kitabı bulunan fotoğrafçı, çekimlerinin arkasındaki hikayelerin sırrını da okuyucularıyla paylaşıyor. Bir masal dünyasını andıran karelerini görüp de tanımamak neredeyse imkansız. Sanatçı işleri hakkında şu sözleri söylüyor "Yemek benim için paletimde hayal gücümde yarattığım bir renk. İçinde yaşadığımız dünyadaki görsel güzelliğe her zaman hayran olmuşumdur."

İnternet sitesi: carlwarner.com

Sade ve romantik: Szendeff Lorinc

Budapeşteli fotoğrafçı ve grafik tasarımcı Szendeff Lorinc, bundan birkaç yıl önce değişik yemeklerin fotoğraflarını çekerek başlamış işe. Grafik tasarım ile fotoğrafı birleştirerek bunu aynı zamanda bir hobiye dönüştüren Lörinc, sade ve romantik tarzıyla biliniyor ve seviliyor. İşine duyduğu aşkı ise şu sözlerle anlatıyor: "Gastronominin duyularımızın tamamını etkileyen karmaşık bir sanat dalı olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle mutfak sanatı harika bir tutku olarak yaptığım ve aynı zamanda hobi olarak gördüğüm bir iş olarak hayatımda yer alıyor"

İnternet sitesi: behance.net/szendeff

Müptela olabilirsiniz: Luis Brimble

luisabrimble

luisabrimble

Kinfolk yemeklerinde çektiği fotoğraflar sayesinde kayıtsız kalmanın zor olduğu Luisa Brimble, Avustralya’nın Sidney şehrinde yaşayan bir fotoğrafçı. Sadece yemek üzerine değil birçok farklı alanda da fotoğraflar çeken Brimble’ın işlerini en cool dergilerde görebilirsiniz. Özellikle yemek fotoğraflarında yaptığı başarılı yemek styling’iyle ilk bakışta işlerini bilen gözler tarafından fark ediliyor. Başta Kinfolk Magazine olmak üzere Frankie Magazine, Cereal Magazine, Smith Journal, Food & Wine Magazine, Hello Mr. Organic Gardener Magazine birlikte çalıştığı dergilerden sadece birkaçı.

Yemek fotoğrafçılığı üzerine workshop’lar da düzenleyen Brimble, aynı zamanda Alphabet Family Journal’in de kurucusu. Alphabet Family Journal, aynı evde yaşayan ve birlikte bir hayat paylaşan aile üyelerine yönelik bir dergi. Kendisiyle yüz yüze Sidney’de gerçekleşen bir Kinfolk yemeğinde tanışma şansına sahip olduğumu ve son derece sıcakkanlı bir insan olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

İnternet sitesi: luisabrimble.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Gökhan Oguztimur28 Temmuz 2021 19:15
Bence öncelikle Ülkenizdeki Yemek Fotoğrafçılarına öncelik vermeniz gerekir. Ülkemizde onlardan daha da başarılı olan Yemek Fotoğrafçılarımız var.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?