https://yemek.com/tarif/etli-ekmek/ | Etli Ekmek Tarifi

Konya'da Sadece Etli Ekmek Yapılmadığını Kanıtlayan 12 Ağız Sulandıran Yemek

Favorilerime
Ekle

Türkiye mutfaklarına tam hızıyla devam ediyoruz. Şimdi hepinizin -gitmeseniz bile- yakından şahit olduğu bir mutfağa geldik. Evet evet Konya mutfağına! Aklınıza direkt etli ekmek geldi biliyoruz. Keşke yerinde yeme imkanınız olsa.

Şimdi harita üzerinde oynadığımız oyunlarda yakından tanıdığımız Konya'nın yemeklerine doğru ufak bir yol alalım.

Tüm ulaşım masraflarının tarafımıza ait olduğunu bildirmekten mutluluk duyarız!

Sıcacık bir çorbayla başlayalım: Bamya çorbası

Bamya Çorbası Tarifi

Bamya Çorbası Tarifi

Mevlana şehri Konya’nın en sevilen yemeklerinden biri olan etli bamya çorbası, düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmezidir. İpe dizilerek kurutulmuş çiçek bamyalar ve küçük kuşbaşı doğranmış dana eti, limon suyuyla birlikte çorbaya asıl lezzetini verir.

Başlı başına ziyafet: Çebiç

Çebiç, Konya ziyafet sofralarının en muhteşem yemeklerinden birisidir. Bir evde çebiç yapılacaksa o eve sabahtan gidilir, kahvaltıda kuzunun ciğeri ızgara yapılarak sunulur. Tandırda pişen kuzu öğlen yemeğinde bulgur pilavı üzerine konarak sunulur. Konyalı gurmelerin söylediğine göre en lezzetli çebiç Eylül ayında yapılır çünkü kuzular bu ayda en uygun olgunluktadır.

Yüzyıllardan bu yana: Su böreği

Su böreği, Konya’nın ziyafet sofralarında en çok tercih edilen yemektir. Muhakkak el açması olan yufkalar özenle önce haşlanır sonra fırınlanır. Sabah sıcak sıcak yenen su böreğinin yanına muhakkak demli bir de çay ikram edilir.

Etli pide diyen de var: Etli ekmek

Etli Ekmek Tarifi

Etli ekmek Konya’da çok sevilir ve Konyalıların iddiasına göre (ki hak verdiğimiz doğrudur) Konya'daki fırın veya lokantalarda Türkiye’nin diğer şehirlerinden çok daha güzel yapılır. Şehrin simgesi haline gelen yemek lahmacuna çok benzetilse de asla ama asla aynısı değildir. Yolunuz Konya'ya düşerse muhakkak yiyiniz.

Biraz zahmetlidir: Fırın kebabı

Bu özel lezzeti Konya Belediyesi şöyle tanımlar özet vermeye kıyamadık: "Fırın kebabı için Konya ova merinos yaylım koyunu kullanılmalıdır, besi lezzetli olmaz. Kuzu veya koyun kesildikten sonra 7-8 saat bekletilmelidir. Hayvanın arka budu dışında her tarafından kebap yapılabilirse de kaburga ve ön kolu en makbul yerleridir. Fırın kebabı ne kadar çok etle yapılırsa o kadar lezzetli ve yumuşak olur. Kuzu kullanılırsa hiç su verilmez, kendisi sulanır. Kuzu 3 -3,5 saatte, erkek koyun 4 saatte, dişi koyun 7-8 saate pişer. Etli ekmek fırınlarında ateş sağda, fırın kebabında ateş solda olur, çünkü etli ekmek yüksek ateş ister. Etli ekmek fırınında meşe dalı, fırın kebabında meşe yarması ateşi kullanılır. Hayvanın özelliğine göre yağ durumu az olursa bir gün önceki kebabın yağından ilave edilebilir. Ancak bu yağ, suyunu tamamen çektikten sonra verilmelidir, yoksa kebap lezzetsiz olur."

Saç arası değil: Sacarası

Konya’ya özgü nefis bir tatlıdır kendisi. Eskiden, hazırlanan tatlı tepsisi sacın üzerine konur, ocağa oturtulurdu. Üzerine ikinci bir saç kapatılır ve o sacın üzerine ocaktan alınan meşe odununun korları döşenirdi. Böylece tatlı tepsisi iki saç arasında pişerdi. Adını da buradan aldı şimdi fırında yapanlar olsa da orijinalinin böyle olduğunu hatırlatalım!

Şekli yeter: Mevlana böreği

Soğan, kıyma, maydanoz dolu bir iç harç düşünün ve özenle açılmış ve üçgen şeklini almış yufkalar. Mevlana böreği oldukça pofidik, kıyır kıyır bir lezzettir. İkindi çaylarının olmazsa olmazıdır.

Ara aşı diyen de var: Arabaşı çorbası

Bamya çorbası kadar meşhur olan bir lezzet de arabaşı çorbasıdır. Genellikle içine bir bütün tavuğun girmesiyle oluşan çorbadır kendisi. Ama başlı başına ana yemek bile olabilir bizce o kadar bereketli, o kadar lezzetli!

Hafif bir lezzet: Höşmerim tatlısı

Konya'ya kadar uzanan lezzetlerden birisidir höşmerim tatlısı. Yani anlayacağınız Konya'da da bol miktarda yapılır. Akşam yemeklerinden sonra hafif bir tatlı ikram etmek isteyenlerin yardımcısıdır.

Bayat ekmeklerden bir şov: Papara

Bayat ekmeklerin bir ana yemek olarak karşımıza çıktığı bir lezzettir kendisi. Yoğurt ve özel sosuyla birlikte tereyağının da dokunuşuyla harikalar çıkar ortaya. Genellikle ramazan sofralarında sıkça rastlanır.

Suyuna ekmek banın: Tirit

Birçok Anadolu şehrinde olduğu gibi tirit Konya mutfağında da oldukça güzel bir yere sahiptir. Bu yemek de düğünlerde ve özel davetlerde masanın baş köşesinde yerini alır. Suyuna ekmek batırmak serbest!

Kısa sürede lezzet patlaması: Kaygana

ustadyemekkebap

ustadyemekkebap

Sadece un, süt, yumurta ve kabartma tozuyla yapılan bu hamurun içine dilediğiniz iç harcı koymakta özgürsünüz. Trabzon'dan sıçrayarak Konya'ya kadar uzanan bir lezzet bizce de bir alkışı hak ediyor.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Mustafa Kemal Yiğenoğlu20 Kasım 2016 8:01
Su böreği ve tiritte yanlış foto kullanılmış! Liste daha da uzayabilirdi ayrica
Yanıtla
Duygu Arslan 21 Kasım 2016 9:38
Yanıtla
Görselleri küçük bir güncelledik. Listeye tabii girecek çok daha fazla yemek var ama biz en bilinmesi gerekenlere öncelik verdik. Teşekkür ederiz.
Sırrı Özden29 Ocak 2016 8:16
Su böreği yanlış Konya'da su böreği kıymalı yapılır. Mevlana böreği yanlış :) http://www.gezengi.com/wp-content/uploads/2010/10/konya-mevlana-boregi.jpg Höşmerim yanlış :) http://www.yemekleri.com/tarif/hosmerim
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?