Maltepe'de İhtiyaç Sahiplerinin Ücretsiz Alışveriş Yapmasını Sağlayan Destek Market

Favorilerime
Ekle

Ülkemizde her 10 aileden ikisi yoksulluk sınırı altında yaşıyor ve sadece İstanbul'da her gün 4 bin ton gıda çöpe gidiyor. Şimdi bu ihtiyaç sahibi aileleri boşuna çöpe atılacak bu yiyeceklerle buluşturan güzeller güzeli bir oluşum var İstanbul'da: Destek Market.

İkinci şubesini de açmaya hazırlanan Destek Market'e ve kurucusu Temel İhtiyaç Derneği'nin (Tider) bu iyilik dolu projesine yakından bakalım.

Para geçmeyen tek süpermarket: Destek Market

dunya

İngiltere, Fransa gibi birçok ülkede süpermarketlerde normalde çöpe gidecek artık yiyecek maddelerinin ihtiyaç sahiplerine ücretsiz verilmesi gibi güzel uygulamalar varken bizde neden yok diyorduk ki Temel İhtiyaç Derneği (Tider), İstanbul Maltepe'de Destek Market'i hayata geçirdi. Destek Market ikinci şubesini ise Bağcılar'da açmak istiyor. Daha sonra ise İstanbul'dan sonra ilk olarak İzmir’e, oradan da Anadolu’ya ulaşmayı planlıyorlar.

Destek Market'in amacı en basit şekilde şu: Daha fazla kişinin temel ihtiyaçlarına ulaşması ve israf edilen besinlerin değerlendirilebilmesi.

Destek Market nasıl işliyor?

perakendebulten

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gelen başvurular önce değerlendiriliyor ve gerçek ihtiyaç sahipleri belirleniyor. Sonra bu kişiler Destek Market'e giderek normal bir alışveriş gibi ihtiyacı olan ve istedikleri ürünleri seçiyor. Ancak kasaya gidince ödeme yapmak yerine telefonuna SMS'le gelen şifreyi gösteriyorlar. Belirlenen aylık limitten bu alışveriş tutarı düşülüyor ve böylece işlem tamamlanmış oluyor.

Dünya iyilikle dönüyor

bigumigu

Süpermarket yer alan ürünler ise tedarikçi ve üretici firmaların çeşitli nedenlerle piyasa değerini yitirmiş ancak hala kullanılabilir durumda olan ürünlerini bağışlamasıyla ya da bireysel yardımlar yoluyla ihtiyaç sahipleriyle buluşuyor. Bunlar arasında gıda da var, temizlik ve hijyen maddeleri de, giysiler de...

Dünya iyilikle dönüyor diyen Destek Market'in yoksullukla mücadelesine destek olmak isterseniz buradan siz de Tider gönüllüsü olabilirsiniz.

Kaynak: Bigumigu , Tider.orgDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?