facebook

Derin Bir Depresyondan Kafelerin Kara Tahtalarını Boyayarak Kurtulan Adam

Favorilerime
Ekle

"Çağımızın salgını" olarak tanımlanan depresyon gerçekten de uzunca bir süredir neredeyse herkesin yakasına yapışmış durumda desek yanlış olmaz sanıyoruz.

Elbette olaya psikolojik açıdan bakıldığında "depresyon" tanımı oldukça ciddi ve önemli bir konu ama kendini 'depresyondayım' diye tanımlayan da o kadar çok insan var ki... Üstelik bu olumsuz ruh hali uzun süre devam ettiğinde ne yazık ki sonuçları daha da can sıkıcı bir hale gelebiliyor, insan bu bunalımların içinden çıkmakta zorluk çekiyor.

İşte birazdan tanışacağınız genç adam da uzunca bir süre derin bir depresyon yaşamış ve belki de hiç beklemediği bir anda kendine şahane bir çıkış yolu bulmuş olanlardan. Şimdi de dünya üzerinde kendisi gibi hisseden yüzlerce, binlerce kişiye ilham olmayı hedefliyor, başından geçenleri tüm içtenliğiyle paylaşarak umut aşılıyor.

Buyurunuz, kendi ağzından dinliyoruz.

"3 yıl önce çok karanlık zamanlar geçiriyordum, derin bir depresyondaydım, kendim ve geleceğim hakkındaki tüm düşüncelerim negatifti"

"Ben Cosmin Mihai Moraru ama herkes beni Miki olarak tanır. Arkadaşlarım son üç yılım hakkındaki bu yazıyı yazmam konusunda beni heveslendirdi. 3 yıl boyunca yaptıklarım, sanat denebilirse, bunlar işte.

Kısa cümlelerle, şunu söylemek istiyorum: 3 yıl önce çok karanlık zamanlar geçiriyordum, derin bir depresyondaydım, kendim ve geleceğim hakkındaki tüm düşüncelerim negatifti. Ardından, bir anda tüm hayatım değişti."

"Akıl sağlığımı yitirmek üzereydim ki bir kafede garson olarak çalışan bir kız gördüm. Kara tahtaya günün menüsünü yazmaya çalışıyordu"

"O an fark ettim ki okuduğum sanat okulunda öğrendiklerimle, sanat dükkanında çalışırken edindiğim tecrübelerle ona yardım edebilirdim. O an bana ne cevap vereceğini, yapıp yapmamam gerektiğini pek düşünmedim, spontaneydi ve karşılıksız bir biçimde kendim yapabileceğimi söyledim."

"Gerçekten çok çok kötü bir çizim oldu ama o an fark ettim ki bildiğim her restorana, kafeye gidebilir ve bunu yapabilirdim"

Yardım teklifi kabul görünce kolları sıvayan genç adam o anları şöyle anlatıyor: "İlk kez kara tahtaya çiziyordum. Gerçekten çok çok kötü bir çizim oldu ama o an fark ettim ki bildiğim her restorana, kafeye gidebilir ve bunu yapabilirdim."

"O andan sonra, ilk defa karanlığıma bir ışık geldiğini hissettim"

"O andan sonra, uzunca bir süredir devam eden depresyon, maddi imkansızlıklar, kalacak yerimin olmaması ve kısmen evsiz olmam gibi olumsuzlukların ardından, ilk defa karanlığıma bir ışık geldiğini hissettim."

"Artık kendime yeni bir yol çizmiştim"

"O an, kırılgan ve korkak olduğum, negatif insanlarla çevrilmiş, bana inanmayan insanların bulunduğu ortamımdan çıkmış kendime yeni bir yol çizmiştim."

"Tüm detaylar beni bugünüme getirdi"

"Bu olay benim kurtarıcım gibiydi ama şimdilik daha fazla anlatıp bozmak istemiyorum. Tüm detaylar beni bugünüme getirdi. Basit cümlelerle, bu işi sevmeye başladım. Birkaç iş buldum ki bu, Romanya'da, özellikle benim bulunduğum şehirde, Kaloşvar’da, epey zor çünkü bu konuda bir iş geçmişim ve portfolyom yoktu."

"Yeni arkadaşlar edindim ki bu yolda bana çok yardımları dokundu"

"Bu süreçte yeni arkadaşlar edindim ki bu yolda bana çok yardımları dokundu. İnsanlar sonunda beni fark etmeye başladı."

"Yaptığım her iş daha iyi oluyordu"

"Başka şehirlere davet edilmeye başladım. Etkinlikler, müzik festivalleri... Yaptığım her iş daha iyi oluyordu, artık mutluydum."

"Kendimi bir restoranın önünde çizim yaparken buldum"

Genç sanatçı depresyondan çıkmakla kalmamış, bu süreçte yaptıklarıyla iyiden iyiye başarıyı da yakalamıştı. Büyülü an ise, ona göre 14 Eylül 2016’da olmuştu. O günü de şöyle anlatıyor genç adam:

"İlk defa yurtdışına çıkmıştım ve Almanya'da, Berlin'de birkaç arkadaşımla dolaşıyordum. Büyülü bir andı çünkü otel odama giriş yaptıktan yarım saat sonra, kendimi bir restoranın önünde çizerken buldum ki bu benim Romanya dışındaki ilk imzalı işim oldu.

"O andan itibaren dolaşmaya başladım"

"O andan itibaren dolaşmaya başladım. Şimdilik Avrupa’yı geziyorum." diyen sanatçı, hem dünyayı gezme hayalini hem de başarıyı yakaladığı işi aynı anda gerçekleştiriyor olmanın keyfini yaşarken başından geçenleri anlatmasını da şöyle açıklıyor...

"Bunu sizinle paylaşmak istedim çünkü belki okuyanlar arasında stresli, karanlık hisleri olan insanlar vardır"

facebook

facebook

"Bunu sizinle paylaşmak istedim çünkü belki okuyanlar arasında stresli, karanlık hisleri olan insanlar vardır ve bu hikaye onlara yardımcı olabilir. Bana olduğu gibi!" diyen genç sanatçı, kendinizi ne kadar yalnız, mutsuz ve depresif hissederseniz hissedin, bir çıkış yolunun mutlaka olduğunu vurgulamayı da ihmal etmiyor.

Ne diyelim, genç adamın içine girdiği depresyonu atlatma yolu umarız ki herkese ilham olur.

Kaynak: Boredpanda


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?