Tahmin Ettiğinizden Çok Daha Kalorili Olan 12 Sinsi Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Diyet yapalım ya da yapmayalım hepimizin yemekten kaçtığı bazı şeyler vardır. Bunların bir kısmından kilo yapıyor düşüncesiyle uzaklaşıyoruz, bir kısmından da sağlıklı olmadığını düşündüğümüz için.

Aslında eksik bilgilerden kaynaklanan bir sorun var. Mesela kuru yemiş gibi, yoğurtlu frozen gibi sağlıklı diye gerçekten avuç avuç yiyip, bardaklarca içtiğiniz şeyler aslında zararlı olup tam bir kalori deposu olabiliyor. Yani diyet yapanlar için ne yazık ki sağlıksızlar.

Hepimizin günlük hayatında sığındığı bazı yanlışlara değinelim istedik. Bunlar bazen daha sağlıklı sandığınız yöntemler, bazen de düşük kalorili diye bildiğiniz lezzetler...

Onlar neler mi?

En karışığından bir kuru yemiş tabağı

Kuru Yemişler

Özellikle diyet yapanların ara öğünlerini geçiştirdiği bir paket kuru yemiş aslında diyete pek de uygun değil. Kısacık bir not ekleyelim: Bu her kuru yemiş için geçerli değil, diyetisyenlerin önerdiği yemişlerin dışına çıkmamakta fayda var.

Özellikle paket halinde satılan atıştırmalık kuru yemişlerin içerisinde sadece kayısı kurusu, fındık, badem gibi şeyler olmuyor. Şekerle kaplanmış drajeler, susamlı gıdalar ve kızartılmış muz dilimleri gibi kalorisi bol besinler de yer alıyor. Bu şekilde bir avuç çerez tüketmek, vücuda gereksiz şekilde 300-600 kalori kazandıracaktır.

Tam buğday olmayan kepekli ekmekler

tam-tahilli-ekmek-tarifi

Satın aldığınız ekmeğin üzerinde yüzde yüz tam buğday olduğu yazmadıkça çok da sağlıklı değildir. Zenginleştirilmiş unlar rafinedir ve bu işlem boyunca besin değerleri kaybolur. Bu şekilde tükettiğinizde kan şekerinizde sağlıksız bir yükselme olur ve bu durum kronik hastalıklara ve iltihaplanmaya yol açabilir.

Salatalarınızın olmazsa olmazı zeytinyağı

zeytinyagi

zeytinyagi

Zeytinyağının faydalı olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir. Çünkü tekli doymamış yağlar içerir ve bunlar da kalp ve şeker hastalığı ile bazı kanser türlerinin riskini azaltır. Ancak unutmamak gereken en önemli konu ise zeytinyağının da bir yağ olduğudur. Bir yemek kaşığı zeytinyağı 120-150 kalori içerir.

Dondurulmuş diyet yiyecekler

Eğer daha sağlıklı diye düşünüp, dondurulmuş gıdaları tercih ediyorsanız yanlış yapıyorsunuz arkadaşlar. Donmuş yiyecekler besin değerlerinden kaybeder ve doğru bir dondurma işlemi olmazsa sodyum içerirler.

Kalorisiz diye sığındığınız diyet içecekler

Diyet ürünlerin kalorisi yazıldığından çoktur demiyoruz ancak diyet içeceklerde yapay tatlandırıcıların kullanıldığını biliyoruz. Bu da vücudun almaması gereken bir bileşendir. Diyet içecekler normallerinden daha az kaloriye sahip olabilir ama yapay tatlandırıcılar da kilo almaya sebep verir.

Tahıllı ya da çikolatalı barlar

Enerji diye adlandırılan barlar, lif ve protein bakımından oldukça zengindir evet ama çikolata ve şeker barlarından da pek de farksız sayılmazlar. Protein ve lif içerdiği için kalorisi düşüktür diye aldanıp diğer içerdiği gıdaları göz ardı etmemek lazım.

Kepekli de olsa muffinler

Eğer siz de doughnut yerine kepekli ya da meyveli muffin tercih ediyorsanız, üzücü bir haberimiz var. İçerdiği şeker ve yağlı hamuru nedeniyle en az doughnut kadar kalorisi yüksek diyebiliriz. Kısa bir not daha: Her iki yiyeceğe de tamamen zararlı demiyoruz, amman yanlış anlaşılma olmasın sadece kalorisinin düşük olmadığını vurgulamak niyetindeyiz.

Yoğurtla yapılan dondurmalar

yogurtlu-tarifler

Yoğurtla yapılan dondurmalar, bildiğimiz dondurmalara nazaran daha masum görünüyor farkındayız ama yoğurda dondurma formu vermek için içine şekerler, meyveler hatta şuruplar ekliyoruz. Bu da dondurma kadar kalori içerdiği anlamına geliyor. Sade yoğurdu dondurup yiyecekseniz o ayrı tabii ki.

Kahvaltıda yediğiniz müsli ve mısır gevrekleri

Meyveli Müsli Tarifi

Tükettiğiniz müslinin içinde eğer krema ve tam yağlı süt varsa, içine koyduğunuz kalorisi düşük meyveler işe yaramayacaktır. Aynı şekilde kahvaltılık gevrekler için de aynı durum geçerli. Özellikle küçük porsiyonların doyurmadığı bu gıdalara, tanelerin sütten önce bitmesi durumunda birden fazla ekleme yapıyoruz. Bu durumda da farkında olmadan fazladan kalori alıyoruz. Anlıyoruz ki uzmanların dediği "Kahvaltı günün en önemli öğünüdür" lafı son derece doğru.

Yaz kış demeden içtiğiniz smoothie'ler

Sağlıklı olduğu için evde yaptığınız ya da direkt satın aldığınız smoothie'ler en az uzak durduğunuz hamburgerler kadar kalori içeriyor. Sağlıklı ve taze olmasından yana bir sıkıntımız yok ancak içerdiği meyve ve sebzeler, eklenen süt, şeker, meyve şurubu gibi ilaveler de düşünüldüğünde, smoothie'nin kalorisi de 1000'e kadar çıkabiliyor. Çok üzgünüz.

Yağ yok diye abarttığınız tatlılar

Portakallı İrmik Tatlısı

Hemen hemen her yemeği ya da her tatlıyı yağsız yapmak mümkündür. Ama "Nasılsa yağ içermiyor" gibi bir düşünceniz varsa, anında sıyrılın bu düşünceden arkadaşlar. Çünkü en basit örnekle yağsız da yapabileceğiniz bir irmik helvası, irmik, şeker, süt gibi besinler içerdiği için yine kalorili olacaktır.

Ekmeğe sürüp sürüp yediğiniz kuru yemiş ezmeleri

Fındık Ezmesi Tarifi

Fındık Ezmesi Tarifi

Unutmamanız gereken önemli bir konu da kuru yemiş olarak tükettiğiniz fındığın, fıstığın, cevizin ezmelerinde daha çok kalori olduğudur. Çünkü içine tereyağı, şeker ve pekmez gibi kalorisi bol besinler dahil oluyor. Yani "Ha ezmesini yemişim ha kendisini" dememek lazım.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

yasin18 Kasım 2015 4:49
Kaloride lazım fıstık ezmesinden alacağın 500 kalori koladan alacağın 500 kalori gibi değil sağlıklı beslenmek önemli
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?