Tüm Yemekleri En Az Peyniri Kadar Güzel 13 Kars Lezzeti

Favorilerime
Ekle

Kars yöresi deyince aklınıza sadece bal ve kaşar peyniri gelmesin arkadaşlar. Çünkü o kadar güzel, o kadar lezzetli yemekleri var ki. Börekleri, çorbaları, tatlıları, etli yemekleri hepsi ayrı güzel, ayrı özel.

Bizce Karslı olmayı geçtik, arkadaşları arasında Karslı olanlar bile şanslı demektir. Bilen bilir ki her sene "bal yok mu bal" ya da "hani şu geçenlerde bir kaşar peyniri getirmiştin ya ondan yine getirsene" lafları eder bu arkadaşlar. Ee haklılar tabii ki de.

Amma da övdün he Yemek.com demeyin, buyurun

Tatlı bir başlangıç yapalım: Umaç helvası

Diğer helvalardan yapımı biraz faklıdır. Una kavurma işlemi yerine, hamur gibi yoğurma işlemi uygulanır. Püf noktalarından birisi de hazırlanan unlu hamurun kızgın yağın içine dökülmesidir. Ve sonra da şekerli su ile buluşturulur. Kokusu bile doyurmaya yeter.

Un çorbası diyen de var: Hörre

Yörenin en bilindik çorbalarından birisidir. Yapımı kolay ve zahmetsiz olan bu çorba haftada en az 2-3 kez pişer Kars evlerinde. Üzerine de yağ gezdirildiğinde, yeme de yanında yat olur.

Bildiğiniz keteleri unutturur: Kars ketesi

Hemen hemen her yörede yapılan kete, Kars'ın da olmazsa olmaz lezzetlerinden birisidir. Sabah, akşam fark etmeden yenir. Ancak çayın yanında da bir başka yenir.

Tok karna yersiniz: Hangel

İncecik açılan hamurlar, sıcak suda haşlanıyor ve sonrasında yoğurt ile buluşturuluyor. Üzerine ise kavrulan soğanlı harç ekleniyor. Yapımı basit gibi gözükse de aslında hiç de kolay değil. Üstelik tahmin ettiğinizden de çok lezzetli.

Yeşil mercimek de eklenir: Erişte pilavı

Bildiğiniz erişte pilavına mercimeğin lezzeti de dahil oluyor. Elle açılan erişteler olmazsa olmazıdır ama. Tabii ki günümüzün imkan ve kolaylığında artık el açması erişteler pek tercih edilmese de biz altını çizmiş olalım. Yemeğin orijinalinde erişteler ev yapımı oluyor.

Kış yemeğidir: Haşıl

Kış yemeği için yapılan hazırlıkların başında gelen haşıl, buğdaydan hazırlanan özel bir bulgurun suda pişirilerek tereyağı ile buluşmasını konu alan bir film gibi. Üzerine de sarımsaklı yoğurt dökülüyor ve yeme de yanında yat bir lezzet oluyor.

Sacın üzerinde mis gibi kokar: Feselli

Ardahan yöresinde de yapılan bu güzel hamur işi, kare olarak da kesilebiliyor. İçine yağ eklenen mayalı hamur sacın üzerinde yavaş yavaş pişiyor. Gerçekten de lezzeti pek meşhurdur.

Asuda ve aside diyen de var: Hasuda

Pekmezli versiyonu da bulunan bu tatlının doğru görseli için yine okurlarımızdan yardım istiyoruz. Hazırlanan şerbetin içine unun girmesiyle oluşan bu tatlı son derece pratik ve aniden gelen misafirleri olan ev sahibinin kurtarıcısı.

Lezzet sarması: Kars katmeri

5 kat açılan incecik yufkalar, rulo şeklinde tepsiye yerleştirilir. Diğer katmerlerden de farkı aslında tam olarak budur. Çay saatlerinin olmazsa olmazıdır.

Fesellinin kardeşi: Nezik

Feselliden farkı, kullanılan hamurun su yerine kaymakla açılmasıdır. Lezzetini de zaten buradan alır. Biraz bekletilen hamur kalın bir yufka biçiminde açılır. Açılan yufkalar doğrudan sacın üzerinde ters düz edilerek pişirilir.

Dillere destan: Kars kaşarı

patlak-gorsel-kars-kasari

Ülkemizde yetişen peynirlerle gurur duymamıza yarayan bir peynir çeşididir Kars kaşarı. Sabah, akşam her gün, her öğün yenir. Özelliği büyük tekerlek şeklinde olup bir pasta gibi üçgen kesilmesidir. Kars'a gidecek olan bir tanıdık, bir arkadaş varsa ısrarla istenir.

İki kaşıkla doyarsın: Kars Balı

Bal için yazılmış tanıtım yazısı ile baş başa bırakıyoruz sizi: "Kars ilimizin en tanınan ürünlerinden biridir Kars balı. Haklı şöhretini yüksek rakımlı tepelerdeki soğuk iklim kır çiçeklerinden alır. Bu çiçekler ağaçtan arınmış ve tarımın olmadığı düz yaylalarda yetişmektedir. Bu bölgeler çiçek balı yapımına çok uygundur. Ayrıca tarımın olmayışı da bölgeye kimyasal madde bulunmayacağı anlamına gelir ki bu bal için çok önemlidir. Bu tarz ballar kristalize olma özelliğine sahiptir. Bu özellik saf çiçek balının bir özelliği olup balın genel yapısını kesinlikle bozmaz. Kristalize olan bal 60 derecede ısıtıldığında bile içerdiği değerlerden hiçbir şey kaybetmeden eski görünümünü alır. Bu bir doğal olaydır ve kesinlikle hakiki ballarda oluşur."

Bonus: Kars kazı

kazpazari

kazpazari

Bir okurumuzdan gelen istek üzerine listemizi güncelleyerek 12'den 13'e çıkardık arkadaşlar. Kars'ın diğer yiyecekler kadar meşhur ve lezzetli olan kazını da ekledik.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Nihat Demirel23 Aralık 2017 6:00
Değerli kardeşim; karapapak türkleri ve terekemeler aynı millettir. Fakat terekemeler dağ adamıdır. uyduruk dil kullanır. karapapaklar, azeri lehcesine yakın konuşurlar. Kulağa hoş gelen yumuşak bir dildir. Terekemenin uyduruk dilleri itici ve kabadır.. Bazıları şunlardır: pörttetme (kebap) Toy toy oluf soy soy oluf (dalaş bifmiş) Hörre(unçorbası) yelapardı (bişi) eppey (ekmey) tırttaş (erişte aşı) neelif (Ne oldu) vayına oturu (ölüne ağlıyım) baunlar bir kaçı. Dahası var ama zamanım yetmedi yazmaya. zır terekemelerin uyduruk dilleri, dilimizi böyle rezil etti. Bu dağ adamlarının uyduruk rezil dilleri kullanmayın lütfen.. o zaman karsa kötülük yapmış olrsunuz. Başarınızın devamını dilerim. Emeğinize sağlık . Teşekkürler.
Yanıtla
semozdem 5 Şubat 2019 7:02
Yanıtla
Terekeme ve karapapak aynı halkdır (ben de terekemeyim). hem aynı halk diyorsun hem farklı dil veya lehçe kullanırlar diyorsun. İyi saçmalamışsın. Terekemeler (karapapaklar) Türkçe konuşur, Türkçe'nin bir lehçesidir konuştukları, evet azeri lehçesine benzer...Senin uyduruk dediğin kelimelerin, deyimlerin hepsinin anlamı var, sen anlamıyorsan sorun sende..Bilmediğin konularda, saçma sapan konuşma!!!!
aisenurc20 Mart 2016 7:43
güzeller güzeli bulgur pilavına ayıp oldu sevgili yemek.com . bir evde kazın yanında bulgur pilavı pişirmek tercih edilmiyorsa atın o evi çöpe :d
Yanıtla
emrah28 Aralık 2015 2:56
Sinor (zinor)'u unutmuşsunuz :D
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?