bimde-neden-iki-kapi-var

BİM'e Girerken İki Farklı Kapıdan Geçmemizin Merak Uyandıran Sebebi

Favorilerime
Ekle

Kabul edelim, BİM bu ülkenin en nevi şahsına münhasır marketlerinden biri.

Gerek muadili markalara çok daha lezzetli kendine has ürünlerinin olmasıyla, gerek çoğu markete göre daha ekonomik oluşuyla eski sevgiliyle karşılaşma pahasına kendimizi reyonlarında kaybetmemize sebep olan BİM'in şimdi merak uyandıran bir sır kapısını aralamaya çalışacağız.

İnternet forumlarında başlık üzerine başlık açılan, haber üzerine haber yapılan ve herkesin cevabını merak ettiği soru şu: BİM'e girerken neden iki farklı kapıdan geçiyoruz?

Gözünüzde canlandı, değil mi? Gelin, bu BİM'e özel uygulamanın nedenini beraber öğrenelim.

BİM girişlerindeki esrarengiz iki kapının sırrı

BİM'den alışveriş yapan herkes fark etmiştir. Her market girişinde tek kapı bulunurken BİM'e girerken ardı ardına iki kapıdan geçerek marketin içine ulaşabiliyoruz. Peki bunun sebebini hiç merak ettiniz mi?

Konu hakkında birden fazla iddia var. İlki ve en olası gibi gözükenle başlayalım...

BİM'e ürün getiren tedarikçilerde bu iki kapıdan dışta olanının anahtarı bulunuyor. BİM gece geç saatlerde ya da sabah erken saatlerde kapalı olduğu anlarda malı indiren kamyoncular kapıyı açarak getirdikleri ürünleri buraya bırakıp gidiyorlar.

BİM çalışanları marketi açtıklarında bu ürünleri iki kapı arasındaki bu korunaklı bölgeden alıyor ve market raflarına ya da depoya yerleştiriyor.

Zekice.

Farklı iddialar da var

yumurtabilekiramam

yumurtabilekiramam

BİM'deki o esrarengiz iki kapı hakkındaki tek iddia bu değil.

Diğer bir iddia ise iki kapı olmasının sebebinin içerideki sıcaklığı sabit tutmak için olduğu yönünde. Zira ilk ruhsat projesinde iki kapı arası sterilizasyon mekanizması kurulacağı planlanmış ancak sonra sterilizasyon iptal edilmiş. Ama BİM projeyi değiştirmek istemeyince iki kapılı giriş planını devam ettirmiş. Böylece dışarıdan gelen soğuk ya da sıcak havanın marketin içindeki sıcaklığı etkilenmemesi sağlanmış.

Son iddia ise hırsızlığı engellemek için iki kapıda ısrar edilmesi. Marketten herhangi şey çalan hırsızın iki kapıdan hızlıca kaçması daha zor olacağı için iki kapı sistemi marketin yararına olan bir durum. Zira çıkışta kasa var, ancak girişte hırsızın kaçmasını engelleyecek bir güvenlik yok.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

9

Laylah Sultan18 Şubat 2018 11:30
Çünkü soğuk havanın içeriye sadece giriş kapısından girmesine izin verildiği için çıkış kapsısı tek li . Camlardan da giremez. katti surette yasak.
Yanıtla
Şakir İmren1 Şubat 2018 08:32
Isıl yalıtımla ilgili bir durum. Döber kapı ile aynı amacı taşıyor. BİM'e özel bir durum değil. Eski devlet dairelerine bakarsanız benzer yapıyı görebilirsiniz. Hatta soğuk iklimi olan bölgelerde apartman girişleri bile çift kapılıdır. Saçma bir haber olmuş, biraz araştırsanız aslında bulabilirdiniz :)
Yanıtla
Duygu Arslan 1 Şubat 2018 09:34
Yanıtla
Söylediğiniz her şey içinde yazıyor. Araştırdık.:)
Alihan Alkan31 Ocak 2018 01:58
Sebebi iç ve dış sıcaklık farkından dolayı oluşabilecek ani hava akımını (cereyan) engellemek zaten avm lerde döner kapı bulunması da bu sebeptendir.
Yanıtla
İsmet Berçin30 Ocak 2018 16:38
bence 3 iddia da değil. sebebi tamamen ticari. sizi bir koridordan geçmek zorunda bırakıyor ki tüm ürünlere göz at, ihtiyacının yanında başka şeyler de olabilir demek için. yani tamamen pazarlama amaçlı
Yanıtla
Duygu Arslan 30 Ocak 2018 19:17
Yanıtla
İki kapı arasında ürün sergilenecek bir alan yok, onu not düşelim. :)
Sercan Demir 5 Şubat 2018 22:51
Yanıtla
Duygu Hanım ; iki kapı arasında tabii ki ürün yok ama sizi marketin bitiş noktasından başlatır ki siz kasaya gidene kadar marketin içindeki bütün ürünleri görün ve başka şeylere de yönelebilin. Bütün bimlerde diikat ederseniz girdiğiniz noktadan kasaya kadar gidene kadar tüm marketi gezmiş olursunuz yani bu tek kapı konusu tamamen ticaridir. Isı yalıtımı diyenler olmuş bu market sadece soğuk il ve ilçelerde yok muğlada bile sistemi aynı ve sadece anlattığım gibi ticari !!
Tosun Paşa 6 Şubat 2018 13:13
Yanıtla
Yahu çift kapıdanda girsen tek kapıdan da girsen o koridor sistemi var tüm ürünleri geziyorsun onu anladık zaten ismet / sercan :D , yazının konusu markete girerken neden iki kapıdan geçildiği , raf koridor sistemi değil yani !!!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?