Anne Sütünün Ne Kadar Mucizevi Olduğunu Şaşırtıcı Bir Örnekle Kanıtlayan Anne

Favorilerime
Ekle

İlk 6 ay yani bebeğin mide fonksiyonları farklı gıdalar alabilmeye hazır olana kadar bebeğin ihtiyacı olan anne sütünün önemini artık hepimiz biliyoruz. Ama onun aslında ne kadar mucizevi bir besin olduğunun gerçekten farkında mıyız?

İki çocuk annesi, hala emziren bir kadın olan Mallory Smothers öyle bir deneye imza atıyor ki anne sütünün yapabildikleri insanı hayretler içinde bırakmaya yetiyor.

Tesadüfen ortaya çıkan şaşırtıcı bir deney

Mallory Smothers, bir akşam bebeğini uyutmadan önce fazla anne sütünü sağıp bir pakete koyuyor, ardından bebeğini her zamanki gibi emziriyor. Anne, bebeğini kucağında tutarken ise huysuzlandığını ve sık sık hapşırdığını görüp hastalanmak üzere olduğunu fark ediyor.

Ertesi sabah yeniden sütünü sağan anne dünden kalan anne sütüne bakınca ise şaşkına dönüyor.

Sol taraftaki süt bebek hasta olmadan önce, sağ taraftaki bebek hastalanmaya başladıktan sonra sağılan anne sütü

Zira aralarında bir günden az bir süre olan bu iki anne sütünün görünümü birbirinden çok farklı. Yukarıdaki fotoğrafta sol taraftaki süt ilk geceye, sağ taraftaki yoğun ve koyu renkteki anne sütü ise ertesi sabaha ait.

Yani ilk gece bebek henüz anneyi emmeden önce sağılan süt bembeyazken bebek hastalanıp anneyi emdikten sonra vücudun ürettiği süt sarı renkte, hem miktar hem de renk olarak çok yoğun.

Peki bu ne anlama geliyor?

facebook/mallory.cunningham

facebook/mallory.cunningham

Annenin bu fotoğrafla birlikte Facebook'ta paylaştığı iletisi ise viral oluyor. Mallory'nin de paylaşımında bahsettiği araştırmaya göre bebek hastalandığında salgıladığı tükürükler memeden annenin vücuduna geçiyor ve bizi her zaman şaşırtmayı başaran insan vücudu bebekte bir şeylerin yanlış gittiğini anlıyor. Böylece anne sütü bebeğin iyileşmesine yardımcı olacak antikorlar ve lökositlerle dolu bir şekilde yeniden üretiliyor. Yani anne sütünün içeriği bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda değişiyor ve onun bağışıklığını güçlendirecek şekilde şekilleniyor.

Aynı durum anne hastalandığında da geçerli. Bu örnekte ise anne sütü bebeğe aynı hastalığa karşı bağışıklık oluşturacak şekilde antikor açısından zengin hale geliyor.

Aynı anneden iki farklı zamanda çıkan sütün renk ve yoğunluk açısından birbirinden çok farklı olmasının sebebi de tam olarak bu aslında.

Anne sütü işte bu kadar mucizevi!

Kaynak: Daily MailDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?