bebeklerde-kabizlik

Bebeklerde Kabızlık İçin Ne Yapmalı: Tüm Annelerin Bilmesi Gereken Çözüm Yolları

Favorilerime
Ekle

Yetişkin insanlarda olduğu gibi bebeklerde de bazı sağlık sorunları olabilir. Bunlardan bir tanesi de sindirim problemlerine bağlı olarak gelişen kabızlık sorunudur. Bebeklerde kabızlık nedenleri çeşitlilik gösterebilir ve bu sorunun bir veya birden fazla sebebi olabilir. Bir bebeğin kabızlık problemi olduğunu anlamak için onu iyi gözlemlemek gerekir. Bu makalede de bebeklerin kabızlık olma nedenleri, kabızlığı giderme ve anlama yolları gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Bebeklerin kabız olma sebepleri

Bir bebeğin kabız olmasının birden fazla sebebi olabilir. Bu sorunlar anatomik veya sindirim zorluğuna bağlı olabileceği gibi beslenme alışkanlığı yüzünden de olabilir. Bebeklerin kabız olma sebeplerinden bazıları şunlardır:

• Bağırsakta meydana gelen yapısal sorunlar,
• Doğuştan gelen bağırsak genişliği gibi anatomik sorunlar,
• Genetiksel bağırsak yavaşlığı,
• Fazla süt tüketimi,
• Bebeğin sürekli katı gıda ile beslenmesi,
• Psikolojik faktörler

gibi birçok nedenden dolayı bebeklerde kabızlık problemi gözlemlenebilir.

Bebeklerin kabız olduğu nasıl anlaşılır?

bebeklerin-kabiz-oldugu-nasil-anlasilir

Bebeklerin kabız olup olmadığını onların davranışlarını gözlemleyerek anlayabiliriz. Öncelikle bebeğinizin ne sıklıkla kaka yaptığını gözlemlemelisiniz. Bazı bebekler gün aşırı kaka yaparken, bazıları ise 2-3 gün ara ile kaka yapabilir. Eğer bebeğinizin kaka yapma sıklığı bir değişiklik gösteriyor ve normalden uzun sürüyorsa, bu onun kabız olduğuna işaret ediyor olabilir. Bunun yanı sıra;

• Bebeğiniz kakasını yaparken ağlıyorsa veya zorlanıyorsa,
• Bebeğinizin kakası sert ve yoğun kıvamlı ise,
• Kakasında kan izleri gözlemleniyorsa,
• Kakasını yaparken huzursuz ve rahatsız görünüyorsa,

bebeğiniz kabızlık problemi yaşıyor olabilir. Bu gibi sorunlar gözlemliyorsanız ve özellikle bebeğinizin kakasında kan varsa mutlaka bir doktorla iletişime geçmelisiniz.

Bebeklerde kabızlık için ne yapılmalı?

bebeklerde-kabizlik-icin-ne-yapmali

Bebeklerde kabızlığı gidermenin birden çok yöntemi vardır. Bu yöntemlerden bazıları şöyledir:

• Bebeğinizin kaslarının gevşemesi için ılık suda banyo yaptırabilirsiniz. Ilık bir suyun içinde yaklaşık 20 dakika boyunca oturan bebeğin kasları gevşer ve bebek rahatlar.
• Bebeğinizin poposuna yağ sürmek de bir diğer çözüm yöntemidir. Bebeğinizin poposuna gliserin veya vazelin sürerek onun rahatlamasını ve kakasını daha kolay yapmasını sağlayabilirsiniz.
• 4 ay ve üzeri olan bebeklere, öğünlerinin yanında elma suyu, erik suyu, armut suyu veya şeftali suyu verilebilir.
• Bebeğe egzersiz yaptırmak da başka bir çözüm yoludur. Bebeğin bacaklarını karnına doğru ileri geri çekip bu egzersizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bebeklerde kabızlık masajı nasıl yapılır?

istanbulmasaj

istanbulmasaj

Bebekleri rahatlatmanın ve kabızlık sorununu gidermenin bir diğer yolu ise masajdır. Oda sıcaklığında, avuç içlerinizi ısıtarak bebeğinizin karnına elinizi koyup bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Elinizi bebeğinizin karnına koyarak yarım ay şeklinde hareket ettirip, bebeğinizin bağırsaklarını hareketlendirebilirsiniz. Bu işlemi uygularken çok fazla baskı uygulanmamalıdır. Bununla beraber, yine bebeğin karnına elinizi koyarak sağ ve sol boşluk bölgelerine doğru hafifçe ovabilirsiniz. Bebeklerde kabızlık problemi, bebeği huzursuz eden bir sağlık sorunudur. Bu yöntemleri uyguladıktan sonra sorun hala devam ediyorsa doktorunuza başvurmak en iyi çözüm yolu olabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?