anne-sutunu-artiran-yiyecekler-one-cikan

Anne Sütünü Artırarak Hem Anneyi Hem de Bebeği Mutlu Eden 10 Yiyecek ve İçecek

Favorilerime
Ekle

En kıymetlilerimiz, annelerimiz ve onların bize en değerli hediyelerinden, dünyanın en besleyici ve büyüleyici besini anne sütü...

Şimdi size anne sütünün faydalarını sıralamaya başlasak, sayfalar yetmez, annelerimize nasıl teşekkür edeceğimizi bile bilemeyiz. O yüzden biz doğrudan konuya girelim diyoruz. Çiçeği burnunda annelerimizin tatlı telaşına ortak olalım, onların kaygılarını az da olsa hafifletelim istiyoruz.

Sütünün az geldiğini düşünen annelere de, bebeğini yeteri kadar emziremediği için üzülenlere de destek yiyeceklerden geliyor. Bu yiyecek ve içecekelrden her biri, içlerindeki besleyici ve faydalı maddeler sayesinde anne sütünü artırmaya yardımcı oluyor, bu sayede de hem annelere hem de bebeklere bu zorlu ve keyifli süreçte eşlik ediyorlar. Beslenme düzenini çok daha sağlıklı bir hale getirmeleri de cabası oluyor.

Anlayacağınız bu yiyecekler düşündüğünüzden çok ama çok daha fazla işe yarıyor.

Anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler hangileri mi?

Buyurunuz, hepsini bir bir tanıyalım.

Her gün bol bol yemeli: Havuç

Havuç, adı bize pek tanıdık gelmese de içindeki fitoöstrojen adlı bir madde sayesinde kadınların sıkı dostu olması gereken sebzelerden. Doğal ya da bitkisel östrojen olarak anılan fitoöstrojenin süt kanallarının gelişimine katkı sağladığı biliniyor. Süt üretiminin artmasına da destek olduğu söyleniyor. Bu nedenle çiçeği burnunda annelerin her gün mutlaka havuç yemesi öneriliyor.

Elbette havucu mümkün olan en doğalından seçmeniz ve pişirmeden, çiğ olarak tüketmeniz de önemli. Dilerseniz havucu güzelce temizleyip kabuğunu ince bir tabaka şeklinde aldıktan sonra kütür kütür yiyebilir, dilerseniz onun başrolde olduğu enfes salatalar hazırlayabilirsiniz, seçim sizin.

Onu sofranıza daha çok dahil etmenin zamanı geldi: Yulaf

yulaf-ezmesi-istah-kesen-yiyecekler

Anne sütünün sağlıklı bir şekilde gelmesi, daha da önemlisi miktarının artması için en önemli destekleyicilerden biri de yulaf. Çünkü yulaf, içinde bolca bulunan demir minerali sayesinde süt üretiminin sağlıklı seviyelerde seyretmesine destek oluyor. Bu da yetmiyormuş gibi oksitosin adlı bir homonun salınımını artırarak sütün, süt kanallarından ilerlemesini hızlandırıyor.

Bu yüzden emzirme dönemindeki annelerin doktorlarına danışarak demir seviyelerini öğrenmeleri, buna göre destekleyici gıdalarla takviye almaları büyük önem taşıyor, bizden söylemesi.

Uzun yıllardır başvurulan yiyeceklerden: Arpa

Arpa, uzun yıllardır emziren annelere önerilen yiyeceklerden. Başlarda bu gelenekselleştiği için kabul gören, süt artırdığına dair herhangi bir kanıtı olmayan yiyeceklerdenken, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre arpanın bilimsel olarak da anne sütünü artırmaya destek olduğu söyleniyor. buna göre, arpanın içindeki polisakkaritler, anne sütünün salınımını olumlu yönde etkileyen bir hormonu tetikliyor. Bu sayede anne sütü bollaşıyor ve anne de bebek de bu dönemi daha huzurlu geçiriyor.

Daha kaliteli bir süt için: Ceviz ve badem

ceviz

Ceviz ve badem gibi kuru yemişler de anne sütüne destek olanlardan. Ancak bu kuru yemişler anne sütünü artırmaktan ziyade sütün daha kaliteli ve bebek için daha besleyici olmasına yardımcı oluyor. Vücudumuz için gerekli olan birçok faydalı yağın barındığı ceviz ve badem, içindeki vitaminler ve mineraller de düşünüldüğünde anne sütünün kalitesini çokça artırıyor ve bebeğin sağlıklı beslenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Düzenli tüketmek önemli: Rezene

rezene-cayi

Anne sütünü artırma konusunda en çok başvurulan besinlerden olan rezene de tıpkı havuç gibi fitoöstrojen bakımından zengin. Bu da doğal olarak rezenenin de süt kanallarının gelişime katkı sağladığı ve süt miktarını artırdığı anlamına geliyor.

Ancak rezenenin havuçtan farklı olarak enfes bir faydası daha var. O da sindirime destek olması nedeniyle sadece annenin değil bebeğin bile hazımsızlık sorunlarının çözülmesine destek olması. Anlayacağınız, rezene yeni doğum yapan ve emzirme dönemini yaşayan annelerin mutfaklarından eksik etmemesi gerekenlerin başında geliyor.

Tam da bu yüzden uzun yıllardır birçok anne tarafından kullanılan rezene, en çok çay olarak tüketiliyor. Tabii burada da aşırıya kaçmamanız ve günde 2-3 fincandan fazla rezene çayı içmemeniz büyük önem taşıyor.

Rezeneye alternatif: Dereotu

dereotu

Dereotu, rezeneyle yapısal olarak çok benzediği için tıpkı rezene gibi anne sütünü artırmada başvurulabilecek yiyeceklerden. Özellikle rezene çayı içmeyi sevmeyen ya da bir sebeple bu çayı içemeyen anneler, dereotundan gönül rahatlığıyla faydalanabilir.

Pişirdiğiniz yemeklerin içine eklemek yerine taze olarak tüketmeniz daha etkili olacağından emzirme sürecinde salatalarınızı dereotuyla zenginleştirerek tüketmeniz çok daha iyi olacaktır.

Ferah ferah: Fesleğen

Emzirme dönemindeki annelerin günlük beslenmelerinden eksik etmemesi gereken yeşilliklerden bir diğeri de fesleğen. Fesleğen, hem içinde bolca bulunan C ve k vitaminleri sayesinde vücuda destek oluyor hem de vücutta rahatlatıcı bir etki yaratarak stres kaynaklı süt azalmalarının ya da süt kesilmelerinin önüne geçiyor.

Yeni doğum yapan birçok annenin yaşadığı endişe, kaygı ve stresten kaynaklı anne sütünün azalması ya da tamamen kesilmesi gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız salatalarınıza tıpkı dereotu gibi fesleğen de eklemeli ve sizi strese sokacak durumlardan olabildiğince kaçınmalısınız. Unutmayın, sizden ve bebeğinizden daha önemli, daha değerli bir şey yok.

Onsuz olmaz: Sarımsak

Eğer sarımsak bünyenize dokunmuyor, şiddetli mide ağrılarına neden olmuyorsa bu dönemde onu tüketmemek için hiçbir sebebiniz yok. Bazı annelerin kokusunun süte geçmesinden çekindiği, bebekte gaz yapar diye korktuğu bir yiyecek olsa da sarımsak aslında tam tersine bebeğin çok daha uzun süre süt emmesine destek oluyor.

Aynı zamanda tıpkı ceviz ve badem gibi, vücudumuzun ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali de bize sağladığından anne sütünün kalitesini de artırıyor. Sözün özü, daha besleyici bir anne sütü için sarımsak da bol bol tüketmeniz gerekenler arasında yer alıyor.

Çifte etki: Susam ve susam yağı

http://www.ijugaad.com/easy-recipes-sesame-oil/ | ijugaad

ijugaad

Susam ve susam yağı, emzirme döneminde annelerin en büyük yardımcılarından. Çünkü vücudumuz için gerekli en sağlıklı yağlar bünyesinde bulunuyor. Bu sayede hem dıştan hem de içten destek olabiliyor. Her gün yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyeceğiniz 1-2 yemek kaşığı kadar susamı afiyetle yediğinizde sütünüzün hem kalitesinde hem de miktarında büyük bir artış söz konusu oluyor.

Dışarıdan karın ve göğüs bölgenizi susam yağıyla hafifçe ovalayarak masaj yaptığınızdaysa doğum nedeniyle oluşan yıpranmaların, emzirme nedeniyle oluşabilecek ekstra çatlakların önüne geçmiş oluyorsunuz. Daha da ne olsun.

Ve tabii ki en önemlisi: Su

su-icmek-hastaliklardan-koruyor

Anne sütünü artırmak için ne kadar fazla yol denenirse denensin, kaç çeşit yiyecek ve içecekten yardım beklenirse beklensin, çiçeği burnunda bir annenin kaliteli ve bol miktarda sütü olmasını sağlamak için en temel olarak yapması gereken bol miktarda su tüketmek aslında.

Zira anne sütünün de büyük bir çoğunluğunu su oluşturuyor. Annenin vücudu yeteri kadar su bulamadığında yeteri kadar anne sütü de olmuyor. Bu nedenle emziren annelerin mutlaka doktorunun önerdiği miktarda suyu gün içinde tüketmesi gerekiyor, bizden söylemesi.

Önemli bir not: Yeni doğum yapmış ve emzirmekte olan annelerin stresten olabildiğince uzak durması gerekiyor. Çünkü stres yeterli miktarda anne sütü gelmesinin önüne geçen en önemli psikolojik nedenlerden sayılıyor. Aynı şekilde, emziren annelerin doktorlarıyla sürekli irtibatta olması, bebeklerinin kilo alıp verme düzenini kontrol etmesi ve ettirmesi büyük önem taşıyor. Siz, siz olun, sütünüz artsın diye kulaktan dolma bilgilerle farklı yöntemler denemeye çalışmayın. Bu yiyecekler de dahil olmak üzere, yiyecekleri, farklı vitaminleri ve ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmaya başlamayın. Sütünüzü artırmayı düşünürken kendinize ya da bebeğinize zarar verebilecek bir davranışta bulunmayın, aman diyelim.

Bebeğinizle birlikte upuzun, sağlık ve mutluluk dolu bir ömrünüz olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?