lactabol - anne sütü ve anne sütünün faydaları

İlk Besinimiz, Damak Tadımız: Anne Sütü ve Anne Sütünün Faydaları

Favorilerime
Ekle

Şimdi size artık ihtiyacımız olmayan ancak bir zamanlar asla vazgeçemediğimiz bir besinden bahsedeceğiz: Anne sütü.

Pek çok annenin kendi çocuklarıyla ilgili anlattığı hikayelerin de baş kahramanıdır. Bazı çocuklar ya uzun süre boyunca anne sütüyle beslenmiştir ya da erkenden sütten kesilmiştir. Ancak ne olursa olsun anne sütü tüm doktorlar tarafından tavsiye edilen özel bir süttür. Hatta bu yüzden anne sütünü artıran yiyecekler hangileri uzun uzun araştırılır, anne sütünü nasıl daha kaliteli bir hale getirmek gerektiğiyle ilgili çeşitli yöntemler ve besinler devreye sokulur.

Hatta ve hatta üzerine dünyaca ünlü kuruluşlar çalışmalar yapar, sağlık kuruluşları her zaman anne sütünün önemini vurgular ve anne sütünün yaygınlaşması için projeler hazırlarlar.

Peki anne sütünün önemi nedir, neden bu kadar özeldir?

Bebeğin 9 ay 10 gün boyunca yaşadığı yolculuğun sonunda doğum gerçekleşir fakat bebeğin gelişimi doğduğunda tamamlanmış değildir. Hatta çoğu zaman bebeğin başının üzerinde bir boşluk olduğunu ve orasının da zamanla gelişeceğini duyarız. Bu söylenenler doğrudur, bebek nasıl ki doğduğu gibi yürüyemiyorsa, doğduğu gibi de her şeyi yiyip içemez. Çünkü miniklerin henüz mideleri buna hazır değildir.

Bu yüzden anne sütü, ilk 6 ay yani bebeğin mide fonksiyonları farklı gıdalar alabilmeye hazır olana kadar bebeğin ihtiyacı olan neredeyse tek besindir.

Bebeğin tüm gıda ihtiyacını karşılarken aynı zamanda vitaminler, mineraller, sindirim enzimleri ve hormonlar bazında bebeğe daha iyi gelebilecek herhangi bir gıda da yoktur. Hatta anne sütü bebeğin ilk aşısı olarak da görülür.

Anne sütünün faydaları nelerdir?

Bebeği doğduğu andan itibaren en iyi şekilde koruyabilecek besin anne sütüdür. İçindeki koruyucu maddelerle bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, hazmı kolay olduğu için bebeğin midesine zarar vermez. İshal, kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırır. Diğer sütler gibi pastörize edilmesine gerek yoktur, daima taze ve temiz olduğundan dolayı bebeğin doğrudan içebileceği bir süttür.

İçinde bulundurduğu su miktarı dolayısıyla bebeğin su ihtiyacını da karşılar, bu yüzden ekstra meyve sularına ihtiyacı ortadan kaldırır.

Anne sütünün bebeğin ve annenin üzerindeki psikolojik etkileri nelerdir?

Anne sütünün bebeğin üstündeki tüm etkilerinin yanı sıra bir de psikolojik olarak da artı katkıları vardır. Anneyle bebek arasında oluşan bağın ilk adımıdır anne sütü. İlk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenen çocukların psikolojik gelişimlerinde daha pozitif bir etki görülür. Aynı zamanda bebek zekasının gelişiminde de etkilir.

Annenin kendi bebeğini sahiplenmesi, onunla daha sağlıklı bir ilişki kurabilmesi, kendi bebeğiyle daha kaliteli vakit geçirebilmesi için de anne sütü olmazsa olmazdır.

Anne sütünün anne sağlığındaki etkileri nelerdir?

godvine - anne bebek psikolojisi

godvine - anne bebek psikolojisi

Emziren annelerde meme ve rahim kanseri ihtimali düşmüş olur, ürettikleri hormonlar ve sürekli yenilenen sütleriyle kendi vücutları için de önemli bir adım atarlar. Bu nedenle annelerin bebeklerini emzirmeleri kendi bebeklerinin hayatını şekillendirmenin yanı sıra kendi sağlıkları üzerinde de büyük bir olumlu etkiye sahiptir.

Aynı zamanda biraz önce bahsettiğimiz psikolojik etkenler de devreye girer. Doğum sonrası yaşanabilecek depresyonların önlenmesi, mutluluğun artması, annenin tekrar doğum öncesi yaşantısına dönebilmesi için en önemli anahtarlardan bir tanesidir.

Anne sütü çocuklarda ilk 6 ay kesintisiz, 6 aydan sonraysa ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar verilebilir. Bebeklerin zeka ve fiziksel gelişimi için önemli olan bu besin, daha sağlıklı nesiller için de ufak ancak etkili bir çözümdür.

Kaynaklar
Unicef
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu

Peki sizin bebeğinizle aranızda olan ilişkide anne sütünün yeri nedir? Bebeğinizi günde kaç kez emziriyorsunuz ve kendinizi nasıl hissediyorsunuz?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0