En Pratik Yöntemiyle: Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

yemek.com
İdil Bulut
İdil Bulut
147 takipçi218 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Şubat 4, 2019
Zeynep Çetin
Nisan 27, 2017
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Siz de yediklerini kendi yetiştirmekten keyif alan ve organik beslenmek isteyenlerdenseniz, yemekler için yeri bambaşka olan kültür mantarını evinizde yetiştirebilirsiniz. Son zamanlarda giderek popülaritesini artıran kültür mantarı, kolayca büyüyen ve çok zahmete girmeden yetiştirebileceğiniz bir bitki. Dünyanın birçok yerinde görülen bu bitki, düşük kalorisi ve yüksek besin değerleriyle öne çıkıyor. Evinizde yetiştireceğiniz kültür mantarları ile siz de yemeklerinize lezzetli ve doğal dokunuşlar yapabilirsiniz.

Kültür mantarı nasıl yetiştirilir?

Kültür mantarı yetiştiriciliği, kültür mantarı kompostu denilen özel bir karışımın içerisinde yapılır. Ticari amaçlı üretim gerçekleştiren alanlarda ısı yalıtımı, havalandırma ve ortamın nem oranı konusunda profesyonel ekipmanlara sahip olmak gerekir. İşletmenin kurulacağı mekanla ilgili de özenli bir çalışma şarttır ancak evde kültür mantarı yetiştirmek daha pratik ve kolaydır.

Evde kültür mantarı nasıl yetiştirilir?

Evinizde kültür mantarı yetiştirmek için ihtiyacınız olan ilk malzeme, mantar kompostudur. Mantar kompostunu evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi hazır olarak satın alabilir, süreci fazlasıyla hızlandırabilir ve kolaylaştırabilirsiniz. Hazır olarak alacağınız kompostlar kuluçka dönemini tamamlamış haldedir.

 • Kompostunuzun içinde yer aldığı delikli kap ya da poşeti nem oranı %70 – 80 olan karanlık bir odaya alarak her gün bu deliklere fıs fıs ile su takviyesi yapın.
 • Yaklaşık 20 gün sonra kabın / poşetin ağzını açarak günde 8 saat ışık görmesini ve havalanmasını sağlayın.
 • Yine her gün fıs fıs yardımı ile toprağın nemli kalmasını sağlayın.
 • Mantarlarınızın yavaş yavaş oluşmaya başladığını göreceksiniz.
 • Kültür mantarı kaç günde yetiştirilir?

  kultur-mantari

  Eğer kendiniz yapıyorsanız yalnızca mantar kompostunun verimli hale gelmesi 30 gün sürer. Kompost oluşumundan sonra 18-20 gün arası kuluçka süresi bulunan kültür mantarı, bu sürecin ardından yaklaşık 15 gün sonra hasat için uygun noktaya gelir. Yetişen mantarlarınızı topladıktan sonra aynı işlemlere devam ederek aynı komposttan tekrar tekrar ürün alabilirsiniz.

  Kültür mantarı zehirler mi?

  Efsanevi bir lezzete sahip olan kültür mantarı ile ilgili maalesef birçok şehir efsanesi de mevcut. Bunların en ünlüsü kültür mantarının zehirli olduğudur. Kültür mantarı zehirli mantarlar arasında yer almaz. Diğer gıdaları alırken yaptığınız gibi alırken yine de dikkat etmeniz gereken kültür mantarı, kendi halinde, zararsız, leziz mi leziz bir mantar türü olarak sofralarda yerini alır. Seçtiğiniz mantarların taze ve doğal olanlarını seçmek, bunun yanında güvenilir bir satış noktasından satın almak önemli bir noktadır.

  Kültür mantarı nasıl temizlenir?

  cooksillustrated

  cooksillustrated

  Kültür mantarını temizlemenin en kolay yöntemi mantarın üst kısmını biraz ıslatarak sünger gibi hafif tırtıklı bir malzeme ile silmektir. Üzerindeki lekeleri alarak mantarımızı pırıl pırıl yaptıktan sonra sap kısmı hafif iterek koparılır ve mantarın iç kısmı da yine az bir su altında parmaklar yardımı ile temizlenebilir. Bu işlemlerden sonra mantarınızı yemeklerinizde temiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

  "Mantar nasıl temizlenir?" sorusunun daha detaylı cevabı için şu içeriğimize de bakmak isteyebilirsiniz.

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?