Çipura

Bir Mutluluk Hikayesi: Balık Tüketmek Depresyonu Önlüyor

Favorilerime
Ekle

Bugüne kadar balık tüketiminin ruh sağlığını etkileyip etkilemediğine dair 26 bilimsel araştırma yapılmış. Çinli bilim adamları, bu araştırmaları analiz etmiş ve balık yemenin depresyonu önlediğini sonucuna varmış.

Yapılan 26 araştırmaya toplam 150 bin kişi katılmış. Analiz sonucunda ise balık yiyen grubun depresyona girme ve yaşantılarındaki olaylardan olumsuz yönde etkilerinin yüzde 20’ye kadar azaldığı görülmüş.

Balık yemekle depresyon arasında güçlü bir bağ var

Uzmanlar ise bu durumun mümkün olduğunu, balıktaki yağ asitlerinin çeşitli açılardan beyin faaliyetleri için önemli olmasıyla açıklıyor.

Epidemiyoloji ve Kamu Sağlığı Günlüğü (Journal of Epidemiology and Community Health) adlı bilimsel yayında yer alan çalışmayı gerçekleştiren bilim adamları, balık tüketimi ile depresyon arasındaki ilişkiyle ilgili çok sayıda araştırma yapıldığını ancak bunlardan karmaşık sonuçlar alındığını vurguluyor.

Konuyla ilgili 2001'den bu yana yapılan tüm araştırma verilerini derleyen bilim adamları, yaptıkları hesaplar sonucu, hem erkeklerde hem de kadınlarda balık yemekle depresyon arasında güçlü bir ilişki olduğunu gördüler.

Depresyonu omega 3 önlüyor

balik-koftesi-tarifi-yepyeni-2018
Aslında bunların temel nedeni, balıktaki Omega 3 yağ asitlerinin depresyonda rol oynadığı düşünülen beyindeki dopamin ve serotonin kimyasalları açısından önemli olmasıymış arkadaşlar.

Araştırmaya yapılan yorumlardan bir diğeri ise çok balık tüketen insanların, sağlıklı birer birey oldukları için ruh sağlıklarının da buna bağlı iyi olması yönünde.

Araştırmalar devam ediyor

Çipura

Çipura

Qingdao Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dongfeng Zhang "Yüksek oranda balık tüketimi depresyonun ilk aşamalarında durdurulmasında faydalı olduğu biliniyor. Bu ilişkinin balığın türüyle değişip değişmediğini görmek için daha fazla araştırma yapılıyor” diye belitti.

Ancak balık yemenin zararını görmediğimiz için biz buraya leziz balık tarifleri bırakmak istiyoruz.

Balık Tablosu: Fırında Sardalya

Sar, Sarmala: Ton Balıklı Wrap

Biri Olmaz mı Dedi: Balık Mantısı

Her Zaman Buğulama Olmaz: Balık Çorbası

Kim Uğraşacak Kılçığıyla: Balık Köftesi

Diyetlerin Şövalyesi: Sebzeli ve Ton Balıklı Makarna Salatası


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?