annette-larkins

75 Yaşında Olduğuna Kimsenin İnanmadığı Kadının Şaşırtan Beslenme Sırları

Favorilerime
Ekle

Kim sonsuza kadar genç, güzel ve formda kalmak istemez ki? Ama işte yaş ilerledikçe vücutta kırışıklıklar, sarkmalar meydana geliyor, metabolizma daha yavaş çalıştığından kilo almak daha kolay bir hal alıyor, kısacası vücudun kendini yenileme hızı düşüyor.

Ancak tüm bunlara karşı koyup yaşlanmaya adeta dur diyen bir kadın var bugün karşımızda.

Annette Larkins.

Kendisi "Ageless Woman" olarak, yani "Yaşsız Kadın" olarak ünlenmiş, 75 yaşında olmasına rağmen en fazla 40'larında gösteren bir kadın.

Ve o tüm bunları tek bir şeye borçlu olduğunu söylüyor. Beslenmesine...

İşlenmemiş, pişmemiş besinlerden oluşan bir beslenme programı

"Yaşsız Kadın" olarak bilinen Annette Larkins bugün neredeyse babaannelerimizle, anneannelerimizle yaşıt. Ama vücudu o kadar kusursuz, cildi o kadar pürüzsüz ki onun 80'lerine yaklaştığına kimse inanmıyor.

Sadece genç göstermediğini aynı zamanda kendini çok genç de hissettiğini söyleyen kadına göre herkesi şaşırtan bu görüntüsünün sırrı beslenmesinde saklı.

Annette, tam 54 yıldır vejetaryen beslenmeyi benimsemiş durumda. Son 30 yıldır ise sadece kendi bahçesinde yetiştirdiği organik sebzeler, meyveler, tohumlarla besleniyor.

Sebze odaklı bu diyetinde asla hayvan ürünleri bulunmuyor. Yedikleri işlenmiş madde barındırmıyor ve pişirilmiyor. Yani çiğ besleniyor Annette. Ona göre vegan bir yaşam stilini benimsemek için hiçbir zaman geç değil.

Her şey kendi bahçesinden

Şimdiye kadar üç kitap yazmış olan, ünlü birçok televizyon programına katılmış olan Annette genç görünmesi hakkında "Bu bir sır değil, bu bir yaşam biçimi" diyor.

Bahçesinde ekim ayından nisana kadar yetişen marul, domates ve zencefilleri toplayıp taze taze yiyen ve bahçeyle uğraşmanın onu meşgul tuttuğunu söyleyen Annette şöyle devam ediyor:

"Eğer işlenmiş ve pişirilmiş şeyler yerine bir yiyeceği en doğal haliyle çiğ olarak yerseniz içindeki tüm faydalı maddelerden yararlanabiliyorsunuz. En azından benim hayatımda bu böyle. Aslında tam olarak vegan da sayılmam, çünkü bal tüketmeyi çok seviyorum."

Yağmur sularını içiyor

originalpeople

originalpeople

Ancak Annette kendini bildi bileli sağlıklı beslenmediğini söylüyor. 1960'larda kocası et fabrikası işlettiği için düzenli olarak et tükettiğini anlatan Annette et ve et ürünlerini tüketmeyi bıraktıktan ve bugünkü beslenme alışkanlıklarını elde ettiğinden beri bir kez bile hasta olmadığını, tek bir Aspirin bile içmediğini vurguluyor.

Tüm bunlara ek olarak ilginç bir alışkanlığı daha olan Annette yağmur sularını biriktirerek onları içme suyu olarak kullanıyor. Her şeyin en doğal halinden yana olmasına bağlıyor bunu da. Sadece sağlıklı beslenmeyle de kalmıyor 75 yaşındaki kadın, aynı zamanda her gün 1800 adım atıyor.

Diğer yandan Annette'nin 84 yaşındaki kocası Amos Larkins yüksek tansiyon ve diyabet hastası olduğu için tedavi görüyor. Evlendikten 58 yıl sonra vegan beslenmeyi seçtiğini söyleyen Amos o zamandan bu yana tansiyon problemlerinin azaldığını söyleyerek daha önce bu yolu tercih etmediği için pişman olduğunu da eklemeden geçmiyor.

Kaynak: nbcmiami.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?