belgrad-mekanlari

Bayramı Bayram Tadında Yaşayacağınız Renkli ve Ekonomik 10 Belgrad Mekanı

Favorilerime
Ekle

Son zamanlarda seyahat noktalarımıza bir yenisini daha eklediğimiz doğrudur. Hem para biriminin güzelliğinden, hem gece hayatından, hem de sokak sanatı bolluğundan olacak ki Belgrad’ı içimize çekiverdik.

Açıkçası çok da sevdik. Belgrad için bayram seyranı değil hafta sonunu bekler olduk. "O iki gün daha nasıl kaliteli geçer, yeni ne görebiliriz?"in en cep sevindiren cevabı oldu. Üstüne üstlük haftalar süren vize işlemleriyle de uğraşmanıza gerek yok, bir pasaport yeterli.

"Belgrad’da ne yenilir, ne içilir, hangi mekanda keyifli dakikalar geçirilir?” sorularından önce adeta bir turist gibi dolaşalım isterim.

Belgrad’ın tarih ya da turistik anlamda en ilgi çeken müzesi sanırım ki Tesla Müzesi. Tesla tarafından yapılmış aletlerle dolu müzeyi muhakkak ziyaret etmeli.

Belgrad Kalesi ya da Askeri Müze gezilerinizden sonra zaten içinde olacağınız Kalemegdan Parkı’nda bir güzel dinlenmeli.

Yeni bir şehre gittim mi alışveriş yapmadan dönmem diyorsanız: Otvoreni Trzni Centar’a gidin. Aksesuardan fotoğraf makinelerine, şapkalardan çeşit çeşit çantalara kadar birçok şeyin bulunduğu bu pazardan alışveriş yapmalı.

İçinde Monet, Picasso, Van Gogh, Renoir, Hieronymus Bosch’un önemli eserlerinin olduğu, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Sırbistan Ulusal Müzesi’ni de ziyaret etmeli.

Sokak sanatını yakından takip ediyorsanız, her mural önünde defalarca poz veriyorsanız Belgrad’ın duvarları için bir gününüzü ayırmalısınız. TKV, Lortek, AIR, Mariusz Warasby, Sila, Ujdi, EmaEmaEma, Fat Kid Beny, Fuck New Rave, Weedzor hatta Blu’yla bile karşılaşabilirsiniz.

Mimariyle ilgilenen arkadaşların koşa koşa gideceği Balkan Evleri ’de listedeki ilginç noktalardan.

Anlayacağınız öyle sayfalarca uzayıp giden bir liste yok. Belgrad’a gideceksiniz burada keyif yapmalısınız. O mekandan o mekana girmeli, sokaklarında turlamalı, gece hayatını solumalısınız.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Kahve deyince ilk buraya gelinir: Przionica

Müthiş kahve kokuları eşliğinde kim kahve içmek istemez ki? Belgrad’ın önünde eğilesi kahve dükkanlarından. Atölye, depo görünümündeki bu mekanda kahve kavurma makinesinin yaydığı kokular eşliğinde espresso bazlı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Hatta kahvesiyle aranızda özel bir bağ oluşursa paket paket eve götürme şansınız da var.

Tatilde bile bilgisayarınızdan ayrılamıyorsanız burada saatlerce çalışabilirsiniz. Özellikle tasarım aydınlatması ve masasına vurulmuş bulunmaktayız.

Przionica adres: Dobracina 59b, 11 000, Belgrade, Serbia

Sırbistan'ın en ünlü iki aşçısı burada: Depo 23

Bence Depo 23, Belgrad’ın tasarımda harikalar yaratmış ilk on restoranı arasına her türlü girer.

Mekanın mutfağından Sırbistan’ın parmakla gösterdiği iki ünlü şef Zoran Miškovic ve Ivan Cincar’ın özenle hazırladığı yemekler çıkıyor. Üstelik menü her gün değişiyor. Burada eşsiz bir gastronomi yolculuğuna çıkmanız an meselesi.

Son derece basit, sade görünen mekanın mutfağı da açık. Yemeğinizin hazırlanma sürecini camdan izlemeniz mümkün.

Depo 23 adres: Zahumska 23, 11000 Belgrade, Serbia

Sabahın ilk ışıklarına kadar açık: Radionica Bar

Gece hayatının bu kadar popüler olduğu şehrin barlarıyla ilgili büyük beklentilere girmezsek olmaz. Dışarıdan harabeyi andıran mekan içeri girince masalarıyla, barıyla, taş duvarı, aydınlatmalarıyla bambaşka bir şeye dönüşüyor.

Yerlilerin sadece iş çıkışı bir iki kadeh içtikleri değil de sabahı gördükleri mekandır burası. Bir kere akşam 6'dan önce girmeniz mümkün değil çünkü mekan kapalı. 18:00-04:00 saatleri arasında açık. Gece hayatı ile aranızda dağlar yoksa özellikle buranın birbirinden yetenekli Dj’lerin seçtiği caz, funky ve deep house müzikleriyle epey eğleneceğinizi söyleyelim.

Radionica Bar adres: Dobracina 59a, 11 000 Belgrade, Serbia

Adı gibi dumanı da üstünde: Koffein

Adından da anlayacağınız bu mekandan mis gibi kahveler çıkıyor. Kahveleri de epey başarılı. Bu butik mekanın içerisinde oturmak ne kadar zor olsa da dışarı atılmış tabureler, on numara beş yıldız. Hem yeni bir şehre gidip kendinizi dört duvar arasına tıkamak neyin nesi?

Venizelosova üzerindeki bu mekanda yapılacak şey belli, kahvenizi alıp dışarı çıkıyor, yorulan ayakları dinlendiriyor, enerji için belki biraz da keklerinden, macaronlarından alıyorsunuz.

Belgrad’a kışın yolunuz düşerse; bu mekan Belgrad’ın şu ağır soğuğuna karşı alınacak en önemli noktalardandır. Gitmemek olmaz, bi deneyin!

Koffein adres: Cara Dušana 65, Belgrade, 11000, Serbia

Karın doyururken sosyalleştirir: Comuale

Beton Hala’da yer alan bu mekan oldukça modern ve iyi dizayn edilmiş. Upuzun ahşap masalar, yüksek tavan, çokça basit aydınlatmalar ortamı gayet ferah kılmış.

Sava nehrine bakan mekanın dışarı atılmış beyaz renkteki masa ve sandalyeleri de epey iç açıyor. İlla bir şeye benzetmek gerekirse İstanbul Modern Restaurant’ı çağrıştırdığı doğrudur. Mutfağından leziz İtalyan yemeklerinin çıktığını da söylemekte yarar var.

Mekanın isminde de anlayacağınız gibi burada komün bir alan yaratılmak istenmiş. Uzun masalar, paylaşacağınız banklar vs. Gittiğinizde birileriyle tanışmanız, sohbete dalmanız şart değil elbet ama mekanın da hakkını vermek gerek. Bir kere yaratıcısı Aleksandar Rodic’e ayıptır.

Comuale adres: Karadordeva 2-4, Beton Hala, 11000 Belgrade, Serbia

Fiyatları şaşırtır: Club Brankow

Kalabalık bir arkadaş grubuylaysanız buradaki localardan epey keyif alacağınız kesin. Canınız Belgrad’ın en popüler mekanında eğlenmek isterse adres belli, buraya gidin.

Özellikle fiyatlar yüz güldürecek. Şişeler açtıkça açılacak.

Club Brankow adres: Crnogorska 12, 11000 Belgrade, Serbia

Turistlerin en uğrak mekanı: Plastic

Belgrad gece hayatının bilindik noktalarındandır. Turisti de bol yerlisi de. Özellikle hafta sonu eğlencenin dibine vurabilirsiniz. Fiyatlar ortalamanın azıcık üstünde.

Plastic adres: Takovska 34 (Dalmatinska), 11000 Belgrade, Serbia

Elektronik müzik ve dans diyorsanız: The Tube

Elektronik müzik tutkunlarını böyle alalım. Bir nevi kendinizi Berlin’de gibi hissedebilir, 23 metrekarelik minnoş dans pistinde göreceğiniz şeylere inanamayabilirsiniz. Underground gecelerine de denk gelirseniz sizden güzeli yok.

The Tube adres: Simina 21, Dorcol, 11000 Begrade, Serbia

Nehrin üstünde bir gece kulübü: Sound

Burası da tam bir Belgrad klasiği ama diğerlerinden farklı. Kendisi nehir üstündeki tekne kulüplerinden biri.

House ağırlıklı çalan müzikleriyle gecenizi unutulmaz kılacağı kesin. Sadece yaz aylarında açık olan mekanın çok da uygun olmadığını belirtelim.

Sound adres: Brodarska BB, 1107o, New Belgrade, Serbia

Sanat kokan bir yer arıyorsanız: KC Grad

facebook

facebook

Bir kulüpten çok daha fazlası. Yeri gelince bir film gösterimi, bir workshop, bir edebiyat gecesi, efendime söyleyelim sanatsal etkinliklerin hepsi bu mekanda.

Mekanın programına bakıp ona göre Belgrad planları yapmanızı tavsiye ederiz.

KC Grad adres: Brace Krsmanovica 4, 11000, Belgrade, Serbia


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?