İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [17-23 Şubat]

Favorilerime
Ekle

Bu hafta üç filmi ardı ardına izleyen, bilet için upuzun kuyruklara giren, sokakta filme yetişmek için depar atan birileri görürseniz şaşırmayın çünkü şehre festival geldi! Bu yıl 15. yaşını kutlayan !f Film Festivali süper bir programla başlıyor!

“!f’den daha güzel haber mi var!” demeyin. Oscar’a aday olan medarı iftiharımız Mustag’ın dişli rakibi bu hafta sinemalarda. Sonra artSümer ve C.A.M. Galeri’de ziyaret edilesi iki nefis sergi sizi bekler. Müzik, tiyatro, gösterimler ve daha fazlası için şöyle...

Haftanın Filmi: Son of Saul

Mustang’ın Oscar’daki en dişli rakiplerinden Son of Saul bu haftanın en dikkat çeken filmlerinden.

Prömiyerini yaptığı Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’nü alan ve 2015’in ses getiren filmlerinden Son of Saul, Naziler’in elinde tutsak olan bir Macar askerinin hikayesini anlatıyor.

Geza Röhrig, Levente Molnar, Urs Rechn ile Todd Charmont’un oyunculuklarını paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Macar yönetmen Laszlo Nemes üstleniyor. Nemes’in ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi olduğunu da hatırlatalım.

Fragman

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 18 - 28 Şubat

Geldik Şubat ayının en heyecanlı etkinliğine. Bu yıl 15. yaşını kutlayan !f Film Festivali yine dopdolu bir programla karşınızda.

Bir kere festival Charlie Kaufman’ın ilk animasyon filmi Anomalisa ile açılışını yapacak. Sonra başarılı belgesel filmleriyle tanınan İngiliz yönetmen Grant Gee'nin çektiği Masumiyet Müzesi, Sean Baker’in iPhone 5s ile çektiği gözlere ve kulaklara şenlik filmi Tangerine, Sundance tescilli ve sıra dışı bir gençlik filmi olan The Diary of a Teenage Girl festivali çalkalayacak filmlerden. Ma, Suikastçı, Diren Ayol, Listen to Me Marlon, The Bunker, Queen of Earth, James White'ı da gidilecekler listenize eklemeli.

18-28 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da başlayacak olan festival, Ankara ve İzmir’e de uğrayacak.

Sadece film izlemekle kalmayın, atölyelere, söyleşilere, çok danslı partilere de katılın.

!f filmlerini keşfetmek istersiniz diye videoyu buraya bırakalım

Zoe @ artSümer 12 Şubat - 26 Mart

Bu yıl radarımızı üstünden eksik etmediğimiz bir galeri varsa o da artSümer’dir herhalde. İndie Çizgi ile andığımız galeri bu kez Zoe isimli karma sergisiyle huzurlarınızda.

Sergi, "Siyaset sahnesinde kilit rolde yer alan Zoe’nin, insanlığı hatırlayabilmesi ve hızlıca yok olan toplumsal yaşamı, barışı, mutluluğu görebilmesi için bir umuttur."

Erdal Duman’ın küratörlüğünü üstlendiği serginin sanatçıları ise şöyle: Servet Cihangiroğlu, Hazal Ünsal, Saadet Çoşkun, Baran Çağınlı, Belen Melşen Siperoğlu.

Yine Karaköy’e doğru yol almanın zamanı geldi anlayacağınız. 26 Mart son gün!

artSümer adres: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Laroz Han, No:67, Karaköy, İstanbul

Direniş Kültürleri Belgeseller @ BLOK art space 22 şubat

Belgeselcileri böyle alalım. Pek kıymetli bir haberimiz var. Creative Çukurcuma ve Cultures of Resistance tarafından düzenlenen belgesel gösterimlerinde vizyona girmemiş iki başarılı belgesel var; K2 ve Görünmez Uşaklar, Yaşam Bekliyor: Batu Sahra’da Referandum ve Direniş.

Hem bu iki filmin yönetmenliğini üstlenen Lara Lee aynı zamanda Direniş Kültürleri Ağı’nın da direktörlüğünü yapıyor.

Bu da neyin nesi diye soranlara, "Direniş Kültürleri toplumsal ve ekonomik adalet konularında kamusal bilinci geliştiren, barış ve insan haklarını savunan yaratıcı çabalar sergileyen film projeleri geliştiriyor.” Bize de gidip görmek düşüyor.

Detaylar için sizi şöyle alalım.

Feder & Joris Delacroix @ Babylon Bomonti 19 Şubat

Geçtiğimiz hafta Max Cooper, Oi Va Voi ve Aslı Köse ile döktüğümüz kurtları bu hafta Feder & Joris Delacroix ikilisine emanet ediyoruz.

Nights by You etkinlikleri kapsamında Babylon Bomonti’de sahne alacak olan ikili size dans dolu bir gece vadediyor.

Funk ve rock ritimlerini ustaca kullanan Joris’in deep house efsanesi olduğunu, Fransız DJ Feder’in de Goodbye, Am I Wrong, Blind, Lordly gibi şarkılarıyla liste başlarından bir türlü düşmediğini hatırlatalım ya da en iyisi sizi bu video ile baş başa bırakalım.

Babylon Bomonti adres: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak, Şişli, İstanbul

Kırmızı Görüyorum @ C.A.M. Galeri 4- 28 Şubat

Bu sizin için yapılan son çağrıdır. Figen Cebe’nin C.A.M. Galeri’deki Kırmızı Görüyorum/Je vois rouge isimli sergisinin son günleri, gidiniz!

Sanatçının galerideki üçüncü kişisel sergisi olan Kırmızı Görüyorum sanatçının resimlerinden oluşuyor.

Tek renk ve sade kompozisyondan vazgeçmeyen sanatçı ışık, zaman ve hareket temaları üzerine odaklanıyor. Her zaman dönmeye devam eden çarklar, serginin en dikkat çekenlerinden.

C.A.M Galeri adres: Şair Nedim Caddesi, No.25A, Akaretler, İstanbul

İz @ GalataPerform 20, 21, 22 Şubat

GalataPerform’un üç yıl sonra tekrardan sahneye koyduğu “İz” yeniden seyirciyle buluşuyor.

1950, 1980 ve 2000’ler… "Türkiye’nin yakın tarihindeki üç farklı dönem, Tarlabaşı’ndaki yüzyıllık bir binada aynı anda yaşanırsa nasıl İzler bırakır?” sorusuyla yola çıkan oyunun her defasında kapalı gişe oynadığını söyleyelim. Bilet için elinizi çabuk tutmakta fayda var.

Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı oyunun yönetmenliğini ise Yeşim Özsoy üstleniyor. Oyuncu listesi ise bir hayli kabarık; Okan Urun, Burak Safa Çalış, Batur Belirdi, Bertan Dirikolu, Yeşim Özsoy, Ceren Demirel, Görkem Doğan.

Son olarak İz’in aldığı birkaç havalı ödülü de sizle paylaşalım; 2015 Sadri Alışık Ödülleri'nde “En İyi Yardımcı Erkek Ödülü", Heidelberg Stückemarkt Festivali’nde “Avrupa’nın En Genç En İyi Oyun Yazarı Ödülü", 2014 Afife Jale Ödülleri kapsamında "Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü”...

GalataPerform adres: Büyük Hendek Cad. No: 21/1 Galata Kuledibi Beyoğlu İstanbul

Gevende @ Salon İKSV 20 Şubat

Doğaçlamaları, ağızları açık bırakan performansları ve şarkı sözleriyle deyim yerindeyse bizi delik deşik eden Gevende, Salon İKSV’de!

Alternatif müzik sahnesinin en önemli isimlerinden olan Gevende, deneysel müziğiyle yine harika bir gece yaşatacak. Kaçırılmayacak konserler listenize bunu da ekleyin!

Gevende’nin St. Antuan’daki içimizi kıpır kıpır eden performansı için:

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi, No:5, Şişhane, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?